İzmir Tabip Odası Başkanı’ndan “tanımlanamayan mutasyon” açıklaması

İzmir Tabip Odası Başkanı’ndan “tanımlanamayan mutasyon” açıklaması

86
0
PAYLAŞ

İzmir Tabip Odası Başkanı'ndan "tanımlanamayan mutasyon" tanım

İzmir Tabip Odası Başkanı Çamlı, koronavirüs hastalarında henüz tespit edilemeyen yeni bir mutasyon görüldüğünü öne sürdü. İzmir’deki vakaları değerlendiren Çamlı, kimliği belirsiz grubun yüzde 20’den yüzde 40’a çıktığını bildirdi.

“>

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, Türkiye’de henüz tam olarak belirlenememiş olmasına rağmen İzmir’de ve Türkiye’nin farklı illerinde koronavirüs vakalarında tanımlanamayan yeni bir mutasyonun görülmeye başladığını söyledi. Çamlı, İzmir’de kimliği belirsiz grubun başlangıçta yüzde 20 civarındayken son günlerde yüzde 40’a çıktığını kaydetti.

DHA’da yer alan habere göre; İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, koronavirüsü tanımak için yapılan PCR testlerinin başlangıçta pozitif veya negatif durum gösterdiğini belirterek, zamanla geliştirilen bazı kitler sayesinde mutasyonların da incelendiğine işaret ederek, tespit edilemeyen farklı bir mutasyonla karşılaştıklarına dikkat çekti. İzmir’de yapılan testlerde Alfa, Beta, Gama ve Delta varyantları dışında. açıkladı.

Çamlı, son testlerde Delta varyantı baskın iken, bu 4 varyant dışında bu mutasyonları göstermeyen farklı bir grubun arttığını açıkladı. İzmir’de kimliği belirsiz grubun başlangıçta yüzde 20 civarında olduğunu, son günlerde yüzde 40’a çıktığını açıklayan ve Rize’de bu oranın yüzde 50-60 olduğunu belirten, “Bu yeni bir varyant mı yoksa yanlış negatif bir durum mu? testin kendisinin yetersizliğine bağlıdır.Öyle olup olmadığını bilmiyoruz.Bu vakalar önce PCR ile test ediliyor ve pozitif çıkıyor.Ancak detaylı klinik bilgi için elimizde herhangi bir veri yok.

Bu bilgiler Sağlık Bakanlığı kayıtlarında yer almaktadır. Lütfi Çamlı, PCR’nin yeni bir varyant olup olmadığı doğrulandıktan sonra bir tarama testi olduğunu belirtti.

Bu durum farklı illerde olduğu için numune istendiğini söyleyen Çamlı, “Talebimiz, bu testler yapılmadıysa yaptırılmasıdır. Yapılmışsa bunun sonuçları açıklanmalıdır. Sonuçları açıklanmalıdır. yeni bir varyant mı yoksa yanlış negatif bir durum mu olduğunu testin kendi içinde öğrenebilmemiz için kamuoyu ile paylaşılmalı, varyant ise bunun için bazı önlemler alınmalı, kamuoyu bilgilendirilmeli ve stratejik planlama yapılmalıdır. yapıldı.” dedi.

“İZMİR’DE GENOMİK TESTLER YAPILSIN”

Genomik testler sayesinde yeni varyantların tespit edilebileceğini belirten Lütfi Çamlı, bu şekilde Türkiye’ye özgü bir varyant olup olmadığının da anlaşılabileceğini belirterek, “Bu test sadece Ankara’da yapılabiliyorsa birçok ülkede yetkin laboratuvarlar var. Bu testi yapabilen iller İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi veya Ege Üniversitelerinin laboratuvarları yapabilir.Finansal destek sağlandığı sürece.Çünkü çok ucuz testler değil.Bunu yaygın yaptığınızda tespit edebileceğiz. Hem halk sağlığı açısından hem de salgının erken dönemde kontrolü açısından çok daha etkili önlemler alınıyor. Bunların önemli bir kısmı Delta varyantına sahiptir, ancak bu açıklanamayan grup ikinci sırada yer almaktadır.”

“AŞILAMADA DAHA DAYANIKLI OLMALIYIZ”

Sonbahar aylarının pandeminin yoğunlaştığı dönemler olduğunu hatırlatan Çamlı, yazın bulaşıcılığının nispeten düşük olmasına karşın kapalı mekanlara girilmesiyle virüsün yayılma hızının arttığını ifade etti. Sonbaharda üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış olacağını belirten Çamlı, “Birçok bilim insanı 4. zirvenin sonbaharda gerçekleşeceğini düşünüyor. Türkiye Meksika’dan sonra eğitimde en uzun mola veren ikinci ülke. bu kadar uzun süre eğitim olmaması üzücü.

Çocukların hem beden hem de ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olmuştur. Okulların açık olması pandemiyi fazla etkilememekte veya kapanmaları pandemi kontrolünde avantaj sağlamamaktadır. Bir an önce gerekli tedbirler sağlanarak okullarımız açılmalıdır. Öğretmenleri, yardımcı personeli, otobüs şoförlerini ve tabii ki ebeveynleri aşılamak özellikle önemlidir. Yoğunlaştırılmış derslerin seyrelterek ikili ve üçlü eğitime geçilmesi, sınıfların havalandırılması, gerekirse yeni öğretmenlerin istihdam edilmesi, okulların alt yapı ve hijyen koşullarının gözden geçirilmesi gerekiyor.

Haftada iki kez PCR testi yapmak asla aşının yerini tutmaz. Aşı konusunda daha ısrarcı olmalıyız. Okullar kapatılacaksa kapatılacak en son kurumlar olmalıdır. Salgının düzelmesinde öncelikle kurumlar açılmalıdır” dedi.

“>


;”>

  • koronavirüs
  • son dakika koronavirüsü
  • izmir sağlık odası
  • yeni mutasyon
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK