“PCR ile semptomsuz vakaları yakaladık”

“PCR ile semptomsuz vakaları yakaladık”

42
0
PAYLAŞ

"PCR ile asemptomatik vakalar yakaladık"

Kovid nedeniyle kapatılan okul olmadığını belirten Milli Eğitim Bakanı Özer, her hafta uygulanan zorunlu PCR ile herhangi bir belirti göstermeyen aşısız pozitif öğretmenlerin tespit edildiğini duyurdu.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, NTV’de 3 hafta süren yüz yüze eğitimi değerlendirdi. 200’e yakın kalabalık okulun ikili eğitime başladığını belirten Bakan Özer, olay nedeniyle şu ana kadar hiçbir okulun kapatılmadığını, 200’e yakın derslikte eğitime ara verildiğini belirtti. Haftada 2 gün aşısız öğretmenlere uygulanan PCR testi hakkında da konuşan Özer, “Semptom göstermeyen ancak aşı yaptırmayan pozitif öğretmenler vardı” dedi. Hafta sonu eğitimi için bir yaklaşımlarının olmadığını belirten Özer, okullarda PCR taramalarının velilerin onayı ile yapılacağını hatırlattı.

karantina virüsün yayılmasını önler

Yüz yüze eğitimin başladığı 6 Eylül tarihinden itibaren hayatın birçok alanında aşı olmamış kişiler için PCR zorunlu hale getirildi. Konuyla ilgili olarak konuşan Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr. İsmail Balık, bu taramalar sırasında herhangi bir belirti göstermeden virüs taşıyan kişileri tespit edebildiklerini belirterek, “Karantinaya alınarak virüsün yayılması engellendi. zahmetli bir iş. Bu zahmete katlanmak istemeyenler aşı olmak istediler. Örneğin öğretmenler arasında aşıların artmasından dolayı bunu rahatlıkla görebiliyoruz.” Bilim Kurulu Üyesi Doç. Afşin Emre Lostmaz, “PCR uygulaması ile pozitif bir kişinin toplumda dolaşıp daha fazla kişiye bulaşması engelleniyor” dedi.


  • karantina
  • pcr testi
  • yüz yüze eğitim
  • Eğitim Bakanı
  • mahmut özer
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK