Çocuklarda pozitiflik oranı yüzde 30’a çıktı

Çocuklarda pozitiflik oranı yüzde 30’a çıktı

89
0
PAYLAŞ

Çocuklarda pozitiflik oranı yüzde 30'a yükseldi

Artan vakalar ve okulların açılmasıyla birlikte çocuk hasta sayısı da arttı. Ankara’da önceki haftalarda yüzde 8 civarında olan vaka oranı bu hafta yüzde 30’a yaklaştı.

İlk doz aşılama oranı yüzde 87,7 olan mavi kategoride yer alan Ankara’da 28 Ağustos-3 Eylül vaka ortalaması 242,61 oldu. Bu oran 4-10 Eylül haftasında 282,66’ya yükseldi. Vaka oranlarındaki bu artış hastanelere de yansıdı. Özellikle okulların açılmasının yarattığı hareketlilik ile çocukların vakaları da tırmandı. Ankara Üniversitesi Cebeci Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tanıl Kendirli, “Çocuklarda pozitif vaka en başından beri yüzde 11,8 civarındaydı ama son günlerde ikiye katlandı” dedi. Ankara Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ergin Çiftçi, “Okulların açılması da bir etken. Bunun dışında tatil bitti ve insan hareketliliği çok arttı. Maalesef maske-mesafe önlemleri de azaldı.

AŞI OLMALI

Prof. Öte yandan Kendirli, aşı için çağrıda bulundu: “Şu anda yenidoğan ve çocuk enfeksiyonu olan 8 pozitif hastamız var, 8 yatağı dolu, acilde yatış bekliyoruz. Aşıyı kesinlikle tavsiye ediyoruz. aşılanmayan çocuklar daha çabuk enfekte oluyor ve hastaneye yatış oranları oldukça yüksek.”


  • aşı
  • çocuk hasta
  • sağlık Haberleri
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK