Harvard ve Oxford’un ortak araştırmasından şaşırtan sonuç… Aşıyla ilgili beklenmedik etki nedeni

Harvard ve Oxford’un ortak araştırmasından şaşırtan sonuç… Aşıyla ilgili beklenmedik etki nedeni

61
0
PAYLAŞ

Harvard ve Oxford'un ortak araştırmasından şaşırtan sonuç... Aşıyla ilgili beklenmeyen etkinin nedeni

ABD’deki Oxford Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bilim adamları, öğleden sonra verilen aşıların sabah yapılanlardan daha fazla antikor ürettiği sonucuna vardı.

ABD’de Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Oxford Üniversitesi’nden bilim adamları, 2.190 sağlık çalışanının aşılanmasıyla ilgili yaptıkları araştırmada, öğleden sonra yapılan aşıların sabah yapılanlara göre daha fazla antikor ürettiğini belirtti.

DHA’nın haberine göre, Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin resmi internet sitesinde yayınlanan makalede, “Yeni bir araştırmaya göre, öğleden sonra SARS-CoV-2 aşısı olan kişilerde sabaha göre antikor seviyeleri daha yüksek bulundu” denildi. Çalışmanın yazarlarından Prof. Elizabeth Klerman, “Gözlemsel çalışmamız, bağışıklık sisteminin SARS-CoV-2 aşısının verildiği zamanı nasıl etkilediğini gösterdi. Bu bulgular aşının etkinliğini optimize etmemizi sağlayabilir” dedi. dedi Elizabeth Klerman.

İNGİLTERE’DEKİ 2.190 SAĞLIK MESLEKİ DEĞERLENDİRİLDİ

Araştırma kapsamında İngiltere’de aşılanan 2.190 sağlık çalışanının antikor verileri incelendi. Makalede, “Araştırmacılar, günün ilerleyen saatlerinde aşılananlar için antikor yanıtlarının genel olarak daha yüksek olduğunu buldular. Antikor yanıtları, Pfizer mRNA aşısı olanlarda, kadınlarda ve genç insanlarda, aşının günün saati etkisine ek olarak daha yüksekti” deniyor. .


  • Koronavirüs aşısı
  • Araştırma
  • Efekt
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK