Selçuk Yöntem’in izinsiz fotoğraf davası sonuçlandı

Selçuk Yöntem’in izinsiz fotoğraf davası sonuçlandı

77
0
PAYLAŞ

Selçuk Metodu'nun izinsiz fotoğraflama davası sonuçlandı

Sanatçı Selçuk Yöntem’in, menüsünde tost yerken çekilen fotoğrafı izinsiz kullanan kuruluşa açtığı dava sonuçlandı. Mahkeme tazminat talebini kabul etti.

Ünlü sanatçı Selçuk Yöntem’in davasına karar verildi. Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, tost yerken çekilen fotoğrafını kullanan sanatçı Selçuk Metod’un kafeden izinsiz olarak aldığı 100 bin liralık malzeme ve 50 bin liralık manevi tazminatı onayladı.

BİR DAVA AÇILDI

İstanbul’da bir kafe, menüsünde izinsiz olarak tost yiyen ünlü sanatçı Method’un fotoğrafını kullandı. Aynı fotoğrafın bir dergide de kullanıldığını anlayan Method, kafe sahibine dava açtı.

Method’un avukatı, “Müvekkilinin Türkiye’nin en önemli tiyatro ve sinema oyuncularından biri olduğunu, dergide sanığa ait kafede yemek yerken çekilmiş çok uygunsuz bir fotoğrafın kafenin menü, reklam ve tanıtımlarında kullanıldığını” ifade etti. Gazeteciler Cemiyeti ödül töreni dergisinin ödül töreni dergisinde davalının bu şekilde kafenin kalıcı yeri olduğunu, kendi müşterisi olduğu algısını yarattığını, sosyal medyada bu fotoğraf nedeniyle davacının alay konusu olduğunu iddia etti. , dolayısıyla davacı maddi ve manevi zarara uğramıştır.

Davalı kafeteryanın avukatı, “İş var, haksız kullanım yok, Magazin Gazetecileri Derneği’nin dergisindeki resim davalının bilgisi dışında yayımlandı, davacının resimlerinin bir kısmı kullanılan menülerde yer aldı” dedi. dükkan, ancak kafenin tanınmış bir işletme olduğu mahkeme aracılığıyla yapılan tespitin ardından yıkıldı. reklama ihtiyacı olmadığını ileri sürerek davanın düşürülmesini istedi.

Kapatılan 4. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi, 5 Şubat 2016’da kafe sahibinin 284 bin lira maddi, 50 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verdi. Temyiz üzerine Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, 284 bin liralık maddi tazminatı aşırı bularak yerel mahkemenin kararını bozdu.

Yeniden yargılama yapıldı, dosya ikinci kez Yargıtay’a geldi

Yargıtay’ın iptal kararına istinaden yapılan yeniden yargılamada, İstanbul 2. Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Mahkemesi, davacının fotoğrafının izinsiz olarak dergi reklamlarında kullanılması nedeniyle 80, menülerde kullanılması nedeniyle 20, toplam 100 bin lira maddi, 50’si davacının kişilik haklarının zarar gördüğü gerekçesiyle. Bin liralık manevi tazminatın davalıdan alınıp davacıya verilmesine karar verdi.

İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nin bu kararının temyizi üzerine dosya ikinci kez Yargıtay 11. Hukuk Dairesi’ne geldi.

Daire, kararın mahkeme tarafından takip edilen iptal kararına göre verilmesi ve delillerin takdirinde herhangi bir yanlışlığın bulunmaması nedeniyle yerel mahkemenin kararını oybirliğiyle kabul etti.


  • selçuk yöntemi
  • Selçuk Metodu Tost
  • Selçuk usulü tost kabı
  • dergi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK