Milli Savunma Bakanı Akar’dan Suriye mesajı: Mutabakata uygun değil

Milli Savunma Bakanı Akar’dan Suriye mesajı: Mutabakata uygun değil

89
0
PAYLAŞ

Milli Savunma Bakanı Akar'dan Suriye mesajı: Anlaşmaya uygun değil

Milli Savunma Bakanı Akar, Suriye’deki gelişmelerle ilgili olarak, “Anlaşma çerçevesindeki ilkelere uyuyoruz. Bu konuda yapılması gereken her şeyi yaptık ve büyük bir emekle yerine getiriyoruz.” bir açıklama yaptı. Öte yandan Bakan Akar, İblid’e yönelik hava saldırılarının arttığını belirterek, “Son dönemde hava saldırıları çok arttı, anlaşmaya uygun değil.” dedim.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye’nin kuzeyindeki son gelişmeleri dikkatle ve hassasiyetle takip ettiklerini belirterek, “Son dönemde hava saldırılarında artış var. Bunun mutabakat zaptı ile uyumlu olmadığını da söyledik. tüm seviyeler devam ediyor.” dedim.

AA’da yer alan habere göre; Akar’ın başkanlığında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu’nun katılımıyla video konferans toplantısı gerçekleştirildi. .

Toplantıda Kosova ve Bosna Hersek’teki Türk Temsil Heyeti Başkanları, Somali ve Libya’daki Türk Görev Gücü komutanları, Azerbaycan Görev Grubu Komutanı, NATO Karargahı Türk Askeri Temsil Heyeti Başkanı, Kıbrıs Türk Barışı KKTC’deki Kuvvetler Komutanı’nın yanı sıra Ordu Komutanları, Muharebe Hava Kuvvetleri Komutanı Deniz Kuvvetleri Komutanı da devam eden faaliyetler ve sahadaki son durum hakkında bilgi verdi.

Doğu Akdeniz’deki gelişmeler, terörle mücadele operasyonları ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede alınan önlemlerin savunma ve güvenlik konuları kapsamında ele alındığı toplantıda talimat veren Akar, şunları kaydetti: “Türk Silahlı Kuvvetleri yoğun bir dönemden geçiyor. Size verilen görevleri yerine getirdiniz. Bunun için hepinizi tebrik ediyorum. Aynı ciddiyet ve samimiyetle faaliyetler yürüterek bizlere verilen görevlerde başarılı olacağımızı umuyorum. , diyalog ve koordinasyon içinde.” deyimini kullandı.

Terörle mücadelenin kararlılıkla devam ettiğini vurgulayan Akar, “Irak ve Suriye başta olmak üzere tüm komşularımızın sınır güvenliği ve egemenlik haklarına yönelik çalışmalarımızı yürütüyoruz. Ancak her zaman söylediğimiz gibi vatanımızın güvenliği , sınırlar ve millet bizim için çok önemlidir. Bu nedenle Türk Silahlı Kuvvetleri olarak terörle mücadelemize, bize verilen görevi yerine getirmek için saldırgan bir ruhla, artan şiddet ve tempo ile devam ediyoruz. Son terörist etkisiz hale getirilene kadar faaliyetlerimiz devam edecek.” dedi.

“PKK İLE YPG ARASINDA FARK YOK”

Akar, terör örgütü PKK ile YPG arasında hiçbir fark olmadığına işaret ederek, şunları kaydetti:

“YPG, kelimenin tam anlamıyla PKK’nın kendisidir. İkisinin de terör örgütü olduğu ve bununla ilgili sayısız delil ve görüntünün olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Ancak ABD’li müttefiklerimizin kendilerine bir şekilde silah, mühimmat ve teçhizat sağladıkları için üzgünüz. Bu ittifak ruhuna yakışmıyor. Silah ve mühimmat desteğine son vermek için her düzeyde inisiyatif almaya devam ediyoruz.”

Akar, Türkiye için tehdit ve tehlike arz eden kuzey Irak ve Suriye’de terör örgütleri ve teröristlerle mücadelenin devam edeceğini bildirdi.

Türkiye ile Rusya arasındaki anlaşmayı hatırlatan Akar, “Bu anlaşma çerçevesindeki ilkelere uyuyoruz. Bu konuda yapılması gereken her şeyi yaptık ve büyük bir emekle yerine getiriyoruz. Son dönemde hava saldırılarında artış var. Bunun mutabakat zaptı ile uyumlu olmadığını da söyledik. Bu konudaki girişimler her düzeyde devam ediyor.” bir açıklama yaptı.

Türkiye’nin anlaşmalar kapsamında üzerine düşen görevleri yerine getirdiğini ve yerine getirmeye devam ettiğini belirten Akar, “Bir yandan oradaki Suriyeli kardeşlerimizin, diğer yandan ülkemizin güvenliği için orada başarılı olmamız şart. Bir yandan askerler ve sınırlar, bir yandan da yeni bir göç dalgasına tahammül edemeyen ülkemizin korunması için takip ediyoruz.” fikrini paylaştı.

Akar, sözlerinin sonunda Azerbaycan’ın kendi topraklarını Ermenistan’ın işgalinden kurtardığı “Tek Vatan Harekatı”nın başlamasının yıl dönümü dolayısıyla Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerini bir kez daha tebrik etti ve Deniz Kuvvetleri personelini tebrik etti. Preveze Deniz Zaferi’nin Yıldönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü’nde Kuvvet Komutanlığı. tebrik etti.


PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK