Türk profesörden Kovid-19 ilaçlarıyla ilgili müjdeli haber: Hastalık süresini azaltacak

Türk profesörden Kovid-19 ilaçlarıyla ilgili müjdeli haber: Hastalık süresini azaltacak

81
0
PAYLAŞ

Türk profesörden Kovid-19 ilaçları ile ilgili müjdeli haber: Hastalığın süresini kısaltacak

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. İlaçların yakın zamanda Türkiye’de de tedavi protokolüne ekleneceğini bildirdi.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, ABD merkezli ilaç firması MSD’nin ürettiği Molnupiravir ve Pfizer’in ürettiği Paxlovid isimli Covid-19 tedavisinde kullanılacak ilaçlar hakkında değerlendirmede bulundu. . Prof. Dr. Taşova, her iki ilaç için yapılan çalışmalarda 28 günlük mortaliteleri dikkate alındığında ölüm görülmediğine dair umut verici bulgular olduğunu, erken dönemde kullanıldığında semptomların süresini kısalttığını ve kötüleşmeyi önlediğini kaydetti. resmin.

Ümit vadeden TIP ARAŞTIRMALARI

Pandeminin devam edeceğini vurgulayan Prof. Dr. Yeşim Taşova, bu durumda özellikle önümüzdeki yıl ölüm oranını azaltmak için maske, mesafe, hijyen ve aşı gibi önlemlerin alınması gerektiğinin altını çizdi. Buna ek olarak Prof., Covid-19’un ilaç tedavisi için iki farklı firmadan umut verici haberlerin geldiğini belirtti. Taşova, “Bu ilaçlardan biri MSD’nin Molnupiravir adlı ilacı, diğeri ise Pfizer’in Paxlovid adlı ilacı. Henüz kullanmadık ama çalışmalarına baktık. Çalışmalar gerçekten umut verici. soru” dedi.

‘MASANIN YENİDEN GELMESİNİ ENGELLER’

İlaçlarla ilgili çalışmaların ilk sonuçlarından bahseden Prof. Dr. Taşova, “Bu ilaçların erken dönemde kullanılması tavsiye ediliyor. .

ÇOK KUTSAL’

Prof. Dr. Yeşim Taşova şöyle devam etti:

“Çalışmalar kapsamında her iki ilaç için 28 günlük ölüm oranlarına (ölüm, ölüm) karşılaştırmalı olarak baktığımızda bu durumda ölüm olmadığı belirtiliyor. Bunlar oldukça umut verici. Henüz bize gelmedi. Geldiğinde tabi ki kullanmak isteriz.İngiltere’den Molnupiravir acil kullanım onayı Bakanımız açıkladı Molnupiravir Türkiye’de de üretilecek.Aşı ve ilaç birlikte devam ederse pandeminin bitmesi muhtemel görünüyor daha hızlı ve daha iyi kontrol edilebilir.Favipiravir’in etkisiz olduğunu gösteren geniş kapsamlı bir çalışma ortaya çıktı.Dolayısıyla Favipiravir’in tedavi protokolü hariç.Molnupiravir’in kısa sürede bakanlığın rehberinde yer alacağını düşünüyorum.

‘İKİ İLAÇIN YENİ ETKİSİ HAFİF’

Prof. Dr. Taşova, “Her iki ilacın da yan etkileri ‘hafif’ olarak belirlendi. Çalışmalarda daha çok ‘ölüm’e bakıyorlar. Dediğim gibi 28 günün sonunda her iki ilaçta da ölüm yok. hafif yan etkiler Mide bulantısı, kusma, kızarıklık olabilir. “Ancak her iki ilaç için de önemli bir yan etki bildirilmemiştir. Çocuklarda uyuşturucu kullanımına ilişkin henüz bir çalışma yok” dedi.


  • kovid-19 ilacı
  • Pakhlovid
  • molnüpiravir
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK