Koronavirüsle mücadelede 2 önemli adım: HES yerine aşı kartı sorulacak

Koronavirüsle mücadelede 2 önemli adım: HES yerine aşı kartı sorulacak

161
0
PAYLAŞ

Koronavirüsle mücadelede 2 önemli adım: HES yerine aşı kartı sorulacak

Kış dönemi için koronavirüsle mücadelede 2 önemli adım gündemde. Öncelikle restoran, kafe, alışveriş merkezi gibi yerlerin girişlerinde HES kodu yerine vatandaşlardan aşı kartı istenmesi gündemde.

Pandemi döneminde kış planı devreye girdi. Yabancı aşılardan endişe duyanlar için ‘yerli aşı kampanyası’ başlatılacak. 30 merkezde aşının üçüncü faz çalışmaları tamamlandı. Kasım veya Aralık aylarında devreye alınması planlanan Turkovac’ın Sinovac’tan daha etkili olduğu görüldü.

Hürriyet’in haberine göre hükümet pandemi çalışmalarını çeşitli başlıklar altında yürütürken; Üniversitelerin açılmasıyla birlikte vaka sayılarındaki olası artış izlendi. Turkovac’ın üretim çalışmaları hızlandı, aşıdan endişe edenler için ‘yerli aşı kampanyası’ masada.

BELLEK TUZU

Yerli aşı Turkovac’ın üçüncü doz hatırlatma aşısı olarak kullanılması planlar arasında yer alıyor. Çalışmada günde maksimum 300 bin adet üretilebileceği belirtilirken, üretim hatları için üç firma ile anlaşma yapıldığı belirtildi. Yetkililer, “Yerli aşının devreye girmesi, aşıdan endişe edenlerin kendilerine olan güvenlerinin artması aşı olmalarını sağlayabilir. Ayrıca ithalat için ödediğiniz dövizden de kurtulmuş olacağız. Büyük bir avantaj ihracat imkanının oluşması halinde sağlanacaktır.”

Verilen bilgiye göre, süreç tamamlandıktan sonra Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu aşı numunelerini 14 günlük muayeneye tabi tutacak. Acil kullanım onayı alınması durumunda seri üretime geçilecek ve üretilen diğer aşılar ile aynı yolu izleyecektir. Uzmanlar, yerli aşının sadece Kasım veya Aralık aylarında bulunacağını söylüyor.

SINOVAC’TAN ETKİLİ

DSÖ’nün yüzde 50 etkililiği yeterli bulduğu belirtilirken, yapılan çalışmalarda Turkovac’ın Sinovac’tan daha etkili olduğu görüldü. Aşının İngiliz varyant virüsüne başarılı koruma sağladığı, Delta varyantı için denemelerin devam ettiği paylaşıldı. 30 merkezde aşının üçüncü faz çalışmaları tamamlandı. Dozun etkinliği ve iki aşı arasındaki etkinlik farkı gibi değerlendirmeler yapıldı. Çalışmalara 18-55 yaş grubundakiler katılmıştır.

AŞI KARTI GEREKSİNİMİ

Yapılan görüşmelerde uzmanların HES kodu zorunluluğu olan her yere aşı kartı zorunluluğu getirilmesini istedikleri öğrenildi. Bu gereklilik, restoran, kafe ve alışveriş merkezleri dahil olmak üzere kapalı mekanlar için talep edilmektedir. Uzmanlar, büyük şehirlere dönüşün tamamlandığını, üniversitelerin açılmasıyla birlikte ardışık vakaların etkisinin 15 Ekim’de görüleceğini belirtiyor.


  • pandemide kış dönemi
  • yeni pandemi önlemi
  • yeni koronavirüs önlemleri
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK