Konya’da korkutan görüntü… Yerleşim yerlerine kadar ulaştı

Konya’da korkutan görüntü… Yerleşim yerlerine kadar ulaştı

40
0
PAYLAŞ

Konya'da korkutan görüntü... Yerleşim yerlerine ulaştı

Konya Ovası’ndaki yüzey yarıkları Çumra, Karapınar, Emirgazi ve Tuzlukçu’daki yerleşimlere kadar ulaştı.

Konya’nın Çumra, Karapınar ve Emirgazi ilçelerinde yeraltı suyu seviyesinin düşmesine bağlı olarak oluşan yüzey yarığına Tuzlukçu’da da rastlandı.

AA’nın raporuna göre, Konya Ovası’nda son yıllarda hızla artan obruk oluşumlarının yanı sıra yüzey yarıkları da sıklıkla görülmeye başlanmıştır. Küresel ısınma, aşırı su kullanımı ve kuraklık nedeniyle yeraltı suyu seviyesinin düşmesi, zeminin çökmesine ve yüzeyde deformasyona neden olur.

Yeraltı suyu seviyesinin düşmesine bağlı olarak oluşan yarıklar, İç ve Batı Anadolu havzalarının önemli sorunlarından biri haline gelmiştir.

Konya’nın Çumra, Karapınar ve Emirgazi ilçelerinde son aylarda görülen yüzey bozulmaları, yerleşim yerlerinde ve yapılarda deformasyona neden oluyor.

Akşehir havzasında Tuzlukçu’da görülen yarıklar mahalle sakinlerini de endişelendiriyor.

1.5-2 METRE DERİNLİĞİNİ AŞAN YÜZEY ÇATLAKLARI

Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Eren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Konya Ovası’ndaki obruk oluşumları üzerinde yaptıkları araştırmalarda gözlemledikleri yüzey çatlaklarının her geçen gün arttığını söyledi.

Yeraltı suyu seviyesinin düşmesi nedeniyle oluşan yarıkların bazı kırsal mahalleleri de tehdit ettiğine işaret eden Eren, şunları kaydetti:

“2000’li yıllardan itibaren aşırı su kullanımı ve küresel ısınma nedeniyle yeraltı sularında önemli düşüşler başlamıştır. Yeraltı suyu seviyesindeki düşüşün göstergesi, farklı toprak sıkışmalarından kaynaklanan yüzey deformasyonudur. Bunu Orta ve Batı Anadolu havzaları, Tuzlukçu, Akşehir, Aksaray, Karaman, Niğde, Bolvadin, Manisa ve Aydın’da görüyoruz. Bunları yüzey deformasyonları, yeryüzünde 1.5-2 metreye kadar düşey kaymalar oluşturan yüzey fayları, bazen de yüzey yarıkları şeklinde gözlemliyoruz. metre genişliğinde.”

“EVLERDE HASAR VE AÇILMA”

Konya Kapalı Havzası’nın kenarlarında yüzey faylarına rastlandığına işaret eden Eren, şöyle devam etti:

“Tuzlukçu ilçesine bağlı Çöğürlü mahallesinde hepsini inceleyemedik ancak 400 metrelik kısımda yüzey deformasyonları tespit ettik. Burada köyün yakın kesiminde, yerleşimin içinden geçerek oluşmuş. Hasara yol açmıştır. Vatandaşlar ayrılmış bir duvarı köpükle doldurmaya çalıştı Bu durum onlarca yıldır devam ediyor Tek yol yeraltı suyunu belli bir dengede tutmak ve su seviyesinin düşmesini engellemek. bugün bunu başarabiliyor, kalıcı deformasyon oluşturduğu için 10 yıl devam ediyor.Bu çatlakların olduğu yerlerde binalarda sürekli deformasyon meydana geliyor.Karapınar ve Çumra Adakale’deki gözlemlerimizde yılda 5-10 yıl sürüyor.Santimetre düşey çökme Yeraltı suyunun azalmasıyla havzalarımız adeta çökmektedir.Bu sorun tüm Orta ve Batı Anadolu havzalarında mevcuttur.Yüzey deformasyonlarının çok olduğu yerlerde sıklıkla karşılaşmaktayız. f çökme. Bu çatlaklar, küresel ısınma, aşırı ve yanlış su kullanımı. , su israfı Bu, yeraltı suyu seviyesinde aşırı bir düşüşe neden olur. Bu da farklı toprak sıkışmalarından dolayı yüzeyde deformasyona neden oluyor.”

YILDA 5-10 METRE YERALTI SUYU ÇEKİLİR

Tarımda su kullanımının artması, kuraklık, küresel ısınma ve kentleşme ile birlikte su seviyesinin düşmesinin etkili olduğuna işaret eden Eren, şunları kaydetti:

“2000’li yıllardan önce yeraltı suyu seviyesindeki düşüş 1 metre iken şimdi 5-10 metreden fazla düşüşler görüyoruz. Bu oran son on yılda daha da arttı. Hızlanmaya devam edecek gibi görünüyor. obruklarla da kısmen alakalıdır.Çapı olmasa da yeni obrukların oluşmasına neden olur.Depremle ilgisi yoktur.Emirgazi’de 3 kilometre, Tuzlukçu’da 2 kilometre uzunluğunda yarıklar vardır.Daha fazla açılma vardır. Bu yıl Emirgazi ilçesinde geçtiğimiz günlerde meydana gelen yarıkları yağmurlar oluşturmadı.Zayıflık bölgesi Yağmur sadece çıkışını hızlandırıyor.Yani yağmur suları yüzeye yakın yarıklardan kolayca süzülüyor ve çökmek üzere. görünümü kolaylaştırıyor.”


  • Konya
  • Çumra
  • düden
  • Karapınar
  • Emirgazi
  • Tuzlukçu
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK