Savaş Özdemir: Tipi’den ayrılmak zor oldu

Savaş Özdemir: Tipi’den ayrılmak zor oldu

106
0
PAYLAŞ

Savaş Özdemir: Tipi'den ayrılmak zor oldu

Eşkıya Dünyaya Hükmetmez dizisinde hayat verdiği Tipi karakteriyle gönülleri tahtına oturtan Savaş Özdemir ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Özdemir, kariyeri, özel hayatı, yer aldığı projeler ve müziğe olan ilgisi hakkında samimi açıklamalarda bulundu. Ağır ağabey rolleriyle görmeye alıştığımız Savaş Özdemir, tiyatro sahnesinde bambaşka karakterlere hayat verdiğini söylerken bilinmeyen yönünü de açıkladı. İşte röportajın devamı…

Pek çok başarılı projede yer alan Savaş Özdemir, Eşkıya Dünyaya Hükmetmez dizisinde canlandırdığı ‘Tipi’ karakteri ile adeta hafızalara kazınmıştır. Savaş Özdemir ile özel hayatından kariyerine kadar pek çok konuda sohbet ettik. Ünlü oyuncu Savaş Özdemir merakını anlattı.

Aksam.com.tr’den Merve Aydın’ın sorularını yanıtlıyor Savaş Özdemir, bilinmeyenlerini anlatırken, geniş bir hayran kitlesine sahip olan EDHO’dan ayrılırken deneyimlerini paylaşarak, “Bir karakterin bu kadar çok özelliğine sahip olmak benim için heyecan verici ve zor bir deneyim oldu. Üstüne mükemmel bir senaryo başarısının da eklenmesiyle, Seyircinin tam göbeğine oturdu… Teşekkürler Tipi’yi ben de çok sevdim, ayrılmak en az seyirci kadar benim için de zor oldu.” sözleriyle anlattı.

Süper Baba, Adanalı, Avrupa Yakası ve Kurtlar Vadisi gibi başarılı dizilerde oynadınız ancak Eşkıya Dünyaya Hükmetmez ile büyük beğeni topladınız. Sizce Tipi karakteri neden Türkler tarafından bu kadar sevildi?

Tiyatro geçmişi olan bir oyuncuyum. Uzun yıllar devlet tiyatrolarında birçok karakteri oynadım. Bu benim için çok değerli bir deneyimdi… Oynadığım karakterlerin psikolojisini ve alt metinlerini incelemeyi seven bir oyuncuyum… Tip karakterinin altında pek çok boyut vardı… Bu katmanlara sahip olmak beni motive etti… Dostluğu, psikopatlığı, sadakati, gözü karanlığı, büyük aşkı, hurafeleri, ailesine düşkünlüğü… Bir karakterin bu kadar çok özelliğine sahip olmak benim için heyecan verici ve zor bir deneyim oldu. Mükemmel bir senaryo başarısının da eklenmesiyle seyircinin tam kalbine oturdu. Bunun için hepinize teşekkür ederim, ben de çok beğendim. Tipi’den ayrılmak seyirci kadar benim için de zor oldu.

Sizi Dünyaya Hüküm Vermeyen Eşkıya Tipi, Kurtlar Vadisi Kaçgar gibi ağır abi rollerinde gördük. Bunun özel bir nedeni var mı? Yoksa teklifler hep bu yönde mi? Sizi ileride başka rollerde de görecek miyiz?

Bu bir yapım stratejisi olduğu kadar benim seçimimdi… Tiyatroda uzun süre komedi oynadım… Bu yanım pek bilinmiyor… Seyirci karşısında olmayı çok isterim. farklı rollerde.

Genelde ‘sert bir görüntü’ çiziyorsunuz çünkü mafya karakterleriyle seyircinin karşısına çıkıyorsunuz. Peki Savaş Özdemir gerçekte nasıl bir insandır, sert mi yoksa sakin mi?

Evde vakit geçirmeyi seviyorum, bilgisayar oyunlarıyla ilgileniyorum, yemek yapıyorum…

Pandemi döneminde birçok ünlünün paylaşımlarından farklı yönlerini keşfettik. Bu süreçte iş dışında neler yaptınız? Evde vakit geçirmeyi sevenlerden misiniz?

Evdeydim, bunun dışında bu zorlu süreçte yoğun bir şekilde spor yaptım.

Profilinize baktığımızda iş odaklı olduğunuzu görüyoruz. Özel hayatınız hakkında hiçbir fikrimiz yok. Savaş Özdemir için aşk ve özel hayat ne anlama geliyor?

Sevgiye ve sadakate çok önem veririm, birliği ayakta tutan şey mahremiyetidir… Şu an hayatımda kimse yok.

Eşkıya Dünyaya Hüküm Vermeyecek’te ‘Gönül Dağı’nı söylediniz… Müziğe ilginiz ne zaman başladı? Müzik alanında herhangi bir teklif var mı, bu yönde bir teklif varsa değerlendirir misiniz?

Babam hem film yapımcısı hem de müzisyen. Biz onun bağlamasıyla büyüdük… Gitar meraklısıydım… Sonra konservatuarda şan ve opera dersleri aldım, sonra besteler geldi ve bu şekilde şarkı söylemeye ve çalmaya başladım… Almadım Henüz müzikal bir teklif gelirse tabii ki değerlendireceğim.

Tiyatro bölümü mezunusunuz, ekrana getirdiği avantajlar nelerdir? Oyunculuğuna nasıl yansıyor?

Devlet konservatuarında oyunculuğunuzu her anlamda donatabileceğiniz imkanlar var… Aldığım eğitim, tüm performansımı ortaya koyan mükemmel bir deneyime dönüştü… Aldığımız teorik eğitimin yanı sıra, getirdiğimiz uygulamalı eğitimler de oldu. özgüvenim ve performansım çok değerli bir noktaya… Çok değerli ustalarla çalışma fırsatım oldu.. Tiyatro disiplininin zorlu zemini beni televizyon alanında oldukça donanımlı bir oyuncu haline getirdi.

Hazır tiyatrodan bahsetmişken, bir seçim yapacak olsanız tiyatroyu mu sinemayı mı tercih ederdiniz? Sizin için sinemanın yeri nedir?

Temel oyunculuk eğitimi aslında konservatuarda şekilleniyor… Tiyatro, sinema ve televizyon farklı disiplinlere sahip bir ailenin fertleri gibi… Tiyatronun heyecanda benim için ayrı bir yeri var… Tiyatroda adrenalin daha yüksek.. Bu da sizi tiyatroya bağımlı kılıyor.. Sinema ve televizyonda farklı motivasyonlar ve heyecanlar var… Çok tecrübe gerektiren bir alan… Seçim yapmaktan çok bu kardeş disiplinlerde birlikte seyahat etmek isterim. biri diğerinin üzerine.

Yeni nesil oyunculardan beğendiğiniz veya beğendiğiniz isimler var mı? Gençlere oyunculuk konusunda ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

Elbette her nesilden yeni oyuncular çıkacaktır… İmkanları varsa konservatuardan temel eğitim almaları ve kendilerini her anlamda donatmaları gerekir… Bu eğitim gerçekten zor bir süreç ama zevkli de oluyor. .. Oyuncu gibi her anlamda donanımlı biri var mı? Müthiş bir özgüven… Oyunculuk eğitim, disiplin, alçakgönüllülük ve özveri isteyen bir meslek.


  • savaş özdemir
  • haydutlar dünyayı yönetmiyor
  • haydutlar dünyayı yönetmez
  • dergi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK