Komşuyu korkutan Türkiye raporu: “Ciddi sorun” olarak duyurdular

Komşuyu korkutan Türkiye raporu: “Ciddi sorun” olarak duyurdular

86
0
PAYLAŞ

Komşuyu korkutan Türkiye raporu: "Ciddi sorun" ilan ettiler

Kıbrıs Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (KKSM) yıllık raporunda, Türkiye’nin Libya, Somali, Katar, Karabağ ile BM ve NATO misyonlarındaki 40 bin askeri varlığı “ciddi sorunlar” olarak nitelendirildi.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki askeri güç dengesi, Kıbrıs Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (KKSM) yıllık raporunda analiz edildi.

Star’da yer alan habere göre; Ankara’nın belirleyici bir sayısal üstünlüğe sahip olduğunun vurgulandığı raporda, Türkiye’nin istikrarlı bir şekilde silahlandığı ve özellikle deniz ağını genişlettiği belirtildi.

Uçak gemileri, korvetler, fırkateynler, helikopterler ve insansız hava araçlarındaki sayısal artışın Türkiye’ye jeopolitik avantaj sağladığı belirtildi.

Fransa’dan Rafale tedarik eden Yunanistan’ın Türkiye ile Türkiye arasındaki savaş uçağı açığını kapatamadığı vurgulandı.

TÜRK ASKERİNİN VARLIĞINDAN KORKUYOR

Türkiye’nin yerli ürünlerle kendi kendine yettiğine dikkat çekilen raporda, savunma sanayii alanında Türkiye’nin yükselen bir ihracatçı konumuna geldiği belirtildi.

Raporda, Türkiye’nin Libya, Somali, Katar, Karabağ ile BM ve NATO misyonlarındaki 40 bin askeri varlığı “ciddi sorunlar” olarak nitelendirildi.

EN ÇOK ASKERLİ ÜLKE TÜRKİYE

Türkiye’nin NATO’da (ABD dışında) ve Avrupa’da en fazla askere sahip ülke olduğu belirtilirken, onu 203 bin askerle Fransa, 184 bin askerle Almanya, 166 bin askerle İtalya, 149 bin askerle İngiltere ve ardından Yunanistan izledi.


  • Yunanistan Türkiye
  • KKSM raporu
  • türk ordusu yunanistan’ı korkuttu
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK