Sakarya’da havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin MİT, sabotaj iddiasını yanıtladı

Sakarya’da havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin MİT, sabotaj iddiasını yanıtladı

27
0
PAYLAŞ

MİT, Sakarya'da havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamayla ilgili sabotaj iddiasına yanıt verdi

Sakarya’da havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamayla ilgili 7 sanığın yargılanmasına devam ediliyor. Sanıklar ve avukatlarının önceki duruşmalarda patlamanın sabotajdan kaynaklandığını iddia etmesi üzerine mahkeme heyeti bilgi almak için Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) yazı yazdı. MİT’in mahkemeye verdiği yanıtta patlamayla ilgili herhangi bir sabotaj raporunun bulunmadığı belirtildi.

Sakarya’da 7 kişinin hayatını kaybettiği, 127 kişinin de yaralandığı havai fişek fabrikasının patlaması nedeniyle açılan davanın dördüncü duruşması başladı. Sanıklar ve avukatlarının önceki duruşmalarda patlamanın sabotajdan kaynaklandığını iddia etmesi üzerine mahkeme heyeti bilgi almak için Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) yazı yazdı. MİT’in mahkemeye verdiği yanıtta patlamayla ilgili herhangi bir sabotaj raporunun bulunmadığı belirtildi.

DHA ile ilgili makalede 3 Temmuz 2020’de Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamada 7 işçi hayatını kaybederken 127 kişi de yaralandı. Olayın ardından, Hendek Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturma kapsamında, patlamada ihmali olduğu iddia edilen fabrika sahibi YC, fabrika sorumlu müdürü AA, fabrika müdürü ve genel kalfa HAV, Orgeneral E.Ö. iş güvenliği uzmanı AB, sorumlu personel A.Ç. ve AREC’in ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak’ suçundan 2 yıl 8 aydan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi. Davada fabrika sahibi YC ve baş ustabaşı HAV yargılanırken, diğer sanıklar halen yargılanmak üzere yargılanıyor.

ŞİKAYET BEYANLARI ALINDI

Ferizli’de Sakarya Ağır Ceza Mahkemeleri’nin duruşma salonunda görülen davanın dördüncü duruşması sabah saatlerinde başladı. 108 şikayetçinin dinleneceği davada, süre nedeniyle önceki duruşmada dinlenemeyenlerin ifadeleri alınmaya devam ediyor.

Duruşmanın başlamasına kısa bir süre kala fabrikada meydana gelen patlamada hayatını kaybeden işçilerin yakınları, bazı yaralı işçiler ve avukatlar duruşma salonu önünde toplanarak basın açıklaması yaptı. Açıklamada, sorumluların cezalandırılmasını talep eden grup, daha sonra duruşma salonuna girdi.

‘ADALET ARAMAK İSTEMİYORUM, ADALETİN BULMASINI İSTİYORUM’

Patlamada hayatını kaybeden işçi Halis Yılmaz’ın kardeşi Merve Nur Yılmaz, sorumluların en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini belirterek, “Ne kadar anlatsam da içimizdeki çaresizliği ve acıyı anlayamazsınız. Bir yıl önce Çorlu’yu da Soma’yı da anlayamadık maalesef şimdi anladık inşallah bizim gibi anlamak zorunda kalmazsınız içimdeki acıyı anlatamam ama anlatabilirim. Öfkemin asıl sebebi içerdeki sanıklardan çok içeride verilecek karardan korkmamızdır. “Bu olayla ilgili vicdan azabı çekmeden sanıkların yaptığı açıklamalara kızgınım. Ne kadar söylesek de artık adalet aramak istemiyorum çünkü adalet aranması gereken bir şey olmamalı, adaletin tecelli etmesini istiyorum” dedi.


  • Sakarya’da havai fişek fabrikasında patlama
  • Sakarya’da havai fişek fabrikasında patlama, son durum
  • Sakarya’da havai fişek fabrikasında son dakika patlaması
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK