Bölgede dengeler altüst olacak! Savaş gemilerinin vurucu gücü olacak!

Bölgede dengeler altüst olacak! Savaş gemilerinin vurucu gücü olacak!

106
0
PAYLAŞ

Bölgedeki dengeler alt üst olacak!  Savaş gemileri vurucu güç olacak!

MKE’nin ürettiği ilk milli deniz topu test ateşini başarıyla tamamladı. Yerli silah 2022’de çalışmaya başlayacak.

Türkiye’ye uygulanan ambargolardan biri de yerli üretimle aşıldı. Mavi Vatan’da görev yapan savaş gemileri için milli deniz silahı geliştirildi. İlk testleri başarıyla geçen yerli silah, 2022 yılında göreve başlayacak.

16 KM MENZİLİ VE DAKİKADA 80 ATIŞ

Türkiye, savaş gemilerinin ana vurucu gücü olan deniz top sistemini daha önce yurt dışından satın almıştı. Ancak Türkiye’ye uygulanan açık ve örtülü ambargolar nedeniyle yerli üretim düğmesine basıldı. MKE tarafından 17 bin parçadan oluşan ve tamamı milli olarak üretilen milli deniz topu geliştirildi. 16 km etkili menzile sahip silah sistemi dakikada 80 atış yapıyor.

MAVİ VATAN’DA YERLİ SİLAH KULLANILACAK

Tamamen yerli ve milli kaynaklarla geliştirilen deniz topunun kabiliyetlerini ilk olarak karada gösterdi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesi tarafından takip edilen test atışları başarıyla gerçekleştirildi. Sistem savaş gemilerine entegre edilecek. Mavi Vatan’da deneme atışları yapılacak. Bu testlerin başarıyla tamamlanması halinde Türk Deniz Kuvvetleri’nde milli deniz topu dönemi başlayacak.

Milli deniz silahının 2022 Şubat ayı sonuna kadar Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi bekleniyor.


  • mavi vatan
  • yerel silah
  • MKE’nin son durumu
  • ulusal donanma topu
  • milli deniz topu ilk testi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK