Akkuyu’da sona doğru: Kritik aşama tamam!

Akkuyu’da sona doğru: Kritik aşama tamam!

87
0
PAYLAŞ

Akkuyu'da sona doğru: Kritik etap tamamlandı!

Akkuyu NGS’nin ikinci güç ünitesinin bu yılki temel inşaat ve montaj işleri tamamlandı.

Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Santrali’nin (NGS) ikinci santralinde bu yıl yapılması planlanan temel inşaat ve montaj işlerinin tamamlandığı bildirildi.

AA’da yer alan habere göre; Akkuyu Nükleer AŞ’den yapılan yazılı açıklamada, ikinci Liebherr LR 13000 model paletli mobil vincin NGS şantiyesinde kurulup devreye alındığı belirtildi.

Türkiye’nin ilk nükleer santralinin şantiyesinde dünya çapında aynı model 5 vincin 2’sinin hizmete girdiğine dikkat çekilen açıklamada, ikinci güç santralinin reaktör binasına iç koruma kabuğunun ikinci katının monte edildiği belirtildi. ünite bir vinç yardımıyla ve reaktör şaftının destek kirişi bu yıl kuruldu. işin tamamlanmış olmasıdır.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akkuyu Nükleer AŞ Birinci Genel Müdür Yardımcısı ve NGS İnşaat İşleri Direktörü Sergei Butckikh, Akkuyu NGS sahasında yürütülen çalışmalara ilişkin şunları söyledi:

“Önemli inşaat faaliyetlerinin uygulanması planlanırken, şu anda ilk güç ünitesinde hizmet veren Liebherr LR 13000 vincine benzer bir vincin getirilmesine karar verildi. İkinci ve üçüncü güç ünitelerinin şantiye alanlarında büyük boyutlu kargo ve yapıların montajını sağlama ihtiyacı nedeniyle aynı model bir başka vinç de Akkuyu NGS şantiyesine getirildi. Vinç, Akkuyu NGS sahasına taşınmadan önce İtalya’da bulunuyordu ve oradan deniz yoluyla Doğu Kargo Terminali’ne sevk edildi. Eşsiz kaldırma yapısı, birden fazla kule vinci ile çevrili sınırlı bir alana kurulurken, sürece eşlik etti. Rus, Türk ve Hollandalı uzmanlardan oluşan montaj ekibi tarafından ek çalışma. Bunu yapmak onu aldı.”


  • akkuyu
  • akkuyu ng
  • Akkuyu nükleer santral
  • mersin
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK