Rize-Artvin Havalimanı için nefesler tutuldu! Deneme uçuşları başlıyor

Rize-Artvin Havalimanı için nefesler tutuldu! Deneme uçuşları başlıyor

58
0
PAYLAŞ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca projelendirilen, 2 milyon 800 bin metrekarelik mahalle denizi mahallesi ve mahalleli binaları ile çay bardağı kulesi tamamlanan Rize-Artvin Havalimanı’nda deneme uçuşları başlıyor.

Pazar ilçesine bağlı Yeşil’de, U ve Bakanlığı’nca bin terbiyecilik alanında projelendirilen Rize-Artvin Havalimanı’nın, 3 Nisan 2017’de atıldı. Denizsu üzerine yapılan projede 2 milyon 800 bin metrekarelik deniz dolgusu tamamlandı, 100 milyon ton taş tamamlanma tamamlandı. Yılda 3 milyon yolcu tarafından kullanılacak ve eğitim çalışmaları, 1 milyar 78 milyon liraya mal olan Rize-Artvin Havalimanı 5 son aşamaya geldi.

DENEME UÇUŞUNA HAZIR

Deniz suyunun yerel mimarili terminal binaları ile çay bardağı şeklindeki kontrol ve çay kapısı giriş takımı da tamam. Tabelası asılan uçağının 3 bin metrelik, 45 metrelik çizgileri çizilen, tatil günü günü günü pistine ilk uçağının salı gönderilmek üzere planlanıyor.

‘MAYIS AYINDA SEFERLER BAŞLAYACAK’

Rize-Artvin havalimanını tüm bölgede Halki gibi zevkle yapacaklarını ifade eden Rize Ticaret ve Sanayi Odası (RTSO) Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, “Havalima projesinde artık sona gelmenin geleceği ve sevincini dönüşü. Türkiye’nin genelinin seferle yapılacak açılışta, küçük yolcumuzun geleceği çok güzel bir havaalanı. Bu özel mülke ilimize, hayır amacına ulaşmasını temenni ediyorum” dedi.

‘STRATEJİK AÇIDAN DA ÇOK ÖNEMLİ BİR KONUMA SAHİP’

Demek istediğin bölgeden büyük olabileceği söyleniyor Karamehmetoğlu, “bir içinden Gürcistan, Azerbaycan. Havalimanının çok yerinde olduğun stratejide bir Konuma sahip. gidişat sadece bir yolcunun binip. yer olarak yer olarak çok yanlış olur İlimizin, Artvin’in ve bölgemize katkılar.


PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK