MİT: Sabotaj ihbarı yok

MİT: Sabotaj ihbarı yok

32
0
PAYLAŞ

EFSANE: Sabotaj raporu yok

Sakarya’da 7 kişinin hayatını kaybettiği, 127 kişinin de yaralandığı havai fişek fabrikasının patlamasında MİT, kendilerine ulaşan herhangi bir sabotaj raporunun bulunmadığını belirtti.

3 Temmuz 2020’de Sakarya Hendek’teki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamada 7 işçi hayatını kaybetti, 127 işçi yaralandı. Açılan davada fabrika sahibi YC ve baş ustabaşı HAV yargılanırken, diğer sanıkların yargılanmasına dün devam edildi. Sanıkların önceki duruşmalarda sabotajdan kaynaklandığını iddia etmesi üzerine mahkeme heyeti, Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) yazı yazarak bilgi istedi. MİT’in mahkemeye verdiği yanıtta kendilerine ulaşan herhangi bir sabotaj raporunun olmadığı belirtildi.

İHMALİN ARAŞTIRILMASI

Duruşmada 3 yıldır fabrika işçisi olan Oktay Tarım, alınan tedbirlerin son derece yetersiz olduğunu ifade etti. İşçi Muhsin Gürler ise “Operasyonla ilgili herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı” ifadesini kullandı.

Aralarında fabrika sahiplerinin de bulunduğu 7 sanık hakkında “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan 22,5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.


  • havai fişek
  • patlama
  • sabotaj
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK