Bahadır Yenişehirlioğlu, ‘Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı’nı AKŞAM’a anlattı

Bahadır Yenişehirlioğlu, ‘Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı’nı AKŞAM’a anlattı

222
0
PAYLAŞ

Bahadır Yenişehirlioğlu AKŞAM'a 'Akdeniz'in Barbar Kılıcı'nı anlattı

TRT1’in yeni dizisi Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı Deniz Müzesi Komutanlığı’nda lansmanı ile yayın hayatına başladı. Barbaros Hayreddin Paşa ve kardeşlerinin hikayesini anlatan dizide Derviş karakterini canlandıran oyuncu ve yazar Bahadır Yenişehirlioğlu, projeyi AKŞAM’dan Hüsna Köşger’e anlattı.

Barbaros Hayreddin Paşa ve kendisi gibi denizci olan 3 kardeşinin hikayesini anlatan Barbaroslar Akdeniz Kılıcı dizisi TRT1 ekranlarında yayınlanmaya başladı. İlk bölümün izlendiği İstanbul Beşiktaş’taki Deniz Müzesi Komutanlığı’nda dün akşam dizinin lansmanı yapıldı. Dizinin ana karakterlerinden Derviş’i oynayan oyuncu ve yazar Bahadır Yenişehirlioğlu, AKŞAM’dan Hüsna Köşger’e şunları söyledi:

‘BARBAROS GİBİ BÜYÜK BİR PROJEDE DERVİŞ KARAKTERİNİ YORUMLAMAK’ FARKLI PARAMETRELERE SAHİP OLMAK GEREKİYOR”

Barbaros Akdeniz’nin Kılıcı dizisinde Payitaht Abdülhamid’in aksine Bahadır Yenişehirlioğlu seyirciyi nasıl bir karakter bekliyor? Hangi karakterle karşılaşıyorsunuz?

“Bildiğiniz gibi Abdülhamid dizisi çok ses getiren özel bir diziydi. Oradaki Tahsin Paşa karakteri de kült bir karaktere dönüştü. Ondan sonra oyuncu olarak Derviş karakterini Barbaroslar gibi büyük bir projede yorumlamak gerekiyor. tamamen farklı parametrelere sahip. “Daha derin ve daha metafizik bir yönü ön plana çıkaran, görünüşü, tavrı ve konuşmasıyla karşı tarafı etkileyebilen bir adamı ortaya çıkarmaya çalışıyorum. Yönetmenimiz, dizinin yönetmenleri ve yapımcılarımız ortaya çıkardığımız bu karakterden son derece memnun. Farklı bir Bahadır Yenişehirlioğlu görecekler.”

“Derviş karakterinin işi özellikle Hızır’la. Bir anlamda Hızır’a akıl hocası olacağını söyleyebiliriz. Onu bambaşka şeylere hazırlıyor. O da tasavvufi yönü ağır bir adam. Yayılıyor. Benim karakterim Derviş olarak kodlandı ama daha sonra gerçek kimliği ortaya çıkacak. Önceden söyleyemeyiz, çok şaşırtıcı bir karakter. İleride Derviş’in kim olduğunu öğrenince herkes şok olacak.”

‘İLERİ ZAMANDA SÖYLEDİĞİNİZ ÖNEMLİ KARAKTERLER (YAVUZ SULTAN SELİM VE KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN) DİZİNİN KONUSU OLABİLİR’

Barbaros Hayreddin Paşa dönemini izliyoruz. Tarihe baktığımızda bu dönemin aslında Kanuni Sultan Süleyman ve babası Yavuz Sultan Selim dönemlerinde geçtiğini görüyoruz. Bakalım ilerleyen zamanlarda Kanuni Sultan Selim’i ve Yavuz Sultan Selim’i dizide görmek mümkün olacak mı?

“Şu ana kadar aldığımız senaryoda bu konu ele alınmadı ama ileride işlenebilir. Çünkü bu dizi uzun soluklu bir dizi. Umarım izleyenler de sahiplenir, sahiplenir ve beğenir. uzun yıllar Planlanandır.

İleride bahsettiğiniz önemli karakterler dizinin konusu olabilir. 7 bölüm çektik, şimdi 8. bölümü çekiyoruz. Barbarosları gençliklerinden ve korsanlıklarından göreceğiz. Zamanla onların değişim ve dönüşümünü, Hızır’ın Barbaros Hayreddin Paşa’ya dönüşmesini izleyeceğiz.”

‘GERÇEK BİLGİLERE DAYALI BİR HİKAYE YARATIYORUZ’

Kurgu, izleyiciler tarafından tarihi dizilerle ilgili olarak en çok eleştirilen konudur. Tarihin olduğu gibi yansıtılmadığına, hep bir kurgu olduğuna dair eleştiriler var ve danışman olan tarihçiler bu reyting kaygısı denilen şeye hizmet ediyor. Peki Barbaroslar’da böyle mi olacak? Kurgusal karakterler gerçeğin önüne geçecek mi?

“Barbaros Hayreddin Paşa zamanına kadar Barbaros kardeşler hakkında çok az şey biliyoruz. Fatih’in süvarilerinden Yakup Ağa’nın Midilli’ye yerleştiğini, orada bir kadınla evlendiğini ve 4 çocuğu olduğunu biliyoruz. Bizim yok.

Bu nedenle çok yakın bir tarih olmadığı için kesin kayıt ve bilgilere sahip değiliz. Burada Barbaros Hayreddin Paşa noktasına ulaşana kadar, ana eksenden sapmadan ve çok gerçekçi kılmadan, onun ortaya koyduklarından yola çıkılarak bir senaryo hazırlanıyor.

Burada çok fazla bilgimiz olmadığı için hayali ama gerçek bilgilere dayalı durumlar olacaktır. Yani tamamen hayali bir dizi ileri sürülmez. Midilli’yi, Papa’nın, Vatika’nın, Rodos şövalyelerinin amaçlarının ne olduğunu, Akdeniz’deki gemi savaşlarını biliyoruz. Bunlara dayanarak bir hikaye ortaya koyuyoruz. “


  • barbarlar
  • barbaros haytin paşa
  • Bahadır Yenişehirlioğlu
  • barbaroslar derviş
  • barbarlar konusu
  • barbaros oyuncuları
  • dergi
  • deniz müzesi komutanlığı
  • Barbaros Hayreddin Paşa kimdir?
  • barbaros hayreddin paşa hayatı
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK