Efsane dizi Avrupa Yakası hakkında bilmediğiniz 8 gerçek

Efsane dizi Avrupa Yakası hakkında bilmediğiniz 8 gerçek

137
0
PAYLAŞ

Avrupa Yakası efsane dizisi hakkında bilmediğiniz 8 gerçek

Tam 5 sezon süren ve günümüzde en çok izlenen eserler arasında yer alan Avrupa Yakası hakkında dolaşan ve çok az kişinin bildiği pek çok bilgi var. Efsane dizi Avrupa Yakası hakkında bilmediğiniz 8 gerçeği sizler için derledik.

“>

İlk kez 2004 yılında ekran serüvenine başlayan ve 2009 yılına kadar ekranlarda kalan Avrupa Yakası, kadrosunda Türk tiyatrosunun birçok ustasını barındırdı. Bir sit-com projesi olan Avrupa Yakası’nda; Gazetecilik yapan Aslı isimli genç bir kadının kısa sürede ünlü olup köşeyi dönmeyi hedefleyen ağabeyi Volkan, puding dükkanı işleten otoriter babası ve gazetecilik yapan annesi arasında geçen komik olaylar. telaşlı ve renkli kişilikleri ile plaza hayatına uyum sağlamaya çalışan çalışma arkadaşları anlatıldı.

Dizideki her karakter başlı başına bir fenomen ve başrol olmuş ve her biri oyuncularına farklı bir ün kazandırmıştır. Şehsuvar, Selin Yerebakan, Bülent Onaran, Burhan Altıntop, Şahika Koçarslanlı, Gaffur ve Kubilay Cheesecioğlu bu karakterler arasındaydı.

Ancak 5 sezonluk hikayede arka planda kalan, belki de pek çok kişinin hala bilmediği pek çok bilgi var. Haberimizde; Her yerde rastlayabileceğiniz Avrupa Yakası bilgilerinin çok ötesine geçerek, çok az kişinin bildiği 6 bilgiyi derliyoruz:

1 – BİNNUR KAYA KENDİ KARAKTERİNİ SEÇTİ

Binnur Kaya için imzalandığında ona 2 karakter sunuldu. Kaya, bir noktada Selin Yerebakan’ın karakterindeki boşluğu dolduracak olan Şahika rolünü seçti. Bunun üzerine karakterin hikayesi yazıldı ve tam kişiliği kuruldu.

2 – MAKBULE GERÇEKTEN ASUMAN DABAK OLDU

Hasibe Eren’in canlandırdığı Makbule karakteri için başlangıçta Asuman Dabak ile anlaşma sağlandı. Ancak Dabak, hazırlık yaptığı karakterin okuma provasında kendisine sunulan karakterden çok farklı olduğunu görünce profesyonelce ne yapıldığını bulamayan Dabak da rolden ayrıldı.

3 – ÖNER ERKAN TANRIVERDİ’NİN ROLÜ İÇİN DEĞERLENDİRİLDİ AMA…

Öner Erkan, aslında Tanrıverdi rolü için düşünülmüştü, ancak Erkan o sıralarda başka bir projede yer aldığı için diziye dahil edilemedi. Yerine Sarp Apak dahil edildi. Erkan çok kişi hatırlamasa da aslında geçtiğimiz sezonlarda Fatoş’un hikayesinde yer alarak projede yer almıştı.

4 – GAFFUR GERÇEKTEN TEK BİR BÖLÜM OLDU

Peker Açıkalın’ın canlandırdığı ve sanatçının kariyerinde unutulmaz üç karakterden biri olan Gaffur karakteri aslında bir bölümde yazılmıştır. Ama sadece bir bölümden aldığı tepki bile o kadar yüksekti ki diziye dahil oldu.

5 – ÖZKAN UĞUR VOLKAN İÇİN SÖYLENDİ AMA…

Volkan için düşünülen ilk isim aslında Özkan Uğur’du ve hatta rol için seçildiği bile söyleniyor. Ama bilinen bir gerçek var ki; Bu karakter Ata Demirer’e defalarca teklif edilmiş ve Demirer önce senaryoyu okumadan reddetmiş, ancak Gülse Birsel’in amansız mücadelesi sonucunda Volkan’ı kabul etmiştir.

6 – SELİN Yerebakan GERÇEKTEN VILDAN ATASEVER’Dİ

Vildan Atasever, aslında o dönemin sokak kızı olarak tanımlanan grubunu konuşma tarzıyla ekrana taşıyan Selin Yerebakan karakteri için düşünülmüştü. Ama Atasever o sıralar Kadın İstiyor dizisinde oynuyordu. Bu nedenle rol Evrim Akın’a gitti, ancak saç rengini de değiştirmek zorunda kaldı. Ben değişeceğim diyen Akın, rolün de sahibi oldu.

7 – SET SANDIĞINI DEĞİŞTİRDİ

Başından beri İffet rolü için düşünülen tek isim Hümeyra oldu. Ancak usta sanatçı, diğer projesinin çekim takvimi Avrupa Yakası’nın çekim takvimi ile çeliştiği için rolü kabul edemedi. Belirlenen program değişene kadar…

8 – ATA DEMİRER – HÜMEYRA’NIN TEMEL KONUSU

Ata Demirer’in Hümeyra ile her zaman büyük bir kavga ettiği ve bu nedenle projeden ayrıldığı iddia edildi, ancak gerçek bunun tam tersi. O dönem kişisel bir tatsızlık yaşayan Demirer, istemeyerek de olsa sete taşıdı.

Hümeyra ile tatsız bir tartışma yaşayan sanatçı, daha fazla tatsızlık yaşamamak için projeden ayrılmak istedi. Son bölümde ise anne-oğul sahneleri Hümeyra ile ayrı ayrı çekilmiştir. Çifte kurguyla bir aradaymış gibi gösterildiler.

“>


;”>

  • Avrupa yakası
  • avrupa yakası oyuncuları
  • avrupa yakası hakkında
  • avrupa yakası hakkında bilinmeyenler
  • Ata Demirer Humeyra Kavgası
  • Ata Demirer Avrupa yakasından neden ayrıldı?
  • dergi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK