PCR denetimi başlıyor

PCR denetimi başlıyor

38
0
PAYLAŞ

PCR denetimi başlar

Vaka sayısının fazla olduğu illerdeki pilot okullarda uygulanacaktır. Ebeveyn onayı ile rastgele PCR testi yapılacaktır. Salgının seyrini tespit etmek için okullarda bugün rastgele PCR testi başlıyor. Asemptomatik vakaların prevalansının inceleneceğini belirten Bakan Fahrettin Koca, “Tarama sınırlı bir okulda, veli onayı ile yapılacak” dedi. dedim.

“>

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgın nedeniyle okulları daha fazla kapatmak istemediklerini belirterek, yaygınlık düzeyinin belirlenmesi için okullarda PCR testi taraması yapılacağını söyledi. Bakan Koca, “Rastgele tarama yaparak virüsün toplumda veya öğrencilerimizdeki yaygınlığını hiçbir belirti göstermeden görebileceğiz” dedi.

EN TECRÜBELİ EKİPLER ÇALIŞIYOR

Uygulamanın detaylarını paylaşan Koca, “Asemptomatik vakaların yaygınlığını anlamak için sınırlı sayıda okulda yapılacak. Velilerimiz önceden bilgilendirilecek ve onamları istenecek. En deneyimli arkadaşlar olacak. çocuklarla tanışın.” Bu kapsamda vaka sayısının yüksek olduğu illerden örnek alınması bekleniyor. Vakaların yüksek olduğu illerde PCR testi için pilot okullar seçilecektir. Daha sonra ebeveyn imzalı bir izin belgesi istenecektir. İzin verilen öğrenciden PCR test örneği alınacaktır.

SONUÇLAR SİSTEME İŞLENECEK

Rastgele bu uygulamada, Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın takip ettiği sürecin ardından testleri pozitif çıkan öğrenciler evde izole edilecek. Çalışmaların bugün başlaması planlanıyordu.

VERİLERE GÖRE GÜVENLİ ORTAM

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 6 Eylül’de 81 ilde 57 bin 108 okulda yüz yüze eğitime başlandığını söyledi. Bu okullarda 850 bin derslik bulunduğunu belirten Özer, bunlardan sadece 198’inde olaylar ve yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildiğini belirterek, “Bu da gösteriyor ki şu anda dünyanın en güvenli ortamı, Kovid-19 salgını ortamı okullardır. Milli Eğitim Bakanlığı olarak en son kapatılacak yerler okullar olduğu için en çok isteğimiz devam etmektedir.”

KALABALIK SINIF İSTİSNAİ

Kalabalık sınıflar konusuna değinen Özer, “850 bin sınıfın yüzde 56’sındaki öğrenci sayısı 25’in altında. Bu sınıfların yüzde 18’indeki öğrenci sayısı 26-30 arasında. İstisnai bir durum. İkili eğitime geçişle ilgili tüm illerimizde sınıfların kalabalık olması ya da ders saatlerinde tasarruf yapma yetkisini verdik” dedi.

“>


;”>

  • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
  • pcr testi
  • Eğitim Bakanlığı
  • okul
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK