Milli Eğitim Bakanı Özer: “Kovid-19 salgını ortamında en güvenli yer okullardır”

Milli Eğitim Bakanı Özer: “Kovid-19 salgını ortamında en güvenli yer okullardır”

45
0
PAYLAŞ

Milli Eğitim Bakanı Özer: "Kovid-19 salgını ortamında en güvenli yer okullardır"

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Mersin’e yaptığı ziyarette vakalar nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilen sınıfların ve yakın temasın oldukça az olduğunu belirtti. “Şu anda Covid-19 salgını ortamında en güvenli yer okullardır.” Özer, bakanlığın okulların açık kalması konusunda kararlı tutumuna vurgu yaptı.

“>

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, AK Parti Mersin milletvekilleri Hacı Özkan ve Zeynep Gül Yılmaz ile Mersin Valiliğini ziyaret etti. Valilik şeref defterini imzalayan Özer, 6 Eylül’de 81 ilde 57 bin 108 okulda yüz yüze eğitime başlandığını belirtti. Bu okullarda 850 bin derslik olduğunu belirten Özer, Sağlık Bakanlığı ile belirledikleri kriterler çerçevesinde tüm okullarda bu kriterlere uyarak bir haftayı tamamladıklarını söyledi.

DHA’nın haberine göre, Özer, vaka ve yakın temas nedeniyle 850 bin sınıftan sadece 198’inin yüz yüze eğitime ara verdiğini belirterek, “Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile belirlediğimiz kriterler, uyulması gereken kuralların çoğu yüz yüze eğitimde. Kıta Avrupası’nda Kovid-19 salgını sırasında okullarda yüz yüze eğitim devam ediyor, farklı ülkelerde uygulanan kurallarla büyük oranda örtüşüyor.Bir haftalık süreçte gelinen nokta, sağlığı takip ettiğimizde süreci ne kadar başarılı yönetebileceğimizi gösteriyor. kurallar.Türkiye’de eğitim sisteminin ölçeği çok büyük.Yaklaşık 18 milyon öğrencimiz, 1,2 milyon öğretmenimiz, 115 bin temizlik elemanımız var.100 binin üzerinde idari personelimizin ve 20’ye yakın çalışanımızın olduğu eğitim sisteminden bahsediyoruz. milyon insan dedi.

“Olay ve yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilen ders sayısı oldukça az. Bu da mevcut Covid-19 salgını ortamında en güvenli yerin okullar olduğunu gösteriyor.” Milli Eğitim Bakanı Özer yaptığı açıklamalarda, Milli Eğitim Bakanlığı’nın en son kapatılacak yerlerin okullar olduğu yönündeki iradesinin altını çizdi.

‘400 MİLYON YATIRIM DEVAM EDİYOR’

Mersin’de 17 bin 407 derslik bulunduğunu, bunlardan sadece 18’inin yüz yüze eğitime ara verdiğini belirten Özer, şu açıklamalarda bulundu:

Mersin’imizde hem mevcut yeni yatırımlar hem de depremle ilgili güçlendirme, yık-yap kapsamında 2021 yılında 400 milyonluk yatırımımız devam ediyor. Bu kapsamda Mersin’de 2 adet elektronik sınav merkezi bulunmaktadır. Elektronik test merkezindeki yaklaşımımız, erişimi mümkün olduğunca artırmaya çalışmaktır. Kolay ulaşılabilir hale getiriyoruz. Şimdi Mersin’de 8 yeni elektronik sınav merkezi kuracağız ve bu sayıyı 10’a çıkaracağız. Özel eğitim anaokullarının vatandaşlarımız için mümkün olduğunca erişilebilir ve konforlu anaokulları olmasını gerçekten istiyoruz. Daha önce 28 il varken 112’ye çıkardık, 81’e çıkardık. İnşallah bunu artırmaya devam edeceğiz. Mersin’de ayrıca özel eğitim anaokulu bulunmaktadır. 4 adet özel eğitim anaokulu kuracağız ve bu sayıyı 5’e çıkaracağız. Mersin’de bilim ve sanat merkezlerine ilişkin kapasite çok iyi kullanılmaktadır. Erdemli ilçemizin bu konudaki talebini kabul ettik. Erdemli ilçemize yeni bir bilim ve sanat merkezi kuracağız. İnşallah Pazartesi gününden itibaren harçlıklarını göndereceğiz, hızla hizmete girecekler.

‘LİSELER İHTİYAÇ ÜRÜNLERİ ÜRETİYOR’

Özer daha sonra Toroslar Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti. Okulun üretim atölyesinde inşaat teknolojisi öğrencilerinin yaptığı standı ziyaret eden Özer, kaba inşaatın aşamalarını gösteren ev maketi ve güneş enerjisiyle çalışan sokak hayvanları besi evini inceledi. Öğrencilerin okulda ürettikleri kolonya, dezenfektan ve hijyen ürünleri hakkında da bilgi veren Özer, öğrencilerle sohbet etti. Özer gazetecilere verdiği demeçte, meslek ve teknik liselerin koronavirüs sürecinde toplumun ihtiyaç duyduğu ürünleri ürettiğini söyledi.

“>


;”>

  • özer
  • yüz yüze eğitim
  • koronavirüs
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK