Bilime hizmet etmek amacıyla projelendirilen süper yat 2025’te geliyor

Bilime hizmet etmek amacıyla projelendirilen süper yat 2025’te geliyor

83
0
PAYLAŞ

Bilime hizmet etmek için tasarlanan süper yat 2025'te geliyor

Aaron Olivera adlı Singapurlu bir girişimci tarafından bir araya getirilen uluslararası bir ekip tarafından tasarlanan süperyat, nükleer enerjiyle çalışacak, bilime hizmet edecek ve emisyonsuz olacak.

Nisan 2021’de projesi kamuoyuna açıklanan Earth 300 adlı süper yat, gezegeni kurtarmak için iklim bilimcileri ve zenginleri bir araya getirecek. İlk seferini 2025 yılında yapacak olan araç, emisyonsuz bir mega gemi olarak bilime ve insanlığa hizmet edecek.

CNN International’dan Aksam.com.tr’nin haberine göre, 22 bilimsel laboratuvara ev sahipliği yapacak 13 katlı benzersiz bir küreyi barındıran ön tasarım, iklim krizini hafifletmeye yardımcı olacak çözümler bulmak için seyahatlerinden veri toplayacak. Sıfır emisyon vaat eden bu teknoloji harikası,

Earth 300’ün sahip olacağı teknolojinin çoğu henüz ticari olarak mevcut değil, ancak Google ve IBM şu anda bir kuantum bilgisayar üzerinde deneysel çalışmalar yürütüyor.

425 kişilik geminin kapasitesinin 165’i mürettebat ve 160 bilim insanına ayrılırken, bu gemiyle seyahat etmek isteyen 40 kişiye de yer bulunuyor.

Geminin proje lideri girişimci Aaron Olivera, hangi ünlü kişilerin gemide olmasını istediği sorulduğunda, “olağan şüpheliler” olarak adlandırdığı bir isim listesiyle yanıt veriyor: Elon Musk, Michelle Obama, Greta Thunberg, “Logo Yok” yazar Naomi Klein ve Patagonia giyim markası kurucusu Yvon choinard


  • nükleer süper yat
  • yatırım
  • iklim krizi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK