Koronaya yakalanan 500 hasta incelendi: Literatürde bir ilktir

Koronaya yakalanan 500 hasta incelendi: Literatürde bir ilktir

61
0
PAYLAŞ

500 koronalı hasta muayene edildi: Literatürde bir ilk

Koronavirüse yakalanan 500 hastanın yüzde 10’unda kalp yetmezliği tespit edildi. Kardiyolog Dr. Aykut Demirkıran, “Troponin dediğimiz bu hastaların çoğunda yükselen kan değerlerinin kalp kası iltihabı veya kalp krizinde normal olduğunu da bulduk” dedi.

Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Kardiyoloji Uzmanı Dr. Aykut Demirkiran, Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu, Şehir Hastanesi’nde koronavirüse yakalanan hastalar üzerinde uzmanlar tarafından yapılan incelemede, 500 hastanın yüzde 10’unun yeni kanser hastası olduğunun tespit edildiğini söyledi. -başlangıçlı kalp yetmezliği.

DHA’nın haberine göre Koronavirüsün kalbe ciddi zararlar verebileceğini belirten Demirkıran, kalp yetmezliğine ve kalp kası iltihabına neden olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Koronavirüs kalbe ciddi zararlar veriyor, çeşitli mekanizmalara neden olabiliyor. Miyokardit dediğimiz kalp kasının iltihaplanmasına neden olabiliyor. Kan pıhtılaşmasını artırarak kalp yetmezliğine neden olabiliyor ve akut koroner sendrom dediğimiz kalp krizine neden olabiliyor. Ayrıca hastanemizde yaptığımız bir çalışmada 500’den fazla hastanın muayenesi sonucunda hastalarımızın yüzde 10’unda yeni başlayan kalp yetmezliği olduğunu tespit ettik.Ayrıca bu hastaların çoğunda, Troponin dediğimiz kalp kası iltihabı veya kalp krizinde yükselen kan değerleri normaldir. kalp yetmezliği gelişiyor.”

‘EDEBİYATTA BİR İLK’

Koronavirüs nedeniyle kalp hastalığı olan hastalara da kalp tedavisi uyguladıklarını anlatan Demirkıran, “Hastanemizde yoğun bakımda yatan hastalarımıza rutin olarak ekokardiyografi yapıyoruz. Ekokardiyografi işleminde kalp yetmezliği bulguları tespit edersek, hastanın semptomları da var kalp yetmezliği tedavisine başlıyoruz.Tedaviye başladıktan sonra hastaların genel durumunda düzelme ve nefes darlığında azalma tespit ettik.Tabii ki Covid tedavisinde Favipiravir adı verilen tedavimize rutin olarak başlıyoruz. Daha sonra hepsinde tüm kalp fonksiyonlarının düzeldiğini belirledik, yani böyle oldu, literatürde bir ilk oldu” dedi.

‘COVIDİ OLANLARDA KALP YETMEZLİĞİ DİKKATE ALMALIYIZ’

Covid-19 hastalığının özellikle hastanın troponin değeri yükselmemişse kalp yetmezliğine neden olduğunu belirten Dr. Demirkıran, sözlerine şöyle devam etti:

“Hastalar kalp yetmezliği tedavisi ile iyileşiyor. Çoğu zaman bu hastalarda kalıcı kalp fonksiyon bozukluğu tespit etmiyoruz. Örnek vermek gerekirse 55 yaşında kadın hasta acil servisimize ve ardından yoğun bakımımıza yatırıldı. ciddi nefes darlığı olan ünite Ekokardiyografide sol ventrikül fonksiyonu yüzde 35 idi ama hastanın önceki öyküsünde kesinlikle kalp yetmezliği, kalp hastalığı, koroner arter hastalığı yoktu.Tabii bu bizim ilklerimizden biri. hastalarımızda böyle bir klinik olmadığı için kalp yetmezliği olmasına şaşırdık koroner anjiyo da yaptık hastamızın damarları tamamen normaldi daha sonra bu hastamızın kalp yetmezliği tedavisine başladık 18. günde tamamen normale döndü İlk ayda hastamızın kardiyak fonksiyonları, ekokardiyografide enjeksiyon fraksiyonu dediğimiz kardiyak fonksiyonları gösteren belirteçler ve kardiyak çatlak kompanzasyonuna döndü. gayet normal değerler. Bu, Covid hastalığının geçici olduğu anlamına gelir. Aynı zamanda kalp yetmezliğine de neden olur. Covid hastalarımızda kalp yetmezliğini mutlaka dikkate almalıyız.”

‘FAZLA ARIZA YOK’

Kovid-19’a yakalanan birinin kendini kalp yetmezliğinden nasıl koruyabileceğine dair bir tartışmanın olmadığını kaydeden Demirkıran, “Öncelikle kalp yetmezliğini düşünmek gerekiyor. Özellikle nefes darlığı çeken hastalarda kesinlikle gerekli. ekokardiyografi ile kontrol etmek.Daha sonra kalp fonksiyon bozukluğu varsa “Hastamıza kalp yetmezliği tedavisini eklemek gerekir. Covid hastalarımızda genel durumu kötüleşen, yoğun bakıma yatırılan, nefes darlığı daha fazla olan hastalarımızın servise başvuran hastalara göre daha yüksek ve daha yüksek, daha az nefes darlığı çekiyor, ve daha az şikayet var” dedi.


  • koronavirüs hastalarında kalp yetmezliği
  • koronavirüs son dakika
  • koronavirüs hastaları
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK