Görkem Sevindik Çanakkale kahramanı Yahya Çavuş belgesinde yer aldı

Görkem Sevindik Çanakkale kahramanı Yahya Çavuş belgesinde yer aldı

183
0
PAYLAŞ

Görkem Sevindik Çanakkale kahramanı Yahya Çavuş belgesinde yer aldı

Ünlü oyuncu Görkem Sevindik’in yeni projesi açıklandı. Başrollerini Semra Dinçer ve Mehmet Çepiç’in paylaştığı Ezineli Yahya Çavuş’un kahramanlık destanının belgesel çekimleri için başarılı oyuncu Sevindik kamera karşısına geçti. Ezineli Yahya Çavuş’u Görkem Sevindik canlandırıyor.

“>

Çanakkale Savaşları sırasında, komutasındaki 67 askerle 25 Nisan 1915’te Gelibolu Yarımadası’ndaki Ertuğrul Körfezi’ne çıkan 3 bin kişilik İngiliz kuvvetini durduran Ezineli Yahya Çavuş’un kahramanlık destanının belgesel çekimi. , sahilde 32 saat süren Mauser yangınları ile başladı. Ezineli Yahya Çavuş’u oyuncu Görkem Sevindik, Yahya Çavuş’un annesi Hanife Dudu’yu oyuncu Semra Dinçer, Binbaşı Mahmut Sabri’yi oyuncu Mehmet Çepiç canlandırıyor, belgeselin yapımcılığını Nihal Ağırbaş, senaryosunu Ömer Erbil yazıyor.

Çanakkale Savaşları sırasında, 25 Nisan 1915 sabahı, düşman askerlerinin Seddülbahir köyü yakınlarındaki Ertuğrul Körfezi’ne çıkarmasında, şiddetli çarpışmalar sonucunda en kıdemli astsubay olarak komuta eden Yahya Çavuş Bölük Komutanı Yüzbaşı Hüseyin Bey’in yaralanması sonucu 3 bin kişilik İngiliz kuvvetini komutasındaki 67. Ordu’ya getirdi. 32 saat süren birlikleriyle sahile çıkarmayı Mauser atışlarıyla durdurarak, işgal kuvvetlerine ağır kayıplar verdirdi ve çıkarmanın başarısız olmasını sağladı. Dünya savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Destanı kahramanlarından Ezineli Yahya Çavuş’un kahramanlık destanını yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için Ezine ilçesine bağlı köyünde belgesel çekimlerine başlandı. doğup büyüdüğü yer.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Yahya Çavuş Köyü Muhtarı ve Ezine Belediyesi desteğiyle çekilen belgeselin yapımcılığını Nihal Ağırbaş, senaryosunu Ömer Erbil yazdı. Belgeselde oyuncu Görkem Sevindik Ezineli’li Yahya Çavuş’u, oyuncu Semra Dinçer Yahya Çavuş’un annesi Hanife Dudu’yu, oyuncu Mehmet Çepiç ise Binbaşı Mahmut Sabri’yi canlandırıyor. Belgeselde; Savaş sahneleri Yahya Çavuş, köyü, annesi, karısı ve çocuğu Muharrem ile anlatılır.

‘YAHYA ÇAVUŞ’UN ADINI VE ANISINI UNUTMAYACAĞIZ’

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Yahya Çavuş’un köyünde devam eden belgesel çekimleri sırasında ekiple bir araya geldi. Ekipten atışlarla ilgili bilgi alan Turan, daha sonra restorasyonu devam eden Yahya Çavuş’un evini inceledi. Yahya Çavuş’un Çanakkale Savaşları’nın en özel kahramanlarından biri olduğunu belirten Turan, “Ertuğrul Körfezi’nde 67 Türk askeriyle 3 binden fazla İngiliz’e karşı muazzam bir direniş gösteriyor. Savaşın kaderini değiştiriyor. Bu yöredeki “Çanakkale Geçilmez” en unutulmaz hatıralardan biridir.Kıymetlilerindendir.250 bin şehidin olduğu yerde çok kahramanlarımız ve hatıralarımız var.Bu köyün eski adı Koçeli köyüydü. Zamanında halkımız Yahya Çavuş’un anılarından yola çıkarak köye Yahya Çavuş adını verdi Koçeli köyü Yahya Çavuş köyü oldu Bu tarihi şahsiyete vefa borcumuzu nasıl ödeyeceğimizi tartışırken Yahya Çavuş’un evini bulduk. Çanakkale Savaşları geçilmez o evi restore ettirip müzeye çevirdik şu anda müzenin inşaatı devam ediyor Yahya Çavuş Tüm Türkiye’nin aydınlanması için bir belgesel çalışması yapıyoruz. duyulacak ve hafızası bilinecek. Adını ve hatırasını anmak istiyoruz. Etrafta dolaşırsan bütün gençlerin adı Yahya. Halkımız bu nedenle çocuklarına Yahya adını vermiş, aslında Yahya Çavuş’a gönderme yapmıştır. Bu yüzden çok değerli bir iş yaptığımızı düşünüyorum. Hem köyümüzü turizme açması hem de Çanakkale Savaşları’na olan sadakat borcunu ödemesi açısından değerliydi. Sadece belgesel, müze ev değil aynı zamanda turizm rotası olan Troas Kültür Yolu üzerinde bir çalışmamız var. Bu yolun çok önemli bir kısmında Yahya Çavuş adıyla geçeceğiz ve yine Yahya Çavuş’un kim olduğunu halkımıza anlatma fırsatı bulacağız.”

‘EZINELI YAHYA ÇAVUŞ’U BİZE SÖYLEMEK BİZİM İÇİN GURUR DUYUYOR’

Belgeselin yapımcısı Nihal Ağırbaş, Yahya Çavuş’u bir belgeselle anlatmaktan gurur duyduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Çanakkale Zaferi aslında Balkan Savaşı’nın yenilgisini hisseden ve manevi motivasyonunu tamamen kaybetmiş bir milletin yeniden uyanmasıdır. Çanakkale Savaşları’nın sembolik isimleri vardır. Seyit Onbaşı, Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Size emrediyorum’ cümlesi gibi. savaş, ama öl’ diyen Yahya Çavuş Yahya Çavuş Çanakkale Ezine Koçeli köyünde yaşıyor ve Balkan Savaşları’nın yenilgisini iliklerine kadar hissediyordu.Bundan hep utanıyordu. Çanakkale ve savaş çağrısıyla savaşa gitti, hamile eşini ve çocuğu Muharrem’i geride bıraktı.Bir kez gördü.Karısı doğum yaptıktan sonra bir kez onu görmeye geldi ve cephede şehit oldu.Çocuğunu bir daha hiç görmedi. Annesi Hanife Dudu, Yahya Çavuş’u ‘savaş git geri gelme’ diye gönderdi.Böyle bir ruhla Çanakkale Zaferi kazanıldı.Bütün dünyanın en büyük güçlerinin helezona karşı savaştığı Çanakkale B.Sonuç olarak. boğazına topladığı bir savaşın. zafer nasıl kazanılır. Ezineli Yahya Çavuş’u anlatmak bizim için bir onurdur. Yaklaşık 4 yıldır bir dizi belgesele başladık. Senaristimiz Ömer Erbil ile birlikte 2018 yılında Truva hazinelerinin kaçırılması hikayesini ele aldık. Orada tarihimizi koruduk. 2019 yılında Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatan bir belgesel çektik. Milli manevi değerlerimize ve Mehmet Akif’e sahip çıkmak istedik. 2020 yılında Kültürü Savunan Adam: Haluk Dursun belgeselini yaptık. Haluk Hoca’yı çok talihsiz bir trafik kazasında kaybettik. O bir kültür kahramanıydı. Haluk Hoca’nın belgeseliyle kültürümüze sahip çıkmaya çalıştık. Şimdi Ezineli Yahya Çavuş belgeseli ile tüm şehitlerimize ve gazilerimize saygıyı anlatan bir belgesel yapmak için yola çıktık.”

‘EZİNE’Lİ YAHYA SERGEN KARA SAVAŞLARINDA ÇOK ÖNEMLİ BİR KAHRAMANDIR’

Ezineli Yahya Çavuş’un Aralık 2019’da AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, senarist Ömer Erbil ve kendisi ile yaptığı söyleşide bir fikir ortaya attığını kaydeden Yapımcı Nihal Ağırbaş, şöyle devam etti:

“Ezineli Astsubay Yahya Kara Savaşlarında çok önemli bir kahramandır. Anlatılması gerektiğini ve gelecek nesillere aktarılması gerektiğini düşündük. Savaşın kaderini değiştirdi. 25 Nisan sabahı gösterdiği kahramanlık ve oradaki sabrı. aslında Alçıtepe’nin alınmamasını sağlamış olabilir.Çok ciddi bir kahramanlık gösterdiler.Biz hikayeyi anlatıyoruz.Proje Aralık 2019’da başladı ama hayata geçmesi 1.5-2 yıl kadar sürdü.Projemiz İçişleri Bakanlığı tarafından desteklendi. Kültür, Sinema Genel Müdürlüğü.Aynı zamanda Ezine Belediyesi ana sponsorumuz.Şu anda yapım aşamasında.Drama setimiz yaklaşık bir hafta içinde bitecek.Burada büyük bir sinema seti kuruldu.Savaşı çekiyoruz. sahnelerde Yahya Çavuş’un köyünü, annesini, eşini, çocuğu Muharrem’i canlandırıyoruz.Tüm hikayeyi cast-drama yani sinema belgeseli olarak profesyonel oyuncularla canlandırıyoruz.Yaklaşık 1 hafta sonra setimiz bitecek ve umarım o olacak Ekim ortasında ilk gösteriminiz. dışarı çıkacağız. Filmimizde ekranda gerçekten tanıdığınız yüzler var. Kurtlar Vadisi dizisinden tanıdığımız Görkem Sevindik, Yahya Çavuş’u oynuyor. Semra Dinçer 40 yıllık oyuncudur. Semra Abla çok deneyimli bir oyuncu olan Yahya Çavuş’un annesi Hanife Dudu’yu canlandırıyor. Mehmet Çepiç yine tanıdık bir yüz. Binbaşı Mahmut Sabri’yi oynuyor. Yahya Çavuş’u Mahmut Sabri’nin raporundan öğreniyoruz. Aslında Yahya Çavuş’u belki hiç bilmezdim ama Mahmut Sabri Yahya Çavuş’un kahramanlığını yazdı ve biz de Yahya Çavuş’u böyle öğrendik. Böylesine büyük bir kadro ve tecrübeli bir kadro ile umarım bir hafta ile 10 gün içerisinde çekimlerimizi tamamlamış olacağız. Umarım yeni nesile Çavuş Yahya’yı hakkıyla anlatabiliriz.”

‘YAHYA ÇAVUŞ’UN HAYATINI İNCELEMEK GERÇEKTEN GURUR DUYUYOR’

Oyuncu Görkem Sevindik, Yahya Çavuş’a yeniden hayat vermekten gurur duyduğunu belirterek, “Yahya Çavuş’un köyünde olmak gerçekten çok keyifli. Burada ona karşı çok ciddi ve büyük bir değer var. Burada insanlar Yahya Çavuş hakkında çok ciddi konuşuyorlar ve çok ciddiler. “Ben bu işin içindeyken biyografisini araştırdım. Yahya Çavuş’un hayatını yeniden canlandırmak gerçekten gurur verici bir durum. Aslında hem zor hem de onur duyduğum bir işti. Biyografisine dönüp baktığımda ve buradaki yerel insanlarla sağdan sola konuştuğumda, benimle gurur duyuyor. Küçük yaşta çocuklarını ve sevdiklerini geride bırakıp cepheye koşan, oraya gittiğinde Ertuğrul Körfezi’ni İngilizlere daraltan bir kahramandır. Oraya giderek Çanakkale Savaşı destanını yaptı. Dinlediğimiz ve okuduğumuz zaman tüylerimiz diken diken oluyor. Türk toprağı gerçekten Yahya Çavuş ve onun gibi kahramanların kanıdır. bu belgeseli halkımıza Onu yansıtacağız. Birçoğunun aydınlanacağını düşünüyorum. Çanakkale geçilmez. Duygularım gerçekten yoğun, gurur verici bir durum. Böyle bir kahramanın hayatını tasvir etmek çok zordur. Yönetmenimize ve ekibimize çok özen gösteriyoruz. Sahnelerimizi gerçeğe yakın kalarak çekiyoruz. Tabii ki çok duygusal. İzlemesi çok keyifli ben de merak ediyorum. İnşallah olumlu geri dönüşler alırız. Çünkü kahramanlarımız unutuldu. Buradaki amaç onları unutmamaktır. Aslında onlar sayesinde bu topraklarda özgürce dolaştığımızı düşünüyorum. İnşallah istenilen yerlere ulaşır” dedi.

EZINELI YAHYA ÇAVUŞ

1887 yılında Ezine ilçesine bağlı Koçali köyünde dünyaya gelen Yahya Çavuş, Balkan Savaşları sırasında Osmanlı ordusunda görev yapmış ve Birinci Dünya Savaşı sırasında seferberlik ilan edilince tekrar cepheye gitmiştir. Çanakkale Cephesi’nde 26’ncı Alay, 3’üncü Tabur, 10’uncu Bölük, 9’uncu Tümen 1’inci Tim Komutanı olan Yahya Çavuş, alayının işgal kuvvetlerinin çıkarma yapması durumunda Seddülbahir’i savunmakla görevlendirilmesi üzerine. bu bölgede çalıştı. İşgal kuvvetlerinin 25 Nisan 1915 sabahı 5 ayrı noktaya karaya başlamasının ardından Ertuğrul Körfezi’nde göğüs göğüse çarpışmada içlerinden 10. Bölük Komutanı Yüzbaşı Hüseyin Bey ağır yaralanmış, Yahya Çavuş , şirketin en kıdemli astsubay komutanı devraldı. Yahya Çavuş, tecrübesiyle, bölüğüne işaret ettiği hedefi ateş altına alma emrini verdi. Yahya Çavuş komutasındaki Türk askeri, işgal kuvvetlerine ağır kayıplar verdirerek çıkarmayı başarısızlığa uğrattı. Ertuğrul Körfezi Harekatı’nın ikinci gününde Yahya Çavuş bacağından yaralanmasına rağmen hayatta kalarak geri çekilmeyi başardı ve Kirte Köyü yakınlarındaki 26. Alay Karargahına ulaştı. Tedavisinin ardından savaş alanına dönen Yahya Çavuş, 4 Haziran 1915’te 3. Kirte Savaşı’nda süngü saldırısı sırasında ağır yaralanarak hastaneye götürüldükten bir gün sonra şehit oldu. Ertuğrul Koyu’ndaki operasyonda şehit olan, sonraki yıllarda bu bölgede şehitlik yapılarak Yahya Çavuş’un adını almıştır.

“>


;”>

  • şan, biz memnunuz
  • dergi
  • Çanakkale
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK