'250 milyon lira açıkladık ama aslında 25 milyon euro'

'250 milyon lira açıkladık ama aslında 25 milyon euro'

62
0
PAYLAŞ

Fenerbahçe Avukatı Erden Gürden: Zararımızın tazminini talep ediyoruz

Fenerbahçe Kulübü, ‘sabitleme-sabitleme’ davasının gerekçeli kararına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Ülker Stadyumu 1907 Tribünü’nde yapılan toplantıda sarı-lacivertli kulübün hukuk işlerinden sorumlu yönetim kurulu üyesi Fethi Pekin ile kulüp avukatları Naim Karakaya ve Erden Gürden açıklamalarda bulundu.

Toplantıyı Fenerbahçe Kulübü Genel Sekreteri Burak Çağlan Kızılhan ve yönetim kurulu üyesi Can Gebetaş izledi.

Fethi Pekin, Fenerbahçe’yi almak için 3 Temmuz 2011’de operasyon sürecinin başladığını belirtti. Bu yıl 4 Haziran’da alınan “futbolda maçı şike” davasında alınan karar çok ağır cezaları da beraberinde getirdi. 7 Eylül’de 2 bin 898 sayfadan oluşan gerekçeli karar elimize ulaştı. O zamandan beri bu kararı detaylı olarak inceliyoruz. 20 Ağustos 10’da Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) Fenerbahçe’yi Avrupa kupalarından men etme kararına karşı tazminat davamız var. Üçü de çivi gibidir. Mayıs 2021’de Yargıtay Başsavcısı beraat yönünde mütalaasını verdi. Süreç devam edecek. Kararın Yargıtay tarafından onaylanmasını bekliyoruz. Fenerbahçe, başından beri dimdik durduğu bu mücadelede haklı olduğunu kanıtladı.” ifadelerini kullandı.

TFF’nin 2011’de aldığı kararın ardından UEFA tarafından Şampiyonlar Ligi’nden men edildikleri gerekçesiyle federasyona tazminat davası açtıklarını hatırlatan Pekin, şunları kaydetti:

“Sadece polis raporu var. TFF, Fenerbahçe’yi disiplin kuruluna sevk etmeden ve savunmasını almadan Avrupa kupalarından men etti. Böyle bir hata yaptılar. TFF’ye açılan davada 250 milyon lira yani 25 milyon lira. Euro, belli bir kayıp. “Belirsiz zararlar var. Mahkeme bu konuda bir bilirkişi atayacaktır. Bulacağız. Bu rakam artacaktır. Bu zararların meydana geldiği gün itibariyle hukuki menfaati gözetilerek karar verilecektir. Millet 250 milyon liraya kapatılmamalı. Rakamın çok daha yüksek olacağına inanıyoruz.”

– KARAKAYA: “KULÜBÜMÜZ İMKANSIZ ZARARLAR ALDI”

Sarı-lacivertli kulübün avukatı Naim Karakaya, Fenerbahçe’nin eski başkanı Aziz Yıldırım ve yöneticilerin beraat kararının bu yıl bitmeden onaylanmasını beklediklerini kaydetti.

Gerekçeli karara ilişkin açıklama yapan Karakaya, “FETÖ’nün kuruluş, amaç ve işleyişine yer veriliyor, örgüt ve futbol arasındaki bağlantılar dile getiriliyor. Mahkeme her sanık için gerekçelerini ayrı ayrı ifade etti. Çok önemli bir kısmının olduğunu öğrendik. Sanıkların yüzdesi ByLock’u yaygın olarak kullanıyor.Bunun yargı kararıyla tescil edilmiş olması Fenerbahçe’nin ilk gün söylediklerinin doğruluğunu gösteriyor.Beraat kararının 2021 bitmeden onaylanmasını bekliyoruz.Kulüpümüz onarılamaz bir şekilde zarar gördü.Bu örgüt, büyük Fenerbahçe camiası ve taraftarlarının oluşturduğu sarı-lacivertli duvara tosladı.Maddi manevi zararlar tamamen giderilinceye kadar hukuk mücadelemizin devam edeceğinden camiamızın şüphesi olmasın.” görüş bildirdi.

– GÜRDEN: “HASARLARIMIZIN ÇÖZÜLMESİNİ İSTİYORUZ”

Fenerbahçe’nin TFF’ye açtığı tazminat davasına ilişkin görüşlerini aktaran bir diğer kulüp avukatı Erden Gürden, şunları söyledi:

“Davamızı çok iyi değerlendirdik. İki yıldır bunun için hazırlanıyoruz. Dosyayı TFF’ye havale ettik. Bunun nedeni UEFA’nın o tarihte TFF’nin aldığı karar nedeniyle Fenerbahçe’yi Şampiyonlar Ligi’nden men etmesidir. TFF polise şikayette bulundu.Buna istinaden Avrupa kupalarından yasaklama kararı aldı.UEFA bizi de yasakladı.Biz zararımızın tazminini istiyoruz.250 milyon lira, aslında 25 milyon euro ilan ettik. kulübün azami menfaatlerini değerlendirdi ve doğru rakamla dava açtı. Toplum nur içinde yatsın. Yargılama devam ediyor. Yapıyor.”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK