Otelin inadı sürüyor: Ölüm tuzağı oldu

Otelin inadı sürüyor: Ölüm tuzağı oldu

79
0
PAYLAŞ

Otelin inatçılığı sürüyor: Ölüm tuzağı oldu

Antalya’da 5 yıldızlı bir otelin caretta tuzağı devam ediyor. 62 yavru caretta’nın hayatını kaybettiği, sahildeki diğer 78 yuvayı da kafeslerle koruduğu, yürüyüş kemerlerini çıkardığı Port Nature Luxury Hotel’e rağmen, son anda 71 yavru caretta’nın sağ olarak kurtarıldığı Orange County Hotel, neredeyse tüm hızıyla faaliyetlerine devam ediyor. deniz, yürüyüş kemerleri ve şezlonglar ile.

“>

Antalya’nın Boğazkent sahilinde ahşap koşu bandının altından çıkamayan 62 bebek carettanın hayatını kaybettiği Port Nature Luxury Hotel, koşu bantlarını kaldırarak sahildeki diğer 78 yuvayı kafeslerle korudu. 71 yavru carettanın son anda sağ salim kurtarıldığı Orange County Hotel, adeta deniz kenarında yürüyüş kemerleri ve şezlonglarla faaliyetlerine devam ediyor.

Antalya’nın Boğazkent plajı da dahil olmak üzere nesli tehlikede olan caretta caretta deniz kaplumbağaları için Akdeniz’in en büyük yuvalama plajı olan 30 kilometre uzunluğundaki Belek Deniz Kaplumbağaları Yuvalama Plajı’nda bu yıl 3 binden fazla yuva oluşturuldu.

Özel Çevre Koruma (ÖÇKB) bölgesi olması nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı plajda Ekolojik Araştırmalar Derneği’nin (EKAD), deniz kaplumbağalarının yuvaları ile ilgili bölgede 23 yıldır çalışmalar yürüttüğü, gençlerin kuluçkalanması, kayıt ve koruma faaliyetleri.

62 YAVRU ÖLDÜ, 71’İ SON KEZ İYİLEŞTİ

EKAD yetkilileri tarafından geçtiğimiz hafta Port Nature Luxury Hotel ve Orange County Hotel’in kıyı kesiminde iki caretta yuvası üzerine koşu bandı yapıldığı tespit edildi. Port Nature Luxury Otel’de 62 köpek yavrusu koşu bandının altında ölü bulunurken, Orange County Otel’de koşu bandının altındaki yuvada yumurtadan çıkan 71 köpek son anda sağ olarak kurtarıldı.

ÜÇ KURUM ARAŞTIRMAYA BAŞLADI

Olayla ilgili iki otel hakkında Serik Cumhuriyet Başsavcılığı, Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Antalya Şube Müdürlüğü tarafından başlatılan 3 ayrı adli ve idari soruşturma sürüyor. reaksiyon. Deniz Kaplumbağalarının Korunmasına Dair Genelge’nin imzalanması karşılığında DKMP görevlileri tarafından teslim edilen iki otele, sahilde genelgeye aykırı olarak yapılan işgaller nedeniyle çeşitli para cezaları verilmesi gündemde. Ayrıca Av ve Yaban Hayvanları Tazminat Ücretlerine göre 62 caretta bebeğin öldüğü otele her bir caretta ölümü için 16 bin TL hüküm gereğince 992 bin TL ceza uygulanması bekleniyor.

BİR OTEL YÜRÜME KEMERİNİ ÇIKARMIŞTIR

Halkın tepkisini çeken olayın ardından Port Nature Luxury Hotel, yavru deniz kaplumbağalarının ölümüne neden olan koşu bandını kaldırarak şezlonglarını 40 metreden fazla geriye çekti. EKAD yetkilileri ile işbirliği içinde, yavruların henüz çıkmadığı otelin önündeki sahilde 78 yuva kafeslerle koruma altına alınarak üzerlerine Türkçe, İngilizce, Rusça ve Almanca olarak ‘Değerli misafirlerimiz lütfen’ dikkat etmek. ‘Caretta caretta kaplumbağalarının yumurtlama alanıdır’ yazan afişler asıldı.

DENİZE YAKIN İKİNCİ OTELDE AKTİVİTE

EKAD görevlilerinin koşu bandı altında yaptığı yuva kontrolü sırasında 71 yavrunun sağ olarak kurtarıldığı Orange County Oteli’nin adeta deniz kenarında faaliyetlerine devam ettiği görüldü. Şezlong, gölgelik ve yürüyüş bantlarının bulunduğu otelin plajında ​​3 slot olduğu ve denize mesafesinin 10 metreden bile az olduğu açıklandı. Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi EKAD Başkanı Doktor Ali Fuat Canbolat, her iki otelin önünde açıklamalarda bulundu.

TÜM SLOTLAR KAFESLİ

Canbolat, ölümlerin yaşandığı otelin önünde kaydedilen yuvaların tamamının bulunduğunu ve kafese kapatıldığını belirterek, koşu bandının da kaldırıldığını söyledi. “Bizden yardım istediler. Geldik bulduk ve kayıt altına alınan ancak kafeslenmeyen tüm yuvaları kafese koyduk. Şu anda bir problem yok” dedi.

OTEL SAHİPLERİ İLE GÖRÜŞME

Bu otelin önünde 78 yuva olduğunu belirten Canbolat, “Az sayıda değil, tesisin önüne baktığınızda kaplumbağalar için uygun bir alan var, o yüzden biraz talihsizlik diyorum. Çünkü batıya doğru gidildikçe kumsal çok daralıyor ve hayvanların yuva yapabilecekleri alanlar çok daha kısıtlı oluyor. “Burada yaşananlar talihsiz bir durum ama bazen bazı olumsuz şeyler de olumlu etki yapabiliyor. Bir hassasiyet olduğunu anlıyorum. Bugün bu bölgedeki tesislerle bir toplantı yapacağız, daha iyi koşulları nasıl hazırlayabileceğimizi konuşacağız. Önümüzdeki yıllarda inşallah her şey daha güzel olacak” dedi.

‘BU HAYVANLAR YUMURTALARI NEREYE BIRAKACAKLAR’

Orange County Oteli önünde açıklama yapan Canbolat, sorunun sadece yürüme bantları olmadığına dikkat çekerek, “Mesele bunun üzerine kurulmuş görünüyor ama kaplumbağaların yuva yapacakları bir yer yok. Şemsiyeler, şezlonglar, tenteler neredeyse sıfır noktasına kadar deniz kenarına geldi. Bu hayvanların nereye yumurtlayacağını merak ediyoruz” dedi.

BAKANLIĞIN AÇIKLAMASI BÜYÜK HABER

Etkinlik sonrası Bakan Murat Kurum’un talimatıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın aldığı kararları anlatan Dr. Canbolat, şunları söyledi:

“Bakanlığımızın konuyla ilgili yaptığı açıklama çok doğru. Suç duyurusu çok önemli değil, bir tesisin cezalandırılmış olması da önemli değil. Önemli olan önümüzdeki yıllarda yapılması gerekenlerle ilgili açıklamalar. Ayrılık olayı çok önemli değil. kumsalda yumurtlama hattı, aydınlatma yönetmeliği, bilgilendirme levhaları, kumsal.Kazık sisteminin getirilmesini memnuniyetle karşılıyoruz.Bakanlığımız bunu yapmalıydı ve yaptılar.Dilemiz bu duruma getirilmesidir. Önümüzdeki yıllarda uygulama.”

“>


;”>

  • 5 yıldızlı otelde caretta tuzağı
  • koşu bandının altında mahsur kalan carettalar
  • Antalya’da caretta tuzağı
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK