Selimiye’nin 2 aşamalı restorasyonu yılbaşına kadar başlayacak

Selimiye’nin 2 aşamalı restorasyonu yılbaşına kadar başlayacak

64
0
PAYLAŞ

Selimiye'nin 2 aşamalı restorasyonu yılbaşına kadar başlayacak

Selimiye Camii’nin restorasyonunun yılbaşına kadar başlaması hedefleniyor. AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, restorasyon planını değerlendirdi.

TBMM Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Selimiye Camii’nin restorasyonuna yılbaşından önce başlamayı hedeflediklerini belirtti.

AA’da yer alan habere göre; Aksal, bir otelde düzenlediği basın toplantısında, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren Mimar Sinan’ın başyapıtı Selimiye’nin en iyi restorasyonunu yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Restorasyonun çevre düzenlemesi ile bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Aksal, “Restorasyonu yapıyorsunuz ama çevre düzenlemesini yaptıktan sonra çöpteki mücevheri çöpteki mücevher gibi göremezsiniz. Çevre düzenlemesini çok güzel bir şekilde yapmak için uzun süredir uğraşıyoruz.Son olarak Cumhurbaşkanımızın talimatıyla çevre düzenlemesi için çalışıyoruz” dedi.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da yardımıyla yapıyoruz. Bütün müzakereler yapıldı. Cami ve çevre düzenlemesi 3 aşamalı bir çalışma ile yapılacak.” dedi.

Aksal, Selimiye Camii’nin aslına uygun olarak restore edilmesi için yoğun çaba gösterildiğini, ihale sürecinin başlayacağını belirtti.

Restorasyon konusunda seçici olduklarını ifade eden Aksal, “Türkiye’de bu işleri özenle yapan çok az insan var. Biz de bu işi en iyi yapacak firmayı bulmaya özen gösteriyoruz. İnşallah en kısa zamanda ihaleye çıkarız. Mümkünse çalışmalar başladı. Planımız Selimiye Camii’ni yıl başına kadar inşa etmek.” “Fiziksel olarak restorasyona başlayacağız. İnşallah Kasım’da sözleşmeleri imzalayacağız ve yıl sonuna kadar restorasyona fiziki olarak başlayacağız.” dedi.

Aksal, çevre düzenlemesinin iki aşamada gerçekleştirileceğini belirtti.

“SELİMİYE MEYDANI DÜZENLEMESİNİ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞIMIZ TARAFINDAN YAPACAĞIZ”

Çevre düzenleme kısmının teslim edildiğini söyleyen Aksal, şöyle devam etti:

“Bu Enez’de Fatih Camii’ni yapan firma tarafından yapılacak. Enez’de inanılmaz bir iş çıkardılar. Umarım Selimiye’nin çevre düzenlemesinde de aynı güzelliği ve aynı işi yaparlar. Cumhurbaşkanımızın talimatıdır, ‘Mimar Sinan’a, Selimiye Camii’ne yakışıyor.” Düzenleme istiyoruz. Peyzaj, işçilikten malzemeye kadar en kaliteli malzemeler kullanılarak yapılacaktır. 140 günlük bir süre için planlandı, ancak sitenin tesliminde hafif bir gecikme oldu. Orada iş yerleri var. Sitenin tesliminde bazı zorluklar oldu.”

“Biraz geç olsa bile, harika bir parça olacak.” Aksal, “Edirne’ye ve Edirne halkına yakışır bir düzenleme olacak. Selimiye’ye, Mimar Sinan’a yakışır bir düzenleme olacak. Diğer kesimle ilgili belediyenin yaptığı bir çalışma var. O projeyi belediye yapmalı. Henüz bitmedi. Bekliyoruz. İnşallah. Anıtlar Kurulu bu projeyi onaylar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın da katkılarıyla orasının düzenlemesini yapacağız.” ifadeleri kullandı.

Aksal, Selimiye’nin çevresi ve camisiyle bir bütün olarak çok güzel bir eser olacağını sözlerine ekledi.


  • Fatma Aksal |
  • Selimiye Camii
  • restorasyon
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK