TBMM Başkanı Şentop: FETÖ, kardeş ülkelerin milli güvenliğine tehdit oluşturuyor

TBMM Başkanı Şentop: FETÖ, kardeş ülkelerin milli güvenliğine tehdit oluşturuyor

293
0
PAYLAŞ

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Şentop: FETÖ, kardeş ülkelerin milli güvenliklerini tehdit ediyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, FETÖ’nün kardeş ülkelerin milli güvenliğine tehdit oluşturduğunu söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) kardeş ülkeler başta olmak üzere faaliyet gösterdiği ülkelerde ulusal güvenlik tehdidi oluşturduğunu söyledi.

AA’nın raporuna göre, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Şentop, Kazakistan’ın Türkistan kentinde düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) 10. Genel Kurul Toplantısı’nda “Türk Dünyasında Parlamentolar Arası İşbirliği ve Gelecek Beklentileri” konulu bir konuşma yaptı.

Parlamentoların ve parlamenterlerin uluslararası ilişkilerdeki öneminin giderek arttığını kaydeden Şentop, TÜRKPA’nın ortak sorunlara ortak çözümler geliştirilmesi için uluslararası bir yapı haline geldiğini kaydetti.

Şentop, Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere birçok uluslararası kuruluş tarafından Azerbaycan’a ait kabul edilen Ermeni işgali altındaki kendi topraklarının kurtarılmasından TÜRKPA üyesi ülkeler olarak mutlu olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Dün 27 Eylül işgal edilmiş Karabağ’ı özgürleştiren şanlı vatan savaşının yıl dönümüydü. ‘Şehitler Günü’ olarak adlandırılan bu yıl dönümünde tüm Azerbaycan halkını tebrik ediyor, şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Karabağ Azerbaycan’dır. Yanımızda ve işgalin sona ermesiyle bölgenin bağımsızlığına kavuşması için her türlü desteği veriyoruz, bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz.”

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin eski bir meclis olduğunu ve geçen yıl kuruluşunun 100. yılını kutladıklarını hatırlatan Şentop, şöyle devam etti:

“Meclis 2016’da yeniden gazi oldu. 15 Temmuz darbe girişiminde FETÖ’cüler meclisimize saldırmaya cüret ettiler. Meclisimiz FETÖ hainlerinin uçaklardan attığı üç bombaya maruz kaldı. O gece bütün siyasi parti milletvekillerimiz meclise geldi. Tüm saldırılara rağmen bu hain girişime direnen kahraman milletimiz yine tankları elleriyle durdurma cesaretini göstermiş, bu hain terör örgütüne karşı canı pahasına vatanımızı ve meclisimizi korumuştur.”

FETÖ’nün tek amacının, bulunduğu ülkeleri ele geçirmek ve onlara verilen örgütsel faaliyet ve talimatları uygulamak olduğunu ifade eden Şentop, “Milletimizin iradesi, önceliği ve tam desteğiyle 15 Temmuz yapısını yıktık. 100 yıllık parlamentomuz dünya demokrasi tarihinde iki kez emektar olmuştur. Eşi benzeri görülmemiş bir onurla yerini almıştır. Bu gelecek nesillere bırakacağımız en büyük miraslardan biridir.” dedim.

FETÖ’nün Türkiye dışında birçok ülkede de faaliyet gösterdiğini vurgulayan Şentop, “Bu hain örgütün, kardeş ülkeler başta olmak üzere faaliyet gösterdiği ülkelerde ulusal güvenlik tehdidi oluşturduğunu bir kez daha belirtmek isterim.” deyimini kullandı.

Öte yandan Şentop, Meclis’in faaliyet kapsamını genişletmek için, TÜRKPA Kadın Parlamenterler ve TÜRKPA Genç Parlamenterler Forumları’na benzer şekilde üye ülkelerin parlamentolarındaki dostluk gruplarının başkanları ile ortak forumlar düzenlemesini önerdi. Toplantı.

Ayrıca, farklı ülke parlamentolarındaki Türk soylu milletvekillerinin belirlenerek bir forum çatısı altında toplanmasını öneren Şentop, “Genişletilmiş bir Türk Dünyası Parlamenterler Forumu her yıl veya 5 yılda bir düzenlenebilir. TÜRKPA eski üyelerimizden biri. , ‘TÜRKPA Ak Sakal Grubu’nun kurulduğunu ve bu grubun zaman zaman bir araya geldiğini, fikir ve deneyimlerin paylaşılabileceğini söyledi.


  • Meclis Başkanı
  • Mustafa Şentop
  • FETÖ
  • Kazakistan
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK