Oruç Reis Mavi Vatan’a sokmadı: Girersen müdahale edilecek

Oruç Reis Mavi Vatan’a sokmadı: Girersen müdahale edilecek

74
0
PAYLAŞ

Oruç Reis, Mavi Vatan'a girmedi: Girerseniz müdahale edilirsiniz

Yunanistan’ın Fransız “Nautical Geo” araştırma gemisinin Mavi Vatan’a gitmesine izin vermeyen Oruç Reis, “Türk kıta sahanlığına giremezsiniz. Girerseniz size müdahale edilir mi? kıta sahanlığına girmek, dönmek zorunda kaldı.

Yunanistan ile yaşanan son krize konu olan “Nautical Geo” araştırma gemisinin araştırma görevi bugün sona eriyor. Bölgede yeni bir kriz beklenmese de Türk donanması Girit Adası açıklarındaki Türk kıta sahanlığında beklemeye devam ediyor.

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre 16 Eylül’de Yunanistan, Nautical Geo araştırma gemisinin 16-22 Eylül’de bölgeyi keşfedeceğini bildiren bir Navtex yayınlamıştı. Türkiye, yayınlanan Navtex’i incelerken, Türkiye’nin çizdiği sınırları aşarak, araştırma faaliyetinin gerçekleştirileceği alan içerisinde küçük bir alanın Türk kıta sahanlığı üzerine yapılmak istendiğini görünce Navtex’i yayınlayarak araştırma faaliyetine itiraz etti. Türkiye-Libya deniz yetki sınırı anlaşması.

DENİZCİ TAKİP ETTİ

Yunanistan’ın olası bir provokasyon ihtimaline yönelik uyarılar bununla da yetinmedi. Türk donanması, TCG Oruç Reis fırkateynini girilmek üzere bölgeye gönderdi. Geminin araştırma çalışmaları ilk günden beri uzaktan izleniyor. Provokasyon geçen hafta Perşembe akşamı gerçekleşti. Fransız “Nautical Geo” araştırma gemisi, Türkiye’nin Navtex ile yaptığı karşı uyarıya rağmen Türk kıta sahanlığına yöneldi. Mavi Vatan sınırlarımıza yaklaştığında durduruldu. Telsizden geminin bilgileri alındı ​​ve geminin hangi faaliyette olduğu ve nereye gittiği soruldu. Ardından hem Dışişleri Bakanlığı hem de TCG-Oruç Reis komutanlığı tarafından; Türkiye’den izin alınmadan yürütülen araştırma faaliyeti konusunda uyarıldı. Faaliyetin Türkiye ile koordineli olması gerektiği, koordine olmadan Türk kıta sahanlığına giremeyeceği, girerse müdahale edeceği konusunda uyarıldı. Gemi bizim kıta sahanlığımıza girmedi ve geri çevrildi. TCG-Oruç Reis, bugün tamamlanacak araştırma faaliyeti kapsamında olası yeni provokasyon girişimlerine karşı nöbetini sürdürdü.

FRANSIZ GEMİSİ TARAFINDAN PROVOKASYON

Yunanistan, Türkiye-Libya münhasır ekonomik bölgesi (MEB) alanı tarafından belirlenen Doğu Akdeniz’deki Türk kıta sahanlığının batı sınırlarına müdahale etme provokasyonunu “Muhtemel Güzergah Tespiti ve Haritalandırılması” araştırması kapsamında sakladı. Doğu Akdeniz boru hattının” AB desteğini almak için. Türkiye araştırma alanını belirlerken kıta sahanlığından çok küçük bir alanı bilinçli olarak araştırma alanına dahil etmiştir. Bu provokasyon için Fransız araştırma gemisi seçildi.

MAVİ VATAN GEÇİLMEZ

Perşembe akşamı meydana gelen olay, birkaç gün sonra Türkiye’yi suçlamaya yönelik yalanlarla basına yansıdı. AB kamuoyunun Türkiye’ye desteğini amaçlayan Yunan propagandası, “Türk savaş gemileri Yunan karasularını, yani 6 deniz milini geçtiğinde harekete geçer” yalanıyla, Türk Kıta Sahanlığı’na girişi gizlenerek sunuldu. . Yunan provokasyonları karşısında sessiz kalan Ankara, bu gelişmelere yanıt vermek zorunda kaldı. AB’nin şımarık çocuğu Yunanistan’ın provokatif girişimlerine karşı iyi komşuluk ilişkilerini ön planda tutan ve onurlu duruşunu koruyan Türkiye, iddialara artan Yunan propagandası üzerine Milli Savunma Bakanlığı’ndan açıklama yaparak yanıt verdi. Açıklamada, Yunanistan’a bu tür çalışmaların ancak uluslararası hukuka, deniz hukukuna ve 18 Mart 2020’de BM’ye bildirilen Türkiye Kıta Sahanlığı haritasına atıfta bulunularak Türkiye’nin işbirliğiyle yapılabileceği konusunda uyarıldı. Doğu Akdeniz’de barışçıl çözüm ve diyalogla birçok adım atılan Türkiye, Mavi Vatan’ın sınırlarının provokasyonlarla delinmediğini de göstermiştir.


  • Mavi Vatan son dakika
  • Mavi Vatan Yunanistan
  • Oruç Reis Yunan gemisi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK