Sağlık Bakan Yardımcısı Birinci: 8 milyara yakın HES sorgusu yapıldı

Sağlık Bakan Yardımcısı Birinci: 8 milyara yakın HES sorgusu yapıldı

62
0
PAYLAŞ

Önce Sağlık Bakan Yardımcısı: 8 milyara yakın HES sorgulaması yapıldı

Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Erken, 8 milyara yakın HES sorgulamasının yapıldığını ve 6,5 milyon riskli yolculuğun engellendiğini söyledi.

Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayipİlker, dünyanın en büyük dijital projelerinden biri olan HES uygulaması sayesinde 8 milyara yakın HES kod sorgulamasının yapıldığını ve sistemin bu süreçte 6,5 milyonun üzerinde riskli kodu tespit ettiğini söyledi. riskli bir kişinin birden fazla yerde bloke edilmesi, pandemi ile mücadelede önemli ilerlemeler kaydetti. belirtilmiş.

DHA’nın haberine göre Türkiye’nin ilk ve tek Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, 6 günlük bir maratonun ardından 26 Eylül’de muhteşem bir kapanışla sona erdi. Dijital sağlık altyapısıyla özellikle Kovid-19 pandemisi döneminde birçok uygulama ile dünyanın önüne geçen Sağlık Bakanlığı, ‘yapay zeka yarışması’ ile TEKNOFEST’e damgasını vurdu. Türkiye’nin dünyanın en iyi dijital sağlık altyapısına sahip ülkesi olduğuna dikkat çeken Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayipİlk, Demirören Haber Ajansı’na önemli açıklamalarda bulundu. “Neden buradayız? Hekimlerimize ve sağlık çalışanlarımıza yardımcı olacak teşhis araçları geliştirmeye çalışıyoruz. Verilerimizi dünyada ilk kez bu konuda yazılım geliştiren start-up şirketlere ve gençlere açtık. yapay zeka araçları” dedi.

“Yapay Zeka İLE TEŞHİS YAPILACAK PROJELER GELİYOR”

Yarışmada yapay zeka ile felç teşhisi koyabilecek projelerin yer aldığını belirten İlker, şunları söyledi:

“Bunlar acil müdahale gerektiren ve çok hızlı karar verilmesi gereken hastalıklar olduğu için yapay zeka araçlarıyla hekimlerimize yardımcı olmak ve kritik zamanlarda hastaların hayatlarına dokunmak istiyoruz. Örneğin hastanın tomografisi bilgisayara yüklenirken gibi. , hemen yapay zeka ile okunacak ve bir radyoloğun yorumları önceden yorumlanacak. “Yapacak ve sonra radyoloğun önüne bırakacak. İlgili hekimin önüne bırakacaktır. Yorgunluktan özleyebileceği lezyonları çok hızlı bir şekilde yakalamasını sağlayacak, zamanını kısaltacak ve iş yükünü azaltacaktır.”

“COVID-19 VE MAMOGRAFİDE KULLANILAN DİJİTAL TANI SİSTEMLERİ”

Daha önce görüntü işleme ile yapay zeka ile Kovid-19’u tanıyabilen sistemler geliştirdiklerine işaret eden Lider, “Bu sistemler başka bir viral enfeksiyon mu yoksa bakteriyel enfeksiyon mu olduğunu anlayabiliyordu. Ayrıca çok ciddi bir yapay zeka uygulamamız var. “Kanseri çok erken teşhis etme ve kadınlarımızın hayatını kurtarma ve onlara çok daha iyi tedavi sunma fırsatını yakaladık. Yakın gelecekte felç için de benzer şeyler yapacağız.”

“NEYİM VAR Kİ?” HASTALIKLARA TEŞHİS EDİLECEK

“Bende Ne Var?” çok uzun zamandır üzerinde çalışıyorlar. Projesinden bahseden Dr. Öncelikle yakın zamanda e-Nabız ile entegre olacak bu sistem hakkında şu bilgileri verdi: “Bu proje doktora gitmeden önce size sorular sorarak hangi şubeye gitmeniz gerektiğine karar veriyor. .Size neler olup bittiğini anlatabilir.Acil doktora gitmeniz gerekiyorsa sizi uyarır.Ardından sürekli öğrenen ve doktorun yaptığı teşhis ile kendi teşhisini değiştiren bir sistemdir. yapay zeka ve vatandaşlara daha doğru sonuçlar verir.Ayrıca gereksiz hastaların hastaneye başvurmasını da engeller.Hastalık veya çok acil bir sorun olduğunu düşündüğü semptomları azaltabilen ve onu yönlendirebilen bir uygulamadır. normal rutin aile hekimi veya en yakın hastanedeki ilgili branş.”

“SAĞLIĞIN DİJİTALİZASYONUNDA DÜNYANIN EN İYİSİYİZ”

TEKNOFEST’in ağırlıklı olarak savunma sanayisine odaklanan ve ardından diğer teknolojileri de bünyesinde barındıran bir festival olduğuna işaret eden Bakan Yardımcısı Dr. First, “Ancak bugün baktığımızda gelecekte sağlık teknolojilerinin savunma sanayinin çok ötesinde bir boyuta sahip olacağını görüyoruz. Nitekim bunu pandemi sürecinde hepimiz gördük. Dijitalleşme ne kadar değerli, teknoloji ne kadar değerli, hayatımızı nasıl olumlu etkiliyor. “Dünyanın en iyi dijitalleşen Sağlık Bakanlığı biziz. Bu alanda bizden daha iyi bir Sağlık Bakanlığı ve hiçbir ülke yoktur. Sağlık alanında Türkiye, SİHA’larda, İHA’larda, savunma sanayi ürünlerinde olduğu gibi bu konuda gerçekten öne çıkacaktır. Sağlıkta yapay zeka yarışmasının bu anlamda çok iyi bir başlangıç ​​olduğuna, gençliğimizin ve Türkiye’nin önünü açacağına inanıyorum” dedi.

HER ŞEYİN MERKEZİNDEKİ UYGULAMA: E-NABİZ

e-Nabız’ın aslında Sağlık Bakanlığı’nın tüm dijital sağlık uygulamalarının merkezinde olduğunu vurgulayan Dr. İlker, sözlerine şöyle devam etti: (diğer uygulamalar) Şu anda 75 milyon kişi bu uygulamayı indirmiş, 150 milyona yakın HES kodu alınmış, tüm sistem biliyorsunuz biz dolaşırken HES kod sorguları alıyoruz.Risk vermiş bir uygulama. yolculukları boyunca 1.4 milyon kez uyarı vererek riskli kişilerin bu araçlara ve uçaklara binmemesi için tüm sistemleri HES, uçak vs. ile entegre ettik.Hepsi bu prensipler çerçevesinde hareket ediyor.Bugüne baktığımızda son 48 saat… PCR test bilgileri, aşı bilgileri, Ayrıca kişinin hastalık bilgilerinin uçaklarda, halka açık etkinliklerde vb. dolaşımına ilişkin milyonlarca sorgulama yapılmıştır. Bunların hepsi olmuştur. Bunlardan biri tamamen T. türk mühendisler, açık kaynak sistemlerle, herhangi bir yabancı lisans kullanmadan. Bütün yetenekler içimizde, bunlar Türkiye’nin kendi insanları. Neredeyse hiç dış desteğimiz yok.”

“KARE KOD OLMAYAN PCR TESTLERİ GEÇERLİ DEĞİLDİR”

Başkasının HES koduyla dolaşanlarla ilgili Sağlık Bakanlığı’nın geri bildirim aldığına işaret eden Dr. Öncelikle, bunu engellemenin tek yolunun HES kodunun arandığı yerde kimlik kontrolü yapılması olduğunu ifade etti. sözlerini önemli uyarılarda bulunarak sonlandırdı: “Bunu özellikle HES sistemini kullanan kişilerden istiyorum. Evet, kişinin adı zaten görünüyor, kısmen yıldız işaretiyle kapatılmış. Kontrol de yapılmalı. Çünkü orada olduğuna dair geri bildirim alıyoruz. HES kodu ile gezinen diğerleridir.Bu kimlikten bağımsız olarak yapılamaz.Ayrıca hiç kimse karekod ile basılmamış PCR laboratuvar testlerini kesinlikle yaptırmamalıdır.Yabancı uyruklu ise bu durum ayrıca teyit edilebilir. Sağlık Geçidi QR kodsuz laboratuvar testi geçerli olmadığı için QR kodu okuttuğunuzda o kişinin bilgileri Sağlık Bakanlığı’ndan e-Nabız üzerinden anında doğrulanır.Test sis teminin varlığını algılar. Böyle geri bildirimler alıyoruz, çok sık karşılaştığımız bir şey değil ama ara sıra açıp incelediğimiz durumlar oluyor. Bu nedenle, üzerinde Q kodu olmayan herhangi bir laboratuvar testi için kimse kredi almamalıdır.”


  • Sağlık Bakanı Birinci Yardımcısı
  • HES uygulaması
  • HES kodu sorgulama
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK