Seslendirdikleri kişilerle sesleri özdeşleşen 5 sanatçı

Seslendirdikleri kişilerle sesleri özdeşleşen 5 sanatçı

58
0
PAYLAŞ

Sesi, sesiyle özdeşleşen 5 sanatçı

Türkiye dublaj sanatında dünyanın en iyisi olarak kabul ediliyor. Bu başarıda yerli oyuncular için yapılan dublajların yanı sıra yabancılar ve çizgi film karakterleri için yapılan dublajların da etkisi büyüktür. Öyle ki bazı isimlerin sesleri seslendirdikleri kişilerle özdeşleşmiştir. Bu kişileri haberimizde derledik.

“>

Dublaj veya dublaj; Yazılı bir metni sesle çalma sanatıdır. Okurken duygu ve tonlama vermeniz gerekir. Bu nedenle şarkı söyleyen kişinin diksiyon ve artikülasyon konusunda deneyimli olması gerekir. Türkiye bu alanda dünyanın en iyisi olarak kabul ediliyor. Birçok isim seslendirdikleri karakterle özdeşleşmiş ve diğer sesler bu karakterlere atfedilmemiştir.

Örneğin; Tamer Karadağlı, yerli George Clooney, Shrek karakteri için Okan Bayülgen’in sesi, eşek karakteri için Mehmet Ali Erbil’in sesi, Shrek’in yakın arkadaşı ve Sezai Aydın’ın sesi Fred Çakmaktaş olarak anılıyor.

Sadece çizgi film karakterleriyle değil, gerçek isimlerle de özdeşleşen isimler var. Bu sesler yıllardır ekranın en sevilen isimlerinin sesleri olmuştur.

Sesi, sesiyle özdeşleşen 5 sanatçıyı derledik:

– GÜLEN KARAMAN – NEBAHAT CEHRE

Kavak Yelleri Deniz’in annesi olarak da bilinen Gülen Karaman, Aşk-ı Memnu ve Muhteşem Yüzyıl başta olmak üzere birçok projede Nebahat Çehre’yi seslendirdi. Sesiyle o kadar özdeşleşti ki oynadığı reklamlarda bile şarkı söyledi. Birçok kişi Karaman’ın sesinin gerçekten Çehre’nin sesi olduğunu düşünüyor.

– KEMAL ERGÜVENÇ – HULUSİ KENTMEN

Hababam Sınıfı kimya öğretmeni olarak anılan Kemal Ergüvenç 55 yaşında vefat etti. Oyunculuğa ve seslendirmeye çok genç yaşta başlayan sanatçı Hulusi Kentmen’in sesi olarak anıldı. .

– JEYAN MAHFI TÖZÜM – HÜLYA KOÇYİĞİT

Türk sinemasında neredeyse hiç oyuncu seslendirmeyen Tözüm, ses olarak daha çok Hülya Koçyiğit rolüne atfedildi. Öyle ki konuşurken ‘Hülya Koçyiğit’in sesi’ diyenler bile oldu.

* Hulusi Kentmen sahnesinde Hülya Koçyiğit’i Jeyan Mahfi Tözüm seslendiriyor.

– ARDA ESEN / UMUT TABAK – NECATI SAŞMAZ

Umut Tabak, Kurtlar Vadisi dizisinde Şaşmaz’ı hep seslendirmişti. Ancak Arda Esen, ilk sezonda oyuncuyu seslendirdi. Askerliği nedeniyle projeden ayrılan Esen’in yerine Tabak getirildi. Ancak ikisinin de sesi Şaşmaz ile özdeşleştirildi.

“>


;”>

  • polat alemdar sesi
  • Türk seslendirme sanatçıları
  • türk kadın seslendirme sanatçıları
  • türk erkek seslendirme sanatçıları
  • dergi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK