Aşılılarda virüs daha az bulaşıyor

Aşılılarda virüs daha az bulaşıyor

95
0
PAYLAŞ

Aşılı insanlar daha az bulaşıcıdır

Aşılı vakalarda virüs daha az bulaşıcıdır. Hollanda’da yapılan bir çalışmada Kovid-19’a yakalanan aşılı kişilerin boğazlarında ve burnunda yüksek miktarda virüs bulunmasına rağmen bu virüslerin hepsinin bulaşıcı olmadığı belirlendi.

“>

Aşı karşıtlarının “Aşı olmayanlar da yaptırmayanlara da Kovid-19 bulaştırıyor” iddiası Hollanda’da yeni bir araştırmayla çürütüldü. Çalışmada aşılanan 24.706 sağlık çalışanından, hafif veya asemptomatik Covid hastası çoğunluğu Delta varyantı olan 161 kişi muayene edildi. Hastaların boğaz ve burun sürüntü örneklerindeki virüs seviyeleri, orijinal Covid’i olan aşısız sağlık çalışanlarınınki kadar yüksekti.”

KENDİNİ DEĞİŞTİREMEZ

“Ancak, test tüpü deneylerinde, araştırmacılar aşılı hastalardan gelen virüsün kendini kopyalamada aşısız hastalardan gelen virüse göre daha az etkili olduğunu buldular. Değerlendirme, hala bulaşıcı olmasına rağmen, aşılı insanlar varsa virüsün yayılmasının azaldığı sonucuna vardı. Delta varyantında tam aşılı kişilerin aşısız insanlar kadar virüs taşıyabileceği ortaya çıktı.

“>


;”>

  • kovid19
  • sürüntü
  • bulaşma
  • sağlık Haberleri
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK