TURKOVAC’ın mucidinden vatandaşlara çağrı: Mevcut aşıları olun

TURKOVAC’ın mucidinden vatandaşlara çağrı: Mevcut aşıları olun

89
0
PAYLAŞ

TURKOVAC'ın mucidinden vatandaşlara çağrı: Güncel aşılarını yaptırın

VLP tabanlı yerli aşı TURKOVAC için çalışmalar hız kesmeden devam ederken, Prof. Dr. Gürsel vatandaşlara seslendi. Gürsel, mevcut durumda aşı olmadığını söyleyenlere ve yerli aşıyı bekleyenlere, “Türk aşısı gelene kadar aşı olun.” dedim.

Türkiye’nin virüs benzeri parçacıklara (VLP) dayalı ilk yerli Kovid-19 aşısını eşi Prof. Dr. Mayda Gürsel ile geliştirdiklerini belirten Prof. sadece Türkiye’de değil dünyada da arttığını ve bir grup insanın ne maske taktığını ne de aşı yaptırdığını belirterek, “Bunun özgürlükle alakası yok. Maske takmadan başkasını öldürmeye hakkım yok. Buna karşı mücadele ediyoruz. Bu bizim için bir sorun ve herkesin aşı olması gerekiyor. Bu nedenle Türk aşısını beklemenin bir anlamı yok.” ifadeleri kullandı.

AA’da yer alan habere göre; TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Platformu çatısı altında halen Ankara Onkoloji Hastanesi’nde bulunan ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) aşı aday listesinde yer alan VLP aşısının Faz 2 gönüllülerine aşılanması 13 Ağustos’ta sona erdi. Yerli Kovid-19 aşısının da Delta varyantına karşı test edileceği Faz 3 aşamasının yakın zamanda başlaması planlanıyor.

Bilkent Üniversitesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü. İhsan Gürsel, eşi ODTÜ Biyolojik Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mayda Gürsel ile birlikte yürüttüğü VLP tabanlı yerli aşı çalışmalarında gelinen son noktayı AA muhabirine anlattı.

YERLİ VLP AŞISI 3. AŞAMADA DELTA VARYANTINA KARŞI DENEYECEK

Prof. Dr. Gürsel, Faz 2 aşamasında tüm gönüllülerde 21 gün arayla iki doz aşı yapıldığını, son aşılamadan 15. gün ve 1 ay sonra alınan örneklerin akredite kitlerle eş zamanlı olarak akredite edilmiş kitlerle toplandığını ve analiz edildiğini anlattı. merkezler.

Burada antikor denilen hem hücresel hem de sıvı bağışıklık düzeylerinin belirleneceğini belirten Gürsel, “Bağımsız bir veri izleme komitesi var. Çalışmamızı izleyen bir bilim komitesi var. Önce onlara bir rapor sunacağız. Değerlendirecekler. Bu arada Faz 3 ürünlerimizi ve kalite dosyamızı inceleyeceğiz Faz 3 klinik Protokol dosyamızı hazırlıyoruz 3 dosya göndermemiz gerekiyor Klinik etik kurulumuza başvurmamız gerekiyor Kalite dosyasını hazırlamamız gerekiyor Araştırma broşürü dediğimiz bu 3 dosyayı da hazırlıyor ve bağımsız veri izleme komitesi (TİTCK) ara sonuçlarına dayalı raporla Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na sunuyoruz. Bu verilerin incelenmesi ve aşının kalitesine ilişkin verilerin ‘uygun olup olmadığı’ incelenerek karar verilirse Faz 3’ü de başlatmayı planlıyoruz.” bilgileri verdi.

İngilizce varyantın şu anda varyantlara karşı da test edilen yerli VLP aşısında kullanıldığını belirten Gürsel, “Delta hazırlandı. Bununla birlikte Faz 3’e başvurmayı planlıyoruz. Ayrıca İngilizceye devam etmeyi planlıyoruz. Bunlar Faz 3 klinik protokolümüze dahil edilecek. Faz 3’te aşıya ne kadar karşı olduğunu veya ne düzeyde karşı olduğunu göstermemiz gerekecek. Faz 3 onayı aldığımızda bu çalışmalara devam edeceğiz.” dedim.

2. AŞAMADA CİDDİ YAN ETKİ YOKTUR

Prof. Dr. İhsan Gürsel 2. Aşamada gözlemlenen sonuçlara ilişkin şunları kaydetti:

“Klinikten aldığımız bilgilere göre aşının vücut tarafından kabul edildiği, tolerans seviyesinin çok iyi olduğu ve güvenliği ile ilgili ciddi bir yan etkisinin olmadığı belirtildi. Faz 1’in devamı olarak güvenlilik verilerimizin iyi seviyede olduğunu öğrendik.Aşıyı alan gönüllüler tarafından üretilen bağışıklık tepkileri öncekine benzerdi.Bu çalışmalar henüz tamamlanmadı.İyi ilerliyor, buna benzer düzeyde. Şu anda, İngiliz varyantı, verilerimize göre beklediğimiz gibi Wuhan türünden daha aktif. “Bunun bir kombinasyonunu yaptık. Ama tamamen bitmiş değiller. Hücresel tepkilerimiz de 1. Aşamada olduğu gibi güçlüdür. Antikor tepkilerinin de o seviyede olacağını tahmin ediyoruz. Ancak bu analizler tamamlanmış değil.”

Ara raporla ilgili toplantının 17 Eylül’de yapılmasının planlandığına işaret eden Gürsel, “Tabii ki bilim kurulu o tarihlere uygun. O zamana kadar tamamlamamız gerekiyor. İlk ara sonuçlarımız bunlar. yani aşının ikinci dozundan sonraki 4 hafta içinde gelişen bağışıklık tepkilerini belirliyoruz.İlk ara sonuçlarla birlikte -pandemi döneminde böyle bir kural konmuştur- bu bilgiler denetleyici kurumlar tarafından değerlendirilerek onaylanabilirsiniz. Faz 3 uygulamasının Eylül ayının sonunda, Ekim ayının ilk haftasında tamamlanacağını öngörüyoruz ancak bu daha uzun sürebilir.” ifadelerini kullandı.

3. Etap için farklı uygulama planları olduğuna dikkat çeken Gürsel, şöyle devam etti:

“Belki paralel olarak birden fazla çalışma yapmayı planlıyoruz. Bunlar henüz kesin değil. Aşıyı önce daha küçük bir gruba sonra daha fazla gönüllüye verme planımız var. Tamamen şu anda yok. Faz 2’nin sonuçları yüzde 100, hangi varyantı vurgulayacağız? “Bunlar önümüzdeki haftalarda şekillenecek. Ama şimdiden 40 bine ulaşamayacağımızı söyleyebilirim. Bundan sonra böyle bir çalışmanın yapılması mümkün değildir. Faz 2’nin ileri evrelerine tekabül eden Faz 3 veya Faz 2 gibi daha yenilikçi ve daha uyarlanabilir bir klinik faz tasarımı ile “TİTCK’e başvurmayı planlıyoruz.”

Prof. İhsan Gürsel, Faz 3 aşamasındaki gönüllülerde aranacak kriterlerin henüz kesinleşmediğini, ancak daha önce iki doz aşı olmuş, daha önce hastalığı geçirmiş veya geçirmiş gönüllüleri dahil etmek istediklerini belirtti. bir süre aşı yapıldı.

“BUNUN ÖZGÜRLÜKLE İLGİSİ YOK”

Prof. Gürsel, aşı karşıtlığına da değinerek, aşıyla ilgili yanlış bilgileri düzeltmenin çok zor olduğunu vurguladı. Bazıları, “Akrabam iki doz aşı oldu ama vefat etti” diyor. Gürsel, yaptığı açıklamalara işaret ederek, bu kişilerin aşı yapılmasaydı ölüm sayısının daha fazla olacağını hesaplamadığını söyledi.

“Aşıya karşı duyulan tereddüt, aşı karşıtlığı ve bilim karşıtlığı sadece ülkemizde değil dünyada da arttı.” Gürsel, şunları kaydetti:

“Amerika da bundan inanılmaz zarar görüyor. Aşılara milyarlarca dolar yatırım yapmasına rağmen siyasi bir bakış açısıyla çok politize oldu. Bir grup insan ne maske takıyor ne aşı oluyor. Bunun özgürlükle alakası yok. maske takmayarak başkasını öldürme hakkı. “Görünmez bir düşmana karşı savaşıyoruz. Bu bizim için bir sorun ve herkesin aşı olması gerekiyor. Dolayısıyla Türk aşısını beklemenin bir anlamı yok.”

VLP bazlı yerli aşının ne zaman yaygın olarak kullanılabileceğine dair çalışmaların beklenen yönde gitmesi halinde Ocak-Şubat 2022’de olabileceğini söyleyen Gürsel, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Elbette seri kullanımı ve seri üretimi de sorunlu, erken kullanım hakkı verilmiş olmasına rağmen. Bir çok ürünü hazırlamak için ihtiyacımız olan girdi malzemeleri de yurt dışından geliyor. Hazırlanması gerekiyor. Bu bir devlet projesi. Devlet buna göre hazırlanmamız gerekiyor. “Size erken kullanım hakkını verdik. Hadi üretin.” Bir plan olmalı. Şu anda ilgili firmalarla görüşülerek bir anlaşma ve ön hazırlık yapılmalı. Çünkü büyük biyoreaktörlerde tonlarca ton üretilecek. Şu anda belki 10 bin doz üretiyoruz ama seri üretim başlayınca 3-4 günde bir belki 700 bin doz üreteceğiz Üretici Firma ortağımız Nobel Farma şu anda 3-4 günde bir 700 bin doz üretebilecek bir altyapıya sahip ancak girdi malzemelerinin planlı ve doğru olması gerekiyor. önceden hazırlanır.”

Prof. Gürsel, yerli aşı çalışmalarının Türkiye’ye büyük bir ivme kazandıracağını ve bundan sonraki pandemilere daha iyi hazırlanacağını öngördüğünü belirterek, bunun Türkiye için büyük bir kazanç olduğunu sözlerine ekledi.


  • vlp bazlı aşı
  • yerel aşı
  • Türk
  • koronavirüs
  • Koronavirüs aşısı
  • türk aşısı
  • Türk aşısı geldi mi?
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK