ABD'den kadın ve erkek futbolculara eşit ücret

ABD'den kadın ve erkek futbolculara eşit ücret

76
0
PAYLAŞ

ABD'de erkek ve kadın milli takım oyuncuları için eşit ücret

NTV Spor

ABD Futbol Federasyonu (USSF), erkek ve kadın milli takımlarında oynayan oyunculara eşit ücret sözleşmeleri teklif ettiğini duyurdu.

ABD futbolunda son yıllarda gündemde olan kadın ve erkek futbolcular arasındaki ücret eşitsizliği konusunda yeni bir gelişme yaşandı.

USSF’den yapılan açıklamada, “Cinsel eşitsizlikle mücadelenin en iyi yolunun tüm tarafları sisteme eşit olarak dahil etmek olduğunu düşünüyoruz. ABD’de sporun geleceğini düşündüğümüz için herkese eşit ücretli sözleşmeler teklif ettik. üst düzey kategoride oynayan milli takım oyuncuları.” ifadeler kullanılmıştır.

Açıklamada, önerilen ücretle dünyanın en çok kazanan milli oyuncularının ABD’ye atanacağı da vurgulandı. Federasyon ayrıca FIFA’ya Dünya Kupası’nı kadın ve erkeklerde kazanan takımlara eşit miktarda ödül verme çağrısında bulundu.

ABD Kadın Milli Takımı oyuncularının ABD Futbol Federasyonu’na Mart 2019’da erkek milli takım oyuncularıyla eşit ücret talebiyle açtığı dava reddedilerek karar temyiz edildi.

Megan Rapinoe, Alex Morgan, Carli Lloyd gibi yıldızlardan oluşan ABD Kadın Milli Takımı, 2015 ve 2019 yıllarında son iki Dünya Kupası’nda şampiyonluk yaşadı.

(NTV Spor)

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK