Deniz araçları gücünü yerli motordan alıyor

Deniz araçları gücünü yerli motordan alıyor

81
0
PAYLAŞ

Deniz araçları gücünü yerli motordan alıyor

TÜBİTAK ile birlikte test çalışmaları yürütülen TÜMOSAN’ın yerli motorları deniz araçlarına güç sağlıyor. TÜMOSAN Motor Teknolojileri Müdürü Cihan Büyük, motorların mevcut gücü hakkında açıklamalarda bulundu ve her türlü platforma uyumlu olduklarını belirtti.

TÜMOSAN, 450 beygir gücüne ulaşan yerli deniz motoru ailesi ile deniz araçlarının güç ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

AA’da yer alan habere göre; TÜMOSAN, askeri ve sivil alanda kullanılan kara ve deniz araçlarının motor ihtiyaçlarını karşılamak için yaptığı çalışmalarla motor aileleri oluşturmaya başladı.

TÜMOSAN Motor Teknolojileri Müdürü Cihan Büyük yaptığı açıklamada, önceki yıllarda kara aracı motorlarını sergilediklerinde özellikle denizcilik sektöründe deniz motorlarına yoğun bir taleple karşılaştıklarını söyledi.

TÜMOSAN’ın bu talebi karşılamak için kendi deniz motorlarını üretmeye başladığını belirten Büyük, bu kapsamda 450 beygir gücünde 6 silindirli motor ürettiklerini ve 4 silindirli 310 beygirlik versiyonunu 15. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda sergilediklerini ifade etti.

Bunun yanı sıra TÜMOSAN traktörlerinde kullanılan 115 beygir gücündeki motorun deniz versiyonunu da ürettiklerini anlatan Büyük, 105 beygirlik motoru da tekneler için sunduklarını anlattı. Büyük şu bilgileri verdi:

“Özellikle 6 silindirli motorumuz Milli Savunma Bakanlığı Tersaneler Genel Müdürlüğü’ne bağlı Gölcük Tersanesi’ndeki itici-çekici teknelerde kullanılıyor. 2 adet motor teslim ettik. Bu motorlar 300 saatlik bir çalışma süresini başarıyla tamamladı. Kabul testleri önceden yapıldı, itme-çekme, performans Herhangi bir sorunla karşılaşmadık. Buna paralel olarak tüm çalışmalarımızı ve test faaliyetlerimizi Gebze’de TÜBİTAK yerleşkesinde bulunan Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü’nün motor test laboratuvarlarında gerçekleştiriyoruz.”

HEDEF DAHA GÜÇLÜ MOTORLAR

Hem deniz hem de kara araçları için daha yüksek beygir gücüne sahip motorların gündemlerinde olduğunu ifade eden Büyük, şunları kaydetti:

“TÜMOSAN olarak hedefimiz, tasarladığımız, ürettiğimiz ve kara araçlarında kullanıma sunduğumuz her motorun bir deniz versiyonunu üretmek. Piyasa beklentilerine baktığınızda hem askeri hem de ticari uygulamalar için yüksek bir beygir gücü talebi var. yani bazı uygulamalarda birden fazla motor kullanarak çözüm üretebiliyoruz.Tersaneler Genel Müdürlüğü’nde de durum böyleydi.Tek motor yerine 2 motor çözümü bulduk.2 motor kullanarak beygir gücünü arttırıyoruz. ancak bazı uygulamalarda tek motorla daha yüksek beygir gücü talebi oluyor bu anlamda yakın vadede planlarımız var.”

TASARIM KABİLİYETİ ÇÖZÜM GETİRİR

Cihan Büyük, Tersaneler Genel Müdürlüğü’nde kullanılan itici-çekici araçların yanı sıra askeri yangın söndürme botlarının motorları ile ilgili görüşmeleri yürüttüklerini belirtti.

“TÜMOSAN’ın en büyük avantajı, uygulama için özel bir değişiklik talebine cevap verebilmesidir. Yurt dışından bir motor aldığınızda, teknede kullanılan motor gücü, motor devri, şanzıman ve pervane sistemi ile uyumlu olmalıdır. En büyük avantajımız orda.Sonuçta güç vermek ayrı mesele o gücü istenilen devirde istenilen devirde sağlamak ayrı mesele bu anlamda motorlarımızı özelleştirebiliyoruz tasarım kabiliyetlerimiz sayesinde çözümlerimizin 450 beygir gücüne kadar ihtiyaç duyulan her platformda kullanılabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.”


  • şişen
  • yerli motor
  • Deniz araçları
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK