İsrailli rakibiyle karşılaşmamak için turnuvadan çekilmişti, cezası belli oldu

İsrailli rakibiyle karşılaşmamak için turnuvadan çekilmişti, cezası belli oldu

76
0
PAYLAŞ

İsrailli rakibiyle karşılaşmamak için turnuvadan çekildi, cezası belliydi

2020 Tokyo Olimpiyatları’nda İsrailli rakibiyle karşılaşmamak için Filistin’e destek için oyunlardan çekilen Cezayirli judocu Fethi Nourine, 10 yıl spordan men cezası aldı.

Uluslararası Judo Federasyonu’ndan yapılan açıklamada, 2020 Tokyo’da 73 kiloda mücadele ederken organizasyondan çekilen Cezayirli judocu Nourine ve antrenörü Amar Benikhlef hakkında açıklanan disiplin soruşturmasının tamamlandığı belirtildi.

Nourine ve antrenörü Benikhlef’in olimpiyatları “siyasi ve dini propaganda” aracı olarak kullandıkları gerekçesiyle 10 yıl süreyle spordan men edildiği kaydedildi.

Olayın spor adına kabul edilemez olduğuna vurgu yapan tarafların karara itiraz etmek için Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) başvurabilecekleri belirtildi.

Tokyo 2020’de oynanması muhtemel son 32 tur maçında İsrailli Tohar Butbul ile karşılaşmama kararı alan Nourine ve antrenörü Benikhlef, organizasyondan çekildiğini açıkladı. Kura çekiminin ardından açıklama yapan Nourine, “Filistin’in mücadelesi benim mücadelemden daha büyük” dedi. kelimeleri kullanmıştı.

Nourine, yine Tokyo’da düzenlenen 2019 Dünya Şampiyonası’nda da aynı nedenle turnuvadan çekildi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK