Varyant geçirmez aşıda insanlı deney

Varyant geçirmez aşıda insanlı deney

174
0
PAYLAŞ

İngiliz medyasının ‘varyant kanıtı’ olarak yayınladığı mRNA teknolojisine sahip yeni bir aşının ilk insan fazı denemeleri başladı.

ABD ilaç şirketi Gritstone, Manchester Üniversitesi ve NHS Foundation Trust ile işbirliği içinde mRNA teknolojisine sahip yeni bir aşı geliştirildi. Aşının ilk faz çalışmaları dün başladı. 63 yaşındaki Andrew Clarke ve 64 yaşındaki eşi Helen Clarke üzerinde ilk kez denenen mRNA aşısının başarılı olması halinde yeni varyantlarda kullanıma sunulacağı ve sonuçların önümüzdeki günlerde açıklanacağı açıklandı. GRT-R910 adı verilen yeni aşının virüsün spike proteinini ve T hücre yanıtını da azaltacak bir viral protein içerdiği vurgulandı.

KÜBA’DA ÇOCUKLARA TOPLU AŞI

Küba, tüm çocuklar için toplu bir COVID-19 aşı programı başlatan ilk ülke oldu. Kübalı çocukların Covid-19’a karşı tam olarak aşılanmış sayılması için üç doz almaları gerekecek. Küba, aşı kampanyasında kendi aşılarını kullanıyor. Küba istatistiklerine göre en az 117 bin 500 çocukta yeni tip koronavirüs tespit edildi.

2010’DAN KORONA İZLERİ

Kamboçya Pasteur Enstitüsü tarafından 11 yıl önce ülkenin Laos kenti yakınlarındaki Stung Treng’de toplanan ve dondurulan iki at nalı yarasasının örnekleri incelenirken bulgularda Kovid-19’a benzer bir virüs tespit edildi. Araştırmanın direktörü Thavry Hoem, “Bu çalışma korona araştırmalarına büyük katkı sağlayabilir” dedi.

ABD’DE ÖLÜM ORANI İSPANYOL GRİBİNİ AŞTI

ABD’de Mart ayının başından bu yana en yüksek seviyeye ulaşan ölüm sayısı Pazartesi günü 675.000’i aştı. 1918-19 İspanyol gribi pandemisi, dünya nüfusunun dörtte birine sahipken, dünya çapında 50 milyon insanı öldürdü. Bunların 675.000’i Amerikalıydı.

ŞAHİN VE TÜRECİ’YE ‘BÜYÜK ÖDÜL’

Almanya’da tıp dünyasının önemli ödüllerinden biri olarak kabul edilen “Paul Ehrlich ve Ludwig Darmstaedter 2022 ödülü” Kovid-19 aşısını geliştirdi. Özlem Türeci, Prof. Uğur Şahin ve Prof. Katalin, Kariko’ya verildi.


  • varyant
  • kovid19
  • iyi şanslar şahin
  • özlem türevi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK