“Dijital Çağda Medya Okuryazarlığı Ve Türkçe Çalıştayı”nın ikincisi Macaristan’da düzenlenecek

“Dijital Çağda Medya Okuryazarlığı Ve Türkçe Çalıştayı”nın ikincisi Macaristan’da düzenlenecek

194
0
PAYLAŞ

İkinci 'Dijital Çağda Medya Okuryazarlığı ve Türkçe Çalıştayı' Macaristan'da Yapılacak

RTÜK ve Yunus Emre Enstitüsü iş birliğiyle gerçekleştirilecek toplantıya Balkanlar’da yaşayan Türkler de katılacak.

Radyo Televizyon Üst Kurulu ve Yunus Emre Enstitüsü tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle Kasım ayında düzenlenen “Dijital Çağda Medya Okuryazarlığı ve Türkçe Çalıştayı” zincirleme toplantılarla Avrupa’ya yayılıyor.

İlki Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleştirilen ikinci çalıştay ise 18-19 2021 tarihleri ​​arasında Macaristan’da gerçekleştirilecek.

Yunus Emre Enstitüsü’nün Budapeşte merkezinde gerçekleştirilecek toplantıya ilkinde olduğu gibi yoğun bir akademisyenin katılması bekleniyor.

“Dijital Çağda Medya Okuryazarlığı ve Türkiye Atölyeleri” dijital okuryazarlık ve Türk duyarlılığına odaklanıyor.

Avrupa ve Balkanlar’da yaşayan Türk nüfusu ile Türkçe öğrenen yabancıların geniş katılımının olacağı ikinci çalıştayda, düzenlenecek panellerde akademik çalışmalar katılımcılarla paylaşılacak.

Şahin: “Yalan haber, dezenformasyon, yanıltıcı pazarlama gibi durumlara karşı medya okuryazarlığının önemine dikkat çekiyoruz.”

Çalıştay hakkında bilgi veren RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Brüksel’de yapılan ilk toplantıda önemli çıktıların elde edildiğini vurgulayarak, Budapeşte’deki çalıştayda bilimsel sunumların ilgi göreceğini söyledi.

Türkçeyi dünyaya yaymayı hedefleyen Yunus Emre Enstitüsü ile çalışmaktan son derece memnun olduklarını anlatan Şahin, kurum yöneticilerine teşekkür ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“RTÜK olarak uzun süredir medya okuryazarlığını geliştirmeye çalışıyoruz. Sadece yurt içinde değil sınırlarımızın ötesinde de bu alanda farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Çünkü özellikle Anadolu’da yaşayan yaklaşık 5 milyon hemşehrimiz var. Avrupa Dijital çağda insanlığı, özellikle de genç nesli tehdit eden içerik ve söylemler Nefret ve nefret içeren yaklaşımlarla mücadele konusunda çok hassasız Sınırlar içinde yaşayan hemşehrilerimiz arasında medya okuryazarlığı konusunda farkındalık yaratmak ve medya okuryazarlığı bilincini yükseltmek Avrupa Birliği’nin en temel görevlerinden biridir.Sahte haber, dezenformasyon ve yanıltıcı pazarlama gibi durumlara karşı medya okuryazarlığının önemine dikkat çekiyoruz.Özellikle çocuklar,gençler,ebeveynler bu konuda çalışmalarımıza devam edeceğiz. bilgilendirmek için yurt içi ve yurt dışı

Ateş: “Geleneksel ve dijital medya platformlarında kitlelere iletilen mesajların doğru algılanması ve yorumlanması noktasında anadiline hakimiyet ile eleştirel bakışın birleşmesi belirleyici unsurdur.”

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Avrupa’da yaşayan birinci, ikinci ve özellikle üçüncü kuşak vatandaşlarımızla dijital çağın ruhuna uygun olarak medya okuryazarlığı yoluyla bağ kurmanın önemine işaret ederek, çalıştayın ağırlık merkezini şu şekilde ifade etti: şöyle:

“Kitleler üzerinde doğrudan ya da dolaylı olarak farklı etkiler yaratmak için formüle edilen mesajların iletilmesinde kullanılan dil elbette bir güç çarpanıdır. Mesajlarda kullanılan dil ve benimsenen söylem de oluşturulmak istenen alternatif gerçekliklerin ayırt edilmesi açısından önemlidir. Bu süreçte “Dijital Çağda Medya Okuryazarlığı ve Türkçe Çalıştayı” kapsamında gerçekliğin doğrulanması ve içerik analizi yöntemlerinin temellerini, çağın kendine özgü dinamikleri altında katılımcılarımıza sunmaya çalışacağız. Gerçek-sonrası iletişim döneminden geçiyoruz.”

Atölyede ayrıca çocuklara yönelik interaktif medya okuryazarlığı etkinlikleri ve masal atölyeleri gerçekleştirilecek.

Paydaş kuruluş Yunus Emre Enstitüsü ile seri halinde düzenlenecek “Dijital Çağda Medya Okuryazarlığı ve Türkçe Çalıştayı”nın üçüncüsü 2022 yılının ilk aylarında planlanıyor.


  • atölye
  • medya
  • Türkçe
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK