Gönüllülerde kanıtlandı, Turkovac’ın yan etkisi yok

Gönüllülerde kanıtlandı, Turkovac’ın yan etkisi yok

130
0
PAYLAŞ

Gönüllülerde kanıtlanmış Turkovac'ın hiçbir yan etkisi yoktur.

TURKOVAC olan Covid’e yakalanmadı. İzmir’de devam eden yerli aşı testlerinden müjdeli haber geldi. İzmir’de yapılan yerli aşı çalışmalarında 74 gönüllüde yan etki ve Kovid’e rastlanmadı. Prof. Sonuçlar için Köse ?? Ülkemiz için çok önemli, umut verici?? söz konusu.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde TURKOVAC’ın Faz-3 çalışmaları kapsamında aşılanan 74 gönüllüde herhangi bir yan etki veya Kovid olmadığı bildirildi. Prof. Şükran Köse, 11 Ekim’den bu yana daha önce koronavirüs aşısı olmayan 17 kişiye TURKOVAC uyguladıklarını belirtti. Çalışmalar kapsamında daha önce 2 doz Sinovac aşısı yapılmış 57 kişiye TURKOVAC takviyesi yapıldığını belirten Köse, 74 kişide ciddi bir yan etkiye rastlanmadığını söyledi. Köse, gönüllü aşı yaptıranlarda da koronavirüs görülmediğini, sonuçların çalışma merkezinde en kısa sürede açıklanacağını ifade etti.

GELİŞİM VERECEK

TURKOVAC aşısının korunmasına dikkat çeken Köse, “Bu ülkemiz için çok önemli ve umut verici bir gelişme” dedi. Çalışmaların Sinovac ile başladığını hatırlatan Köse, son dönemde 650 kişiye bu aşıyı uyguladıklarını belirterek, “Daha sonraki takiplerimizde sadece 4 kişinin hastalandığını biliyoruz” dedi.


  • Koronavirüs aşısı
  • yerel aşı
  • Türkçe
  • yan etki
  • sağlık
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK