Demans gözde başlıyor

Demans gözde başlıyor

93
0
PAYLAŞ

Demans gözde başlar

İngiltere’de yapılan bir araştırma, makula dejenerasyonu, katarakt ve diyabetle ilişkili göz hastalığı gibi durumların demans riskini artırdığını gösterdi. En yüksek risk yüzde 61 ile diyabete bağlı hastalıklar için.

İngiltere’de 55-73 yaşları arasındaki 12.364 yetişkin üzerinde yapılan bir araştırma, göz hastalığı olan kişilerin demans riskinin daha yüksek olduğunu buldu. Sağlık verilerini değerlendiren uzmanlar, yaşa bağlı makula dejenerasyonu olanlarda bunama gelişme riskinin yüzde 26 daha fazla olduğunu vurguladı. Kataraktı olanlar yüzde 11 daha yüksek bunama riskine sahipti ve diyabetle ilişkili göz hastalığı olanlarda yüzde 61 daha yüksek bunama riski vardı.

2300 VAKA BELGELENMİŞ

Araştırmacılar, göz tansiyonunun bunama ile ilişkili olmadığının altını çizdi. British Journal of Oftalmology’de yayınlanan çalışmada, Çin’deki Guangdong Göz Enstitüsü’nden uluslararası uzmanların göz problemleriyle ilişkili 2.300’den fazla bunama vakasını belgelediği bildirildi. Görme bozukluklarının 2050 yılına kadar dünya çapında 130 milyondan fazla insanı etkileyeceği bildiriliyor.


  • göz hastalığı
  • bunama
  • sarı nokta hastalığı
  • göz tansiyonu
  • sağlık Haberleri
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK