2 doz aşılıya ‘HES’ risksiz

2 doz aşılıya ‘HES’ risksiz

137
0
PAYLAŞ

2 doz aşılı 'HES' riski yok

Temas riskli olmasa bile iki doz aşı. En az iki doz aşı yaptırmış veya son 6 ay içinde korona geçirmiş kişilerin HES kodu, pozitif bir kişiyle temas ettiğinde riskli görünmeyecektir. PCR, temasın 5. gününde zorunlu olacaktır. Test yapılmazsa, HES kodu ??riskli’ olarak görünecektir.

Sağlık Bakanlığı, ‘Temas Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta Takibi ve Filyasyon’ rehberini güncelledi. Buna göre, son 6 ayda en az iki doz aşı yaptırmış veya Kovid-19 geçirmiş kişiler pozitif bir kişiyle temasa geçtiğinde HES kodu riskli görünmeyecek, ancak temaslı olarak kayıt altına alınacak. Vaka Takip Modülü. Bu kişiler maske kullanımı, sosyal mesafe, hijyen gibi koruyucu önlemlere uyarak ve kendi semptomlarını takip ederek günlük yaşamlarına devam edebilecekler. Herhangi bir semptom gelişirse aynı gün sağlık kuruluşuna başvurarak PCR testi yaptıracaktır.

NEGATİF İSE KAYIT YAPILMAYACAKTIR

Semptomlar gelişmezse, temasın 5. gününde bir PCR testi gerekecektir. PCR testi yaptırmazsa 6. gün HES kodu riskli hale gelecek ve kişi karantinaya alınacaktır. PCR testi pozitif çıkarsa Sağlık Bakanlığı kılavuzuna göre tedavi edilecek ve kılavuza uygun izolasyon koşullarında takip edilecektir. Testin negatif çıkması durumunda 6. günde sisteme kaydı sonlandırılacak, izole edilmeyecek ve HES kodu riskli hale gelmeyecektir. Ancak bu kişiler 14 gün boyunca semptomlarını takip edecek ve 14. günün sonuna kadar 65 yaş üstü veya bağışıklığı baskılanmış kişiler, huzurevinde kalanlar gibi Kovid-19 açısından risk altındaki gruplara bakamayacaklar. ve huzurevleri.

18 YAŞ ÜZERİNDE ÇİFT DOZLU AŞI ORANI %50’Yİ AŞTI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 18 yaş ve üzeri nüfusun yüzde 50’sini açıkladı çoğunun en az 2 doz aşı yaptırdığını açıkladı. Bakan Koca yaptığı açıklamada, “İki Doz ve tam doz aşı oranı arttıkça salgına karşı başarımız da artacaktır” dedi.

14 GÜN İZOLASYON

Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘endişe verici varyant’ olarak tanımlanan Beta, Gama ve Delta varyantlarının ve Sağlık Bakanlığı tarafından ‘tehdit edici varyant’ olarak tanımlanan varyantların tespiti halinde izolasyon süresi 14 gün olacak. İzolasyon test edilmeden sonlandırılacaktır. Bu kişilere izolasyonun erken sonlandırılması için PCR testi yapılmayacaktır.


  • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
  • hes kodu
  • sağlık Bakanlığı
  • yalıtım
  • pcr testi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK