Akkuyu’nun ikinci ünitesinin buhar jeneratörleri sahaya iniyor

Akkuyu’nun ikinci ünitesinin buhar jeneratörleri sahaya iniyor

76
0
PAYLAŞ

Akkuyu'nun ikinci ünitesinin buhar jeneratörleri sahaya indi

Akkuyu NGS’nin ikinci ünitesinin buhar jeneratörlerinin sevkiyatına başlandı. Böylece projede önemli bir adım daha atılmış oldu. İlk ünitenin 2023 yılında devreye alınması planlanıyor.

Türkiye’nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu Nükleer Santrali’nin (NGS) ikinci güç ünitesine ait buhar jeneratörlerinin sevkiyatı başladı.

Rosatom’un makine yapım bölümü Atomenergomash’ın bir parçası olan AEM-technology AŞ tarafından yapılan açıklamaya göre, Santralin ikinci ünitesi için üretilen 4 adet buhar jeneratörü Akkuyu NGS sahasına gönderilmek üzere yola çıktı.

Kara yoluyla Tsimlyansk Baraj Limanı’na taşınacak olan buhar jeneratörleri, 650 tonluk köprülü vinç kullanılarak bir mavnaya yüklenerek deniz yoluyla Türkiye’ye gönderilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen AEM-technology Genel Müdürü Igor Kotov, her biri 355 ton ağırlığındaki 4 buhar jeneratöründen ilkinin inşaatının planlanandan 8 ay önce tamamlanarak temel üretim sürecinin yarıya indirildiğine dikkat çekti. Setin saatinde, “Bugün Türkiye’deki ilk nükleer santralin ikinci ünitesi. Bizim için kilit nokta, bunun belirlenen zamandan çok önce başlamış bir sevkiyat olmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Akkuyu NGS’nin her biri 1200 megavat kurulu güce sahip 4 reaktörden oluşacak ilk ünitesinin 2023 yılında devreye alınması hedefleniyor.

“>


;”>

  • akkuyu
  • akkuyu ng
  • nükleer enerji santrali
  • rosatom
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK