Vücut bağışıklık tepkisi veriyor! “Omikron aşısızlarda daha ağır”

Vücut bağışıklık tepkisi veriyor! “Omikron aşısızlarda daha ağır”

74
0
PAYLAŞ

Vücut bir bağışıklık tepkisi verir!  "Omicron aşısızlarda daha şiddetli"

“3 doz aşı Omikron varyantından koruyabilir” Türkiye’de 6 kişide görülen Omikron’un hücreye kolayca girdiğini belirten Prof. Kara, hastalığın şiddetli olmadığını söyledi. Prof. Şener ise vücudun 3 doz aşı ile yeterli bağışıklık tepkisi verdiğini ifade etti.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Omikron varyantının hücreye girmesinin daha kolay olabileceğini ancak Güney Afrika’dan gelen verilere göre hastalığın çok şiddetli olmadığını söyledi. Delta varyantının artık Türkiye’de ve dünyada hakim olduğunu hatırlatan Kara, “Bu mutasyonların bir kısmı özellikle virüsün hücrelerimize girmek için kullandığı protrüzyon proteinindeydi. Bu mutasyonların bir kısmı bağlanmayı, bir kısmı da noktayı etkiliyor. vücudumuzun ve savunma sistemimizin korumak için geliştirdiği antikorların bağlı olduğu yer. “Omikron’daki bu çıkıntının üzerindeki kısımlar biraz değişti. Dolayısıyla bu virüsün hücrelerimize daha kolay girmesi mümkün olabilir. Böyle bir özelliği var” dedi. Virüsün hasta etme potansiyelini değerlendiren Prof. Dr. Kara, “Güney Afrika’dan gelen veriler hastalığın çok şiddetli görünmediğini gösteriyor; aynı zamanda ateş ve boğaz ağrısı, kas ve halsizliğe de neden olur ancak hastalığa neden olacak kadar şiddetli değildir ve çok küçük bir grupta yoğun bakımda ve hastalıkta olduğunu gösterir.”

AYAKTA ATLAMA YAPIYORSUNUZ

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şener ise, “Şimdilik 2 ilde görülen varyantın ülke genelinde görülmesi için bir süre var. Türkiye’de aşı. Bu zamanı iyi değerlendirmemiz gerekiyor.” 3-4 ayda hızla artar. Sadece yarısında baskın bir varyant olma potansiyeline sahiptir. Sahip olduğumuz aşılar Delta ve Delta Plus varyantına karşı koruyucudur. 3 doz aşı aldığımızda Omikron varyantına karşı yeterli bağışıklık sağlar. Tekrar bakıma kabul edilmenizi engeller.”


  • omikron varyantı
  • bağışıklık
  • aşı
  • sağlık
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK