Dünya diken üstünde… Koronavirüsün yeni türü Omikron’a karşı alarma geçildi!

Dünya diken üstünde… Koronavirüsün yeni türü Omikron’a karşı alarma geçildi!

128
0
PAYLAŞ

Omicron varyantının dünya çapında yayılması rahatsız edici. Ülkeler tek tek Omikron varyantının tespit edildiğini duyururken, dünya genelinde kaldırılan önlemler geri gelmeye başladı.

Omikron’un dünya çapında yayılması tedirginlik yaratırken, ülkeler Omikron varyantının tek tek tespit edildiğini açıklıyor. Daha önce Delta varyantı ile mücadele eden ülkeler artık yeni tip koronavirüs Omikron’a karşı teyakkuzda. DSÖ’nün Omikron varyantının Delta’nın yayılmasını geçebileceği uyarısının ardından dünya genelinde kaldırılan önlemler geri gelmeye başladı.

EVDEN ÇALIŞMAK

İNGİLTERE: İngiltere’de evden çalışma uygulaması yeniden başlatıldı. Omikron vaka sayısının binlerle ifade edilmeye başlandığı ülkede hükümet, tedbirlerde “B Planı”nı devreye soktu. Marketler ve toplu taşıma araçlarından sonra tiyatro, sinema gibi çoğu kapalı mekanda maske takmak zorunlu hale geldi. Aşı pasaportlarının ilk kez tanıtıldığı ülkede, gece kulüpleri gibi çok sayıda insanın toplandığı yerlere girerken en az 2 doz aşı veya negatif test sonucu istendiğini gösteren belge.

İngiltere’de Omikron varyantının başkent Londra’da hızla artmasıyla birlikte mobil aşılama alanlarının önünde uzun aşı kuyrukları oluştu.

ALKOL SATIŞI YASAK

NORVEÇ: Norveç hükümeti, vakalardaki artış nedeniyle yeni tedbirler almaya karar verdi. Uygulama dün gece başlatıldı. Başbakan Jonas Gahr Store, kısıtlamaların ilk etapta 4 hafta süreceğini, restoran ve eğlence mekanlarında alkol satışının durdurulacağını ve insanların evden çalışmaya teşvik edileceğini belirtti.

MASKE ŞİMDİ GEREKLİ

ABD: ABD’nin California eyaletinde, Omikron endişeleri ve vakalardaki artışın gölgesinde 15 Haziran’da kaldırılan kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu 15 Aralık’tan itibaren yeniden başlayacak. alanlarda, sağlık çalışanları, kamu personeli, öğretmenler ve öğrencilerin aşılanması da istendi. Öte yandan Washington, Oregon, Illinois, New Mexico, Nevada ve Hawaii eyaletlerinde kapalı alanlarda maske takmak zorunludur.

KANADA’DAN AŞI ÇAĞRISI

KANADA: Kanada Başbakanı Justin Trudeau, “Herkesin çift aşı olması gerçekten çok önemli. Lütfen tekrar aşı için de randevu alın. 5-11 yaş arası çocuklarımızın aşılarının devam etmesini sağlayalım” dedi.

ÇİN’DE İLK VAKA BİLDİRİLDİ

ÇİNCE: Çin, ülkede ilk kez Omikron varyantının tespit edildiğini duyurdu. Çinli yetkililer, hastanın 9 Aralık’ta yurt dışından dönen ve hiçbir belirti göstermeyen bir kişide görüldüğünü belirtti.


  • omikron
  • varyant
  • koronavirüs
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK