F.Bahçe'de yeni dönem

F.Bahçe'de yeni dönem

118
0
PAYLAŞ

Fenerbahçe'de resmi olarak kurulan kadın futbol takımı: Hedef Şampiyonlar Ligi'nde mücadele etmek

Fenerbahçe Kulübü Kadın Futbol Takımı kuruldu. Ülker Stadyumu Fenerbahçe’de düzenlenen basın toplantısına sarı-lacivertli ekip yönetim kurulu üyesi Mustafa Kemal Danabas, Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı Teknik Direktörü Jessica Lynne Çarmıklı, Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı Teknik Direktörü Nihan Su ve yönetim kurulu katıldı. Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi 1907 Tribün kadın futbol takımının kurulması ile ilgili. üyeleri katıldı.

250px;width:300px;margin:0 auto;”>

Fenerbahçe Spor Kulübü’nü yeni bir branşla tanıştırmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten Kemal Danabas, şunları söyledi:

Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı ile yeni bir yolculuğa başlıyoruz. Bunun temelleri bizim için yeni değil, 2 yıl önce atıldı. 2019 yılında Dünya Kız Çocukları Günü’nde kız çocuklarının futbol eğitimi alabilmesi için kız futbol okulu açtık. O sporcular bugün burada. Fenerbahçeli kadın futbolcuların yolu açık olsun. Fenerbahçe Spor Kulübü olarak ülkemizin dört bir yanından gençlerin formamızı giyme hayalleri olduğu gibi, artık tüm kız ve kadınların bu kutlu formanın hayalini kuracaklar. Bu yola çıktığımız andan itibaren en büyük gücümüz Fenerbahçe hayali kuran kızlara sarılmak ve destek olmak oldu.

Türkiye’de kadın futbolunun Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı ile büyük bir ivme kazanacağına inandıklarının altını çizen Danabas, sözlerini şöyle sürdürdü:

28 şampiyonlukla en çok şampiyon olan futbol takımımızla birlikte kulübümüz bu alanda lokomotif olacak, önemli başarılara imza atacak ve önemli yerlere ulaşacaktır. Kadın futbol takımımızın hayata geçişinde çok değerli isimlerle çalıştık. Jessica Çarmıklı, UEFA ve FIFA’nın ardından ABD, İspanya ve Rusya’da forma giymiş, milli formayı da giymiş, kadın futbolu alanında birçok önemli eğitim almış değerli bir isimdir. Ailemize antrenör olarak katılan Nihan Su, birçok takımda futbol oynamış, milli takım formasını giymiş, kaptanlık yapmış, antrenörlük yapmış, hayatını spor ve kadın futbolcularla geçirmiş çok kariyerli bir isimdir. Kadın futbol takımımız uyumlu bir çalışma süreci sonucunda oluşmuş ve potansiyeli olan bir takımdır. Ekip olarak yaptığımız çalışmaları altyapıda geliştireceğiz. Ülkemizde kadın futbolunun hangi noktaya geleceğini hep birlikte deneyimleyeceğiz.

“Fenerbahçe olarak 1. Lig’den rakiplerimizle mücadeleye başlamak için Türkiye Futbol Federasyonu’na başvuruda bulunduk.” Bir açıklama da yapan sarı-lacivertli yönetici şunları söyledi:

Kadın futbolunda kararın bir noktaya gelmesini bekliyoruz. Ligin statüsünün sponsorluk için belirleyici olması için ilgili kararın açıklanmasını bekliyoruz. Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı, Dereağzı Tesisleri’nde antrenman yapacak. Maçları oynayacağımız stadı belirlemek için çalışıyoruz, son noktaya gelmek üzereyiz. Çok yakında açıklanacak. Elimizden geldiğince tapınağımıza en yakın yerde oynayacağız. Kadın takım formaları Fenerium’da satılacak. Hedefimiz tüm branşlarda olduğu gibi sponsorların bütçesini karşılamak olacaktır. Kadın futboluna ciddi bir ilgi var. Takım ve oyuncu sayısı artıyor. UEFA ve FIFA’nın ciddi bir eğilimi var. Geliştikçe sponsor eğilimi artıyor. Bu sponsorlarla devam edeceğiz.

Yönetici Jessica Lynne Çarmıklı

JESSICA LYNNE CARMIKLI: “BU ÜLKENİN KADIN FUTBOLU İÇİN BÜYÜK BİR POTANSİYELİ VAR”

Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı Menajeri Jessica Lynne Çarmıklı, sarı-lacivertli kulüpte böyle bir göreve atanmaktan onur duyduğunu belirterek, şunları kaydetti:

Bu ülkede kadın futbolu için sadece ülke genelinde değil, Avrupa genelinde de büyük bir potansiyel var. Futbol her zaman kalbime çok yakın olmuştur. Futbol sayesinde birçok fırsat yakaladım. Türkiye’de kadınların bu fırsata sahip olma hakkı var. 114 yıllık bu kulüpte kadın futbolunu kurmuş olmaktan dolayı çok mutluyum. Başkanımız Ali Koç’a ve Kemal Danabas’a teşekkür ediyorum. Çünkü bu vizyona sahipler. Bu UEFA’nın önem verdiği bir branş. Burada olduğum için çok şanslıyım. Fenerbahçe gerçekten büyük bir potansiyele sahip. Sadece buradaki kızlar için değil, genel halk için. Önümüzdeki yıllarda kadın takımımız UEFA Şampiyonlar Ligi’nde mücadele edecek.

Antrenör Nihan Su

NİHAN SU: “FENERBAHÇE’NİN KADIN FUTBOL ŞUBESİ AÇMASI DEV BİR ADIM”

Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı Teknik Direktörü Nihan Su, kadın futbolu, kadın antrenörler için heyecanlı olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

Doğru yerde olduğumu görüyorum. İlk 11 yılı futbolcu olan 1995 yılından bu yana kadın futbolunun içindeyim. Bu süreçte kızlarımızın kendilerini geliştirmeleri, engelleri aşmaları ve başarılı olmaları için ciddi bir çaba ortaya koyuyorum. Bugün geldiğimiz noktada, Türkiye’nin en büyük spor ve sivil toplum kuruluşu olan Fenerbahçe’nin kadın futbolu şubesini açması dev bir adımdır. Türkiye’de özellikle son 3 yıldır kadın ve kız çocuklarının cinsiyet eşitliği ile korunması için çalışan Fenerbahçe gibi bir devin kadın futboluna adım atması, gelişmeleri taçlandıran ve kadın futbolunu markalaştıran en önemli unsurdur. Bir kadın futbol işçisi olarak 26 yıl sonra bu noktaya geldiğimiz için çok mutluyuz. Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı Teknik Direktörü olmanın tarifsiz gururunu yaşıyorum. Takımımız ve oyuncularımızla bu forma altında öncü başarılara imza atacağımıza söz veriyorum.

Tören, konuşmaların ardından fotoğraf çekimi ile sona erdi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK