Tapuda sahteciliğin önüne geçecek “parmak izi” pilot uygulaması başladı

Tapuda sahteciliğin önüne geçecek “parmak izi” pilot uygulaması başladı

23
0
PAYLAŞ

Dolandırıcılığın önüne geçmek için "Parmak İzi" pilot uygulaması başladı

2022 yılında noterlerde hayata geçirilmesi planlanan parmak izi doğrulama sisteminin pilot uygulamasına başlandı. Söz konusu uygulama, tapuda sahtecilik başta olmak üzere birçok işlemde usulsüzlüklerin önlenmesini amaçlıyor.

“>

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, sahtecilik ve dolandırıcılığın önlenmesi amacıyla pilot uygulaması yapılan kimlik doğrulama sisteminin 2022 yılında tüm noterlerde hayata geçirilmesinin planlandığını söyledi.

AA’da yer alan habere göre; Noterliklerde kimlik sahtekarlığının önüne geçilmesi için parmak izi doğrulama sisteminin hayata geçirilmesi için çalışmalar başlatıldı. Çalışma kapsamında Ankara’daki 7., 12., 43., 61., 71. ve 74. noterlikler pilot olarak seçilmiştir.

Adalet Bakanı Gül, Ankara’nın Keçiören ilçesindeki 74. Noter’de sistemi tanıtarak ilk örnek uygulamayı yerinde takip etti. İlk örnek işlem Ankara 74. Noter Hayrünnisa Zeren’in TC kimlik kartı ve parmak izi ile yapıldı.

“YASALARA SON VERMEK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR UYGULAMA”

Adalet Bakanı Gül, basına yaptığı açıklamada, noterlik hizmetlerine ilişkin çok önemli bir pilot uygulamaya tanık olduklarını söyledi. Noterlik hizmetlerinin vatandaşlar için güvenli bir sistem anlamına geldiğini belirten Gül, şöyle devam etti:

“Noterlikte bazı iş ve işlemlerde vatandaşlarımız mağdur edilebiliyor. Bazı kötü niyetli kişilerin işlem ve uygulamalarında vatandaşlarımızın maddi veya hukuki anlamda bir takım sıkıntılar yaşadığına şahit oluyorduk. Çok önemli bir uygulama hayata geçiriliyor, özellikle tüm bu uygulamalara ve adaletsizliğe bir son vermek için. Yeni kimlik kartlarımıza çip uygulaması. Biliyorsunuz, burada parmak izi doğrulama sistemi uygulamasını pilot yapıyoruz.”

Sistemin hızlı ve güvenli kimlik doğrulama sağladığını belirten Gül, “Pilot olarak başlayan bu uygulamanın 2022 yılında tüm noterliklerde hayata geçmesini bekliyoruz. Tüm bu uygulamalarla güvenli ve hızlı bir işlem süreci gerçekleşecek. ” dedim.

Geçen yıl noterlerde güvenli ödeme sisteminin uygulamaya konulduğunu hatırlatan Gül, bu sistemle sözleşmenin her iki tarafının da güvenli bir şekilde işlem yapabildiğini açıkladı. Noterlik sistemini daha da güçlendirmek istediklerini vurgulayan Bakan Gül, “Noterlik işlemleri ne kadar güvenli olursa mahkemelere giden uyuşmazlıklar ve vatandaşlarımızın diğer vatandaşlarla olan ihtilafları o kadar az olur” dedi. dedim.

Noterlerde parmak izi doğrulama sisteminin uygulanmasının çok değerli olduğunu belirten Gül, vatandaşların işini kolaylaştıran güvenli işlemlerin artırılması için adımlar atmaya devam edeceklerini belirtti.

“KİMLİK GÜVENLİĞİNİZİ BU ŞEKİLDE SAĞLAYACAĞIZ”

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, test çalışmaları için 18 notere ilgili cihazları kurduklarını belirterek, çalışmaların başarıyla devam ettiğini söyledi. Sistemi diğer noterlere de yaygınlaştıracaklarına işaret eden Cin, bu şekilde sahte kimlikle yapılan işlemlerin önüne geçileceğini kaydetti.

“>


;”>

  • noter
  • parmak izi doğrulama
  • pilotaj
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK