Araştırmacılar, iklim değişikliğiyle mücadele için ultra beyaz boya geliştirdi

Araştırmacılar, iklim değişikliğiyle mücadele için ultra beyaz boya geliştirdi

67
0
PAYLAŞ

Araştırmacılar iklim değişikliğiyle mücadele için ultra beyaz boya geliştiriyor

Purdue Üniversitesi araştırmacıları, iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve havalandırma sistemleri ihtiyacını azaltmak için ultra beyaz bir boya geliştirdi. Güneş radyasyonunun yüzde 98,1’ini yansıtan boyanın Guinness Dünya Rekoru’nu kırdığı kaydedildi.

Purdue Üniversitesi araştırmacıları, iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve havalandırma sistemlerine olan ihtiyacı azaltmak için ultra beyaz bir boya geliştirdiklerini duyurdular. Boyanın kızılötesi ısı yayarken güneş radyasyonunun yüzde 98,1’ini yansıttığı kaydedildi. Boya ayrıca kendi alanında bir Guinness Dünya Rekoru kırdı.

Engadget’tan Aksam.com.tr’nin haberine göre; Geliştirilen ultra beyaz boya, yüzeyin ortamdan daha serin tutulmasını mümkün kılar. Geleneksel boyalar yüzeyi ısıtma eğilimindedir. Bu nedenle ultra beyaz boyanın bazı durumlarda klima görevi görebileceği tahmin ediliyor. Araştırmacılar, ultra beyaz boyanın bin metrekarelik çatıda 10 kW soğutma gücü üretebileceğine dikkat çekiyor.

Öte yandan ısıyı yansıtmak için üretilmiş boyaların da olduğu biliniyor. Ancak bu boya türü güneş ışığının yüzde 90’ından fazlasını yansıtamaz ve yüzeyi soğutamaz. Ultra beyaz boyanın, kozmetik ürünlerde ve fotoğraf kağıtlarında sıklıkla görülen bir bileşik olan baryum sülfat kullanılarak yüksek oranlarda ve değişen partikül boyutlarında üretildiği belirtiliyor. Daha geniş parçacık boyutu aralığı, ışık spektrumunun daha fazla dağılmasına yardımcı olur ve böylece güneş ışığının daha yüksek yansımasını sağlar.

İYİLEŞTİRİLMİŞ BOYA, ÇOK GÜNEŞ IŞIĞI OLAN SICAK BÖLGELERDEKİ BAZI EVLERDE İKLİMLENDİRMEYİ AZALTABİLİR

Paylaşılan diğer bilgilere göre; Projenin arkasındaki ekip, ultra beyaz boyayı ticarileştirmek için çalışmaya devam ediyor. Takımın boyayı seri üretip satışa çıkarmak için bir firma ile çalıştığı ve şimdiden patent başvurusunda bulunduğu belirtiliyor.

Bununla; Geliştirilen ultra beyaz boyanın iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir rol oynayabileceği tahmin ediliyor. Araştırmacılar, boyanın bazı evlerde, özellikle de bol güneş ışığı alan sıcak alanlarda klima ihtiyacını azaltabileceğine veya ortadan kaldırabileceğine dikkat çekiyor. Bunun karbondioksit emisyonlarını azaltması ve havalandırma sistemi maliyetlerinden tasarruf sağlaması bekleniyor.


  • ultra beyaz boya
  • ultra beyaz boya dünya rekoru
  • ultra beyaz duvar boyası
  • güneş ışığını yansıtan boya
  • güneş ışığını yansıtan ultra beyaz boya
  • ultra beyaz boya iklim değişikliği
  • ultra beyaz boya küresel ısınma
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK