Uzmanlar Omikron varyantına karşı uyarıyor: Aşılarınızı hemen tamamlayın! Yılbaşı sonrası tablo ağırlaşabilir

Uzmanlar Omikron varyantına karşı uyarıyor: Aşılarınızı hemen tamamlayın! Yılbaşı sonrası tablo ağırlaşabilir

90
0
PAYLAŞ

Uzmanlar, yılbaşından sonraki döneme işaret ederek, “Omicron baskın hale gelebilir” dedi. Omikron’un hızlı bulaşması nedeniyle daha ölümcül varyantlara dönüşebileceğini vurgulayan uzmanlar, artan vakaların can kayıplarına da yansıyacağını belirtti.

Hızlı yayılması nedeniyle endişe yaratan Omikron varyantı ile ilgili araştırmalar devam ederken, Türk uzmanlar hem uyardı hem de aşı çağrısında bulundu:

İyimser olmak için erken

Hacettepe Üniversitesi Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Akova: İngiltere’deki mevcut rakamlar, ‘Omicron’ vakalarının 2,5 günde bir ikiye katlandığını gösteriyor. ‘Delta’yı bastırmak için henüz çok erken, ancak en karamsar tahmine göre Ocak ayı sonuna kadar ve daha fazlasına göre 2022’nin sonuna kadar. iyimser modeller.Yılın ilk çeyreğinde tüm dünyaya hakim olacağı tahmin ediliyor.Şimdiye kadarki veriler hastalığın hafif olduğunu gösteriyor ancak vakaların çoğu ya aşılanmış ya da hastalığa yakalanmış. çok hızlı bulaşıyor, üstelik aşılı kişiler arasında hızla yayılıyorsa daha kolay ve dolayısıyla daha kolay mutasyona uğruyorsa, “Dirençli ve ağır hastalıklı bir versiyona dönüşebilir. Dolayısıyla iyimser senaryolar için henüz çok erken. Çünkü kronik hastalığı olan insanlara, yaşlılara ne yaptığını bilmiyoruz. Daha fazla veriye ihtiyacımız var.”

GENİŞLEME MARTAYI BULUR

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener: “Omikron’un Avrupa’da ilerlemesinin nedeni aşılama oranlarının %60 civarında olması. Türkiye’de de %60 aşılama oranı var. Dolayısıyla ‘Omikron’ varyantının Türkiye’de yayılması martıları bulabilir. tamamlanacak.”

ÇOCUKLAR DAHA ANLAŞMADIR

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Umut Savaşçısı: “Omicron 1 ayda baskın form olacak gibi görünüyor. Bazı olumlu etkileri var ama bilinmeyen yönleri de var. Güney Afrika’da ilk 1 haftalık yansımaların ardından yapılan açıklamalara göre hastaneye yatış oranlarında düşüş var ve orada da var. hafif olduğuna dair açıklamalar var. Ama 4 kat daha fazla bulaşma var. Ülkemizde yaygınlaştığında vakaların artmasıyla birlikte günde 500-1000 ölüm meydana gelebilir.”

DİKKATLİ OLMALIYIZ

“Önlem olarak aşıya çok önem veriyoruz. Kliniklerimizde aşısız veya sadece 2 doz aşı yaptırmış kişiler var. Özellikle 1-2 hafta içinde İstanbul’da vaka sayısında artış olabilir. Özellikle çocuklarda hızla yayılabilir. Çünkü çocuklara çok bulaşıcıdır. Dikkatli olmalıyız.”


  • omikron
  • varyant
  • aşı
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK