İşte Hamit Altıntop'un sürpriz hoca adayı

İşte Hamit Altıntop'un sürpriz hoca adayı

66
0
PAYLAŞ

A Milli Takım'ın sürpriz adayı: Stefan Kuntz

TFF yöneticisi Hamit Altıntop, Löw ve Kuntz’un nabzını tuttu. Önümüzdeki günlerde Almanya’da yüz yüze görüşmeler.

250px;width:300px;margin:0 auto;”>

A Milli Takımı’nın Dünya Kupası Elemeleri G Grubu’nda 8 Ekim’de Norveç ve 11 Ekim’de Letonya ile oynayacağı kritik maçlar öncesinde teknik direktör seferberliği başladı. Şenol Güneş’in ayrılmasının ardından TFF Yönetim Kurulu, öğretmen görüşmeleri için görevi eski futbolcu ve TFF yöneticisi Hamit Altıntop’a verdi. Altıntop, EURO 2020’den sonra Dünya Şampiyonası’nı kazandığı Alman Milli Takımı’ndaki görevinden ayrılan Joachim Löw ile ilk temasını yaptı ve bir takıma teknik direktörlük yapmayacağını açıkladı. 61 yaşındaki öğretmene kalan 4 maç artı bir sonraki süreç için sözlü teklif verildi. Tecrübeli antrenör, “4 maçlık bir görev düşünmüyorum. Şu anda zaten dinleniyorum. İsterseniz grup maçlarını tamamlayın, ondan sonra tekrar görüşürüz” yanıtını verdi.

‘YENİ TEKNİSYEN ÜCRETLERİ DÜŞÜK OLMALI’

Altıntop, Almanya U21 Teknik Direktörü Stefan Kuntz ile de temasa geçerek nabzını kontrol etti. Taraflar önümüzdeki günlerde Almanya’da da yüz yüze görüşecek. İki yabancı teknik adam için bu gelişmeler yaşanırken, TFF yönetiminde şu konu da tartışıldı: “Yüksek maliyetli bir teknik direktör eleştirileri artırır. Yeni teknik direktörün maaşını düşük tutmalıyız.” Bunun üzerine “O halde bu şartlar altında Löw’ü getiremeyiz” fikri gündeme geldi. İkinci plan, görevi 4 maç için yerel bir antrenöre vermekti. Milli takımda görev yapan ve oyuncular tarafından saygı duyulan Mustafa Denizli adına uzlaşma sağlandı. Sergen Yalçın ve Abdullah Avcı da gündemdeydi ancak TFF Başkanı Nihat Özdemir buna karşı çıktı. Altıntop’tan Kuntz için haber beklerken, Denizli ve Okan Buruk’la 4 maç için iletişime geçilmesine karar verildi.

ÇALIMBAY SEVE SEVE

İlk açıklama, Okan Buruk ve Mustafa Denizli ile birlikte Milli Takım’da isimleri anılan yerel hocalar arasında yer alan Rıza Çalımbay’dan geldi. Sivasspor Teknik Direktörü Çalımbay, “Herkes Milli Takımı düşünüyor. Tabi ki görevimizi seve seve yaparız. Şu anda böyle bir şey yok. Bizim bir şey söylememiz doğru olmaz” dedi. Yönetimin Milli Takım’da zorluk çıkarmayacağının altını çizen 58 yaşındaki teknik adam, sözlerini şöyle sürdürdü: “Milli Takım ile ilgili sözleşmemde özel bir madde yok. Her halükarda Hilal. -Yıldız takıma izin var, bir sorun olacağını düşünmüyorum.”

KUNTZ’İN 2 AVRUPA ŞAMPİYONASI VAR

Antrenörlük kariyerine 1999 yılında başlayan 58 yaşındaki Kuntz, 1 Eylül 2016 tarihinden bu yana Alman U21 takımının başında bulunuyor. Bu süre zarfında 2017 ve 2021 yıllarında Avrupa Şampiyonası’nı kazandı. Sözleşmesi 31 Temmuz’da sona erecek olan şampiyon teknik direktör, 2023’te U21 ile 53 maça çıkan ekip, 2.28 puan ortalamasına sahip.

(Sabah)

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK