Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’tan açıklama: İkinci çağrısına çıkıyoruz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’tan açıklama: İkinci çağrısına çıkıyoruz

51
0
PAYLAŞ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank'tan Açıklama: İkinci çağrıya gidiyoruz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Verimlilik Proje Ödülleri ve TEVMOT Proje Plaketi Takdim Töreninde konuştu. Bakan Varank, “Bugün KOSGEB’in orta yüksek ve yüksek teknoloji alanlarına yönelik Ar-Ge destek programının ikinci çağrısını yapıyoruz.” ifadeleri kullandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB’in orta yüksek ve yüksek teknoloji alanlarına yönelik Ar-Ge destek programının ikinci çağrısını yaptıklarını söyledi.

AA’nın haberine göre, Bilişim Vadisi’nde düzenlenen 2021 Verimlilik Proje Ödülleri ve TEVMOT Proje Plaketi Sunum Töreni’nde, Varank, 2014 yılından bu yana düzenledikleri Verimlilik Projesi Ödül Töreni’ne geçen yıl salgın nedeniyle ara vermek zorunda kaldıklarını ve bu yıl da devam ettiklerini ifade etti. daha yüksek katılımla daha güçlü bir şekilde kaldıkları yerden. yaptıklarını söyledi.

Proje ödülleri için 53 ilden 279 büyük, 77 orta, 51 mikro ve küçük işletme ve 61 kamu işletmesi olmak üzere toplam 468 proje başvurusu aldıklarını belirten Varank, 60 il başvurdu.

Bakan Varank, bu sayıların yedinci kez düzenledikleri Verimlilik Proje Ödülleri için rekor olduğunu belirterek, “Bu ilginin doğrudan ve dolaylı pek çok nedeni var elbette ama kişisel olarak en önemlilerini proje olarak görüyorum. Salgının zorlayıcı etkisi.” söz konusu.

Şirketlerin salgın ortamındaki belirsizliklere yenilikçi ve verimliliğe dayalı yaklaşımlarla yanıt verdiğini belirten Varank, “Pandemide ortaya çıkan olağanüstü koşulların üstesinden online kanallara geçerek, üretim süreçlerini dijitale ve otomasyona aktararak, verimliliklerini artırarak atlatıyorlar. Bugün verimliliklerini artırmak adına çok değerli projelere imza atan bu firmalar ödüllerini veriyor. dedi.

Dünyada artan enerji fiyatlarına da değinen Varank, enerji verimliliğinin işletmelerin rekabet edebilirliklerinde en önemli konulardan biri olduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti:

“Bu nedenle kısaca TEVMOT olarak da bilinen KOBİ’lerde Enerji Verimli Motorların Teşvik Edilmesi projesi ile önemli bir çalışmaya başladık. 7 OSB’mizde faaliyet gösteren 33 KOBİ’nin kullandığı eski motorları yeni nesil verimli motorlarla değiştirdik. Bu işin maliyeti konusunda KOSGEB ile işbirliği yapıyoruz.KOBİ’lerimize önemli destekler sağladık.Yeni alınan enerji verimli motorların maliyetinin yüzde 60’ını İş Geliştirme Desteği ile karşıladık.Bu motorların yerli sertifikası varsa artırdık. yüzde 75’e verdiğimiz destekle bugüne kadar 1000 megavatsaat elektrik tasarrufu sağladık. Bugün verimli motorlara geçerek bu tasarrufu sağlayan firmalara plaket takdim edeceğiz.”

“CUMHURİYET TARİHİNDE İLK KEZ YILLIK İHRACATIMIZ 220 MİLYAR DOLARA ULAŞTI”

Türkiye’nin hükümetleri döneminde her alanda büyük ilerlemeler kaydettiğini belirten Varank, “Bakanlığımızın sorumluluğundaki sanayi ve teknoloji bu alanlarda ilk sırada yer alıyor.

Son 19 yılda planlı sanayi altyapısından iş ve yatırım ortamına, Ar-Ge ve teknoloji ekosisteminden nitelikli insan kaynağına, KOBİ’ler ve girişimcilikten bölgesel kalkınmaya kadar birçok alanda akılcı ve etkin politikalar uyguladık.

Bakan Varank, yıllardır adım adım büyüyen Türk sanayisinin salgın sürecinde tüm dünyanın dikkatini çektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“İşte ihracatımız… Cumhuriyet tarihinde ilk kez yıllık bazda 220 milyar dolara ulaştı. Bu değerin yaklaşık yüzde 95’i imalat sanayi ürünlerinden oluşuyor. Daha fazla bilgi kullanan sanayi ürünleri üretip satıyoruz. , teknoloji ve emek ve katma değer var.Sadece küçük bir artıştan bahsetmiyoruz, büyük bir yapısal dönüşüm var.2002 yılında ancak 36 milyar dolarlık düşük teknolojili ürün ihraç edebildik.Bugün bir ihracat sepetimiz var. yüksek ve orta-yüksek teknolojili ürünlerin hakimiyetindedir.Öte yandan bu yıl itibari ile 1 milyar dolar değerlemeye ulaşan Unicorn ya da Turcorn dediğimiz firma sayısı 5’e çıkmıştır. dünyanın en büyük gazeteleri tarafından teknolojide Avrupa’nın yıldızı olarak nitelendiriliyor.”

“GELİŞEN SANAYİ VE TEKNOLOJİ EKOSİSTEMİNİN EKONOMİNİN BÜYÜMESİNE KATKI SAĞLAR”

Gelişen sanayi ve teknoloji ekosisteminin de ekonominin büyümesine üst düzeyde katkı sağladığına işaret eden Bakan Varank, şu değerlendirmede bulundu:

Bakın, Türkiye’nin büyüme performansının en büyük paydalarından biri son iki çeyrekte yüzde 40 ve yüzde 10 büyüyen sanayi sektörü. Ancak burada çok önemli bir konu daha var. Nedir? Üretimdeki artış. beraberinde istihdam getiriyor.Salgın başından beri.Sektörde kayıtlı istihdam 4 milyondan 4 milyon 700 bine çıktı.700 bin kişilik artış.Türkiye ekonomisini sadece Türkiye ile ölçmek ülkemize büyük haksızlıktır. döviz kurları. Üretim cephesindeki çeşitliliğimiz, kriz zamanlarındaki direncimiz, çalışkan ve üretken iş gücümüz, risk alan girişimcilerimiz Türkiye ekonomisinin bel kemiğidir.”

Ülke ekonomisinin en önemli kahramanlarının hiç şüphesiz her sektördeki işçiler olduğunu belirten Varank, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımızın liderliğinde her dönem çalışanlarımızı enflasyona zorlamamayı motto haline getirdik. Son dönemde yaşanan gelişmeler karşısında çalışanlarımızın emeğini, ekmeğini, alın terini korumak tabii ki asli sorumluluğumuz oldu. Bu noktada Cumhurbaşkanımızın dün açıkladığı yeni asgari ücretin milletimiz ve çalışan kardeşlerimiz tarafından çok olumlu karşılandığını görüyorum.Yüzde 50’lik bir artış oranıyla çalışanlarımıza bugüne kadar yapılmış en yüksek ücret artışını sağladık. “

Varank, bu artışın işverenlerin üzerindeki yükü hafiflettiğini, asgari ücretten gelir vergisi ve damga vergisini kaldırarak işvereni 450 liralık ek yükten kurtardıklarını söyledi. Bakan Varank, yeni asgari ücretin çalışanlara, işverenlere ve tüm sektörlere hayırlı olmasını temenni ederek, “Belirsizlik ortamının hızla dağılacağı bir döneme gireceğiz. Bunu yatırımı, üretimi, istihdamı ve istihdamı koruyarak yapacağız. ihracat gündemi canlı.” söz konusu.

Bakan Varank, üretim, istihdam ve ihracatta yaşanan olumlu gelişmelerin devamlılığının sağlanmasının önemli olduğunu söyledi.

Bunun yolunun verimli üretim yöntemlerinin ekonomide yaygın olarak kullanılmasından geçtiğine işaret eden Varank, bu noktada yenilikçi ve sürdürülebilir bir gelişmeyi hedeflediklerini ve tüm çalışmalarını bu amaca göre tasarladıklarını belirtti.

Bakan Varank, Milli Teknoloji Hamlesi Vizyonu ile daha verimli, daha dijital ve daha yeşil bir sektör yarattıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Üç aylık, yıllık ve ölçek bazında verimlilik istatistikleri hazırlayarak gelişmeleri sürekli takip ediyoruz. Kaynak verimliliği konusunu 2020 ve 2021 yılları için Kalkınma Ajanslarımızın ana teması olarak belirledik. Ajanslar ağırlıklı olarak çalışmalar yürütüyorlar. ‘üretirken ve tüketirken verimlilik’ üzerine endüstriyel simbiyoz, temiz üretim, enerji verimliliği, yalın üretim gibi verimli bir yapıya dönüştürmeyi hedefleyen projelere yaklaşık 70 milyon TL destek sağladık. AB desteği ile verimlilik alanında toplam bütçesi yaklaşık 6 milyon Euro olan 2 projeyi hayata geçirdik.Dijital Verimlilik Kütüphanesini açtık.Bu kütüphanede 700’den fazla kitap ve yayın var.Bildiğiniz gibi geç kaldık. buhar devrimi, elektrik devrimi ve otomasyon devrimi sırasında harekete geçmek için gücünü yitirmişti ama bu sefer adımlarımızı atacağız. n verimliliği en üst düzeye çıkarmak için hızlı ve kararlı bir şekilde dijitalleşme devrimi.”

“DİJİTAL DÖNÜŞÜM SEKTÖRÜN REKABETÇİLERİNDE KALDIRAÇ OLACAKTIR”

Dijital dönüşümün sanayicinin rekabet gücünde bir kaldıraç görevi göreceğini belirten Varank, “Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezleri yani Model Fabrikalar, sanayicinin bu yolculukta yol arkadaşıdır. Şirketlerimiz, sanayicinin bu yolculukta yol arkadaşlarıdır. Bu 8 merkezde aldıkları danışmanlık hizmetleri sayesinde yüzde 60’ı buluyor.” dedi.

KOSGEB’in imalat sanayinde dijitalleşme temasıyla açtığı çağrı sonucunda 116 milyon TL değerindeki firmaları destekleme kararı aldıklarına işaret eden Varank, “Ayrıca Dünya Ekonomik Forumu ile birlikte ‘Endüstriyel Nesnelerin İnterneti’ ‘, ‘Üretimde Yapay Zeka’ ve insan kaynakları projeleri. Bu sayede dünyanın birçok ülkesinin uzman insan kaynaklarına ve deneyimlerine ulaşabiliyoruz.” ifadeleri kullandı.

Verimliliğin kaynakları ülkenin gelecek nesilleriyle paylaşmak olduğunu belirten Varank, şunları kaydetti:

“Atıktan uzak, çevreye saygılı ürün ve hizmet üretmektir. Bu nedenle ülkemizin refahını artıracak ve vatandaşlarımıza daha iyi koşullar sunacak verimlilikten gurur duyuyoruz. Ancak başarıya ulaşmanın yolu verimlilikte birlikte hareket etmektir.Bu bağlamda verimlilik çalışmaları büyük, orta, küçük ölçekli fark etmeksizin tüm yurdun dört bir yanında sanayicilerimiz tarafından yapılması önemlidir.İşte geldiğimiz Verimlilik Proje Ödülleri organizasyonu. bugün hep birlikte bu noktada önemli bir görevi yerine getiriyor, verimlilik bilincinin ülke geneline yayılmasında ve verimli projelerin faydalarının kamuoyuna tanıtılmasında öncülük ediyor.”

Sanayicileri üretime, verimliliğe ve ülkeye değer katmaya odaklanmaya çağıran Varank, “Her zaman yanınızdayız, yanınızda olmaya devam edeceğiz” dedi. söz konusu.

Bu vesileyle KOSGEB ile başlattıkları yeni bir destek programının müjdesini vermek istediğini ifade eden Varank, şunları kaydetti:

“Bildiğiniz gibi bu yılın başında KOSGEB’in Ar-Ge destek programını güncelledik. Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon adını verdiğimiz yeni destek programının ilk çağrısını Mart ayında yaptık. Elektrikli otomotiv sektörünü desteklemeye başladık. ve 5G gibi yeni nesil mobil iletişim teknolojileri. “Yıl sonuna doğru yönlendirilen bu çağrı için değerlendirme süreçlerinin sonuna geldik. Sonuçları yakında açıklayacağız. Bugün orta yüksek ve yüksek teknoloji alanları için programın ikinci çağrısını başlatıyoruz. Bu yeni çağrı ile ilaç ve tıbbi cihazlar, savunma sanayi ve raylı sistem araçları alanlarına odaklanıyoruz.”

Milli Teknoloji Hamlesi vizyonu doğrultusunda bu sektörlerde kritik teknolojilerin yerli imkanlarla üretilmesini sağlayacaklarını vurgulayan Varank, “İlk çağrımızdan farklı olarak bu sefer mikro işletmeleri destek kapsamına aldık. 6 milyon orta ölçekli işletmeler için 1,5 milyon, küçük işletmeler için 1,5 milyon, mikro işletmeler için ise 900 bin” dedi. Tüm işletmelerimizi bu destekten yararlanmaya davet ediyorum.” dedi.


  • Mustafa Varank
  • Sanayi ve Teknoloji Bakanı
  • KOSGEB
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK