Alzheimer’ı yapay zeka durduracak

Alzheimer’ı yapay zeka durduracak

46
0
PAYLAŞ

AI Alzheimer'ı durduracak

Yapay zeka Alzheimer’ı tespit edecek. Yapay zeka, dünyada en çok ölüme neden olan 7. hastalık olan Alzheimer’ı tespit edecek. İtalya ve Litvanya’nın demansı bir algoritma ile analiz ettiği çalışma yüzde 86 başarılı oldu.

Yapay zekanın Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılması için dünya çapında çalışmalar yapılıyor. İtalya’daki Bari Üniversitesi’nde 38’i Alzheimer hastalığı olan ve 29’u sağlıklı 67 kişinin beyin BT taraması yapıldı. Çalışmada, Alzheimer’ın beyinde neden olduğu yapısal değişiklikleri ayırt etmek için bir yapay zeka algoritması çıkarıldı. Bu sayede Alzheimer yüzde 86 doğrulukla tespit edildi.

YÜZDE 99 DOĞRU TAHMİNLER

Litvanya’daki Kaunas Üniversitesi, beyin görüntülerine bakarak 3 Eylül’de Alzheimer’ın olası başlangıcını yüzde 99 tahmin edebilen bir yöntem üzerinde çalışıyor. Bu sayede Alzheimer şüphesi olan kişilerin beyin tomografileri, Alzheimer hastalarının beyin filmleri ile karşılaştırılarak, yapay zeka sayesinde bilim insanlarının filmde göremedikleri ortak örüntülerin tespit edilmesi amaçlanıyor.

İLAÇ İLK KEZ DENEYECEK

ABD’de Brigham & Women’s Hospital, Alzheimer’ın ilerlemesini önlemek ve etkilerini yavaşlatmak için burun spreyleri denemelerine başlayacak. İlk kez bir insan üzerinde denenecek ilacın 24 Haziran 2022’de ilk kez 16 kişi üzerinde deneneceği ve her biri için toplam 4 doz burun spreyi tedavisine başlanacağı açıklandı. 5 ila 6 haftalık bir süre içinde katılımcı. Burun spreyinin bağışıklık sistemini uyaran, beyaz kan hücrelerini aktive eden “Protollin” maddesini içerdiği ve bu ilacın hastalığın beyinde biriken “amiloid” adı verilen protein parçalarını arındırdığı belirtildi. Klinik deneme başarılı olursa 5-6 yıl içinde tedavide kullanılabilir.

TEDAVİ ÜCRETİ £15

15 Kasım’da İngiltere’deki Leicester Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, bilim insanlarının fareler üzerinde yaptığı deneyde, “TAP01-04” adlı bir antikor vücutta protein plaklarının oluşmasını engelleyebildi. Böylece Alzheimer’ın tersine döndüğü belirtildi. 15 liraya mal olacağı belirtilen tedavi, aşı olarak kullanılacak ve iki yıl içinde insan denemelerine başlanacak. Araştırmanın sonucunu açıklayan Mark Carr, aşının Alzheimer şüphesi olan ancak semptom göstermeyen kişilere de uygulanabileceğini söyledi.

18 YIL SONRA İLAÇ ONAYI

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), 2003’ten beri ilk kez, deneysel Alzheimer ilacı aducanumab’ın erken aşamalarda kullanımını onayladı. İlaç, Alzheimer’ın erken evrelerinde ortaya çıkan hafif bilişsel bozuklukların ilerlemesini yavaşlatır.


  • yapay zeka
  • alzheimer
  • tomografi
  • beyin
  • sağlık
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK